LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jištění zdržuje.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vychází nový průvodce na saské písky Elbsandstein Plaisir
Nový průvodce Bor Bouldertopo
Křest knihy Drama před objektivem 18.9. v Praze

Závody
ČP mládeže obtížnost Choceň (13.10)
3. kolo Slánské pohody (17.10)
SP Wujiang (20.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13775
2.Konečný 12847
3.Pail 11575
Bouldry:
1.Stráník 11625
2.Jungling 11025
3.Stráník 10900
Hory:
1.Skopec 6646
2.Švihálek 5970
3.Nehasil 5501

Výsledky
MS Innsbruck (06.09)
MS mládeže Moskva (09.08)
SP Briancon (20.07)

Deníčky
4564 lezců
718975 cest
Nové přelezy:
Reticent 5.12d
Elephant M 5.13b
Endspiel 9
Stillman 9
Lež A Nená 9+
Snake Eye 7b+
Attention, 8A
Vynucená 9+
Pravda A L 9
Proces 7C+

Stěny
Lezecké centrum Ruzyně - Praha 6
321 Boulder Club - Brno
gymnázium Orlová - Orlová-Lutyně

Prodejny
bart´s port - Praha 2
HUDYsport - Praha 1
HUDYsport - České Budějovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Oltrefinale

Itálie

Poprvé jsem o této oblasti slyšel nadšeně vyprávět loni na Kalymnosu od Švýcarů a po pozitivní referenci Aldy  a Báry  jsme se tam v září vydali. Oltrefinale je oblast ležící na italské Riviéře západně od Finale Ligure.

Jedná se o 5 údolí, kde je více než 80 oblastí a další stále vznikají. První údolí začíná u města Pietra Ligure. První cesty zde byly udělány na začátku 90. let lezci z Finale Ligure, znovuobjevení a  hlavní rozvoj přišel až na konci 90. let. Jednoznačně nejzajímavější oblasti jsou ale v údolí Val Pennavaire, které leží západně, ostatní údolí jsou spíše pro lezce vícedélkových cest nebo pro místní, kteří mají již vše vylezené. Popis a informace v tomto článku se týkají pouze tohoto údolí.


OltrefinalePrůvodce: je dělaný stejně jako průvodce na Finale Ligure (autorem je také Andrea Gallo). U každé oblasti je vyznačeno vhodné období pro lezení, počet cest v jednotlivých klasifikacích, v kterou denní dobu je na slunci a vhodnost pro lezení s dětmi (ne vždy odpovídá). Lze ho zakoupit např. ve Finalborgu, cena je 30 Euro.

Roční období: díky různě orientovaným stěnám lze lézt celoročně

Ubytování: nejbližší kemp je pár kilometrů před vjezdem do oblasti, je však 5 kilometrů od moře. Na pobřeží je velké množství kempů, které po turistické sezoně zejí prázdnotou a dají se usmlouvat dobré ceny. Většina kempů ale koncem září zavírá.  Do oblasti lze dojíždět z oblíbeného free kempu ve Finale Ligure, je to ale asi 30 km po placené dálnici.

Přístup a orientace: z dálnice sjedete do města Albenga odkud se pokračuje do Cisanu sul Niva a poté do vesnice Martinetto. Zde se na křižovatce zahne doleva a vjede se do údolí. Vzdálenosti do jednotlivých oblastí jsou v průvodci uváděny od této křižovatky. Oblasti jsou po obou stranách údolí, což umožňuje lezení na slunci i ve stínu. Charakter lezení se mění oblast od oblasti, najdete zde převisy, položené stěny, lišty, díry i krápníky. Cesty jsou zde většinou jednodélkové klasifikace 4 - 8b  do 30 metrů. V oblasti Bausu jsou i pětidélkové cesty, v ostatních údolích také. Emisfero:  první z oblastí uvidíte po 700 metrech od křižovatky v Martinettu po levé straně. Zaparkovat se dá u silnice nebo zajet branou na vedlejší cestu a zaparkovat na kraji lesní cesty. Ke skalám je to pár metrů. Oblast nevypadá na první pohled nijak hezky, spíše jako bývalý lom, lezení je však hezké a je tam asi 20 cest od 6b do 7b. Stěna je mírně převislá a leží celý den ve stínu.


Erboristeria:  nejviditelnější stěna v údolí leží po levé straně 4.5 kilometru od Martinetta. Zaparkovat se dá v esovité zatáčce nebo kolem Agriturismo da Ferruccio. Naproti Agriturisma přejdete most Sant Pietro a po lesní cestě dojdete k odbočce pod stěnu. Cesty jsou převislé a vedou převážně po krápnících. Kromě pár 6 je zde kolem 20 vyhlášených cest od 7a do 8a. Stěna je od 11 ve stínu.

Erboristeria

Erboristeria


Enoteca: dokonale ukrytá stěna s kolmými a položenými cestami od 4 do 6 s malou vodní nádržkou na nástupu. Parkování a přístup je stejné jako u Erboristerie. Z lesní cesty neodbočíte k Erboristerii, ale pokračujete dál do kopce. Po čtyřech zatáčkách odbočíte z cesty do vyschlého koryta, přejdete ho a pokračujete po šipkách a mužicích až ke stěně. Z parkoviště je to 15 minut. Od 11 je ve stínu.

Terminal: jedna z největších a nejnavštěvovanějších stěn v údolí, kde se nachází na 60 cest, převážně v 6 a 7 stupni v mírně převislé stěně, převážně po krápnících v šedočerveném vápenci. Stěna leží na opačné straně údolí než předcházející oblasti, takže je od 10 do 5 na slunci. Parkování je stejné jako u předcházejících dvou oblastí. Stěna leží po pravé straně údolí a je viditelná již z daleka. Přístup začína ze silnice u Agriturisma, vede vinicemi kolem vodní cisterny a po stezce se dostanete po 10 minutách pod stěnu.

Terminal

TerminalAndro di Castelbianco:  Oblast, kde byly na počátku 90.let udělány první cesty v 7 a 8 stupni, které jsou dnes místní klasikou a stěna oblíbenou destinací sportovních lezců. Styl lezení je podobný jako u Terminálu, stejně jako orientace stěny. Oblast leží u silnice pět kilometrů od Martinetta po pravé straně. Zaparkovat se dá pod koncem stěny po levé straně silnice a po stezce vyběhnout pod stěnu.

Ciusa: menší, severně orientovaná stěna z převahou pětek a šestek. Parkování je stejné jako pro Andro di Castelbianco. Oblast leží na protější straně, přejdete po mostě a půjdete podle vodovodu až ke stěně.

Ciusa

CiusaBausu: Tato oblast se skláda z několika sektorů a je tam kolem 100 cest, převážně šestek a sedmiček. Přestože přístup je delší a strmější než k předchozím oblastem, byla to oblast, kde byly udělaný první cesty v údolí. Skály jsou orientovány převážně na jih. Přístup je z vesnice Verano, na kterou odbočíte po 5,5 kilometrech od Martinetta. Ve Veranu se parkuje na parkovišti u kostela. Potom projdete vesnicí nakonec a po cestě značené červenými trojúhelníky. Dojdete na cestu a po 150 metrech k vodárně, před kterou zase odbočíte do lesa po trojúhelníčcích. U cedule Bausu se dáte doleva a příjdete ke skalám.Euskal, Colosseo, Rocca della Basura – tři stěny, ke kterým je také trošku strmější přístup s prvky ferrat, ale je tam hodně cest od 4 do 8. Parkoviště pro tyto stěny leží 13.5 km od Martinetta po levé straně za továrnou na hnojiva. Stěny jsou dobře viditelné, cestička k nim začíná po pár metrech a odbočky jsou značené mužíky.Otík   [úpravy] 11:23 11.11.2010Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Diky ,ale13:54:57 11.11.2010
nemohl by jsi prosim lepe specifikovat pojem "šestky a sedmičky" . Je dost velky rozdil mezi 6a a 7c+... kdyby jsi několika větami toto mohl opravit? dik
odpovědět 
 Re: Diky ,ale08:31:40 12.11.2010
Terminal: 60 cest s diskretizovanym Breit-Wignerovskym rozdelenim obtiznosti se stredem v 7a/7a+ a sirkou dvou francouzskych stupnu.
kapisto?
otikuv tiskovy mluvciodpovědět 
 Re: Diky ,ale09:05:27 12.11.2010
Já to pochopil hned, nejsou tam 8a a vejš, tudíž tam ani nemá cenu jet :-).
 jirkasodpovědět 

 castelbianco12:56:30 12.11.2010
ja teda byl v oblasti castelbianco a tam se jet vyplati i pro lidi co lezou 8a a vyse. je tam nejvyse asi 8b a to krasne stropove, jinak vetsina cest po krapnicich
tasmansky.certodpovědět 
 Re: castelbianco13:53:50 12.11.2010
Jo jo, tenhle sektor je velice údernej:-)
Willhemodpovědět 

 chjo23:02:42 15.11.2010
Erboristeria je nadherna a v ciuse zijou uzasni hadi. Jenom mistni nevi esli sou jedovati nebo k jidlu :)
kocourodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (130919)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Klid Před Bouří VIIc Skály V Údolí Roklice
Zamotaná Varianta VIIb Skály V Údolí Roklice
Korýtko VIIa Skály U Blíževedel
Severozápadní Cesta VIIa Svojkov
Stříbrné Mládí Varianta VIIa Skály V Údolí Roklice
Nově komentované:
Údolní Cesta IV Skály V Planém Dole
Zlatá Hvězdička VIIa Skály U Blíževedel
Skat Xa Ostaš
Archa 9-/9 Súľov
Údolní Cesta V Bělá U Děčína

 Nově v diskusi:
Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne |

 Nové komentáře:
Re: fňukalům | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | fňukalům | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: Zlagboard? | Re: spára nevadí |

 Kde to vře:
Rafiki Urban Boulder Race 2018 (162)
ING Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost 2018 (48)
Poslední klasický prvovýstup na Prachově? (32)
Zaclickujte si po italsku. U vás na stěně (11)
UIAA mění svou strategii (9)
Bylo nebylo na CHKO Broumovsko (6)
La Sportiva Sport Life! bouldercontest 2018 (5)
Vychází nový průvodce na saské písky Elbsandstein Plaisir (4)
Video: Jan Hojer leze DWS Es Pontas 9b na Mallorce (4)
Report z 2. kola Hudy dětských závodů v olympijské trojkombinaci (3)

 Nově v inzerci:
Péřák Rab | GTX bunda Marmot | Spolulezeni neděle | Běžecké boty OnRunning CLOUD | Lezecký set | Preprava | Perovy spacak PRIMA Polar 1000g | Dámské skialp boty Garmont Xena | Lezecký průvodce Sicílie | Lezení Ústí nad Labem |

 Anketa:
Zajímám se o lezecké závody?
 Ano 
 3535 
 Ne 
 2975 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.