LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jak piješ, tak lezeš. /Wie trinkst du, so kletterst du./
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
BoulderZávody (15.06)
BoulderDěti (16.06)
SP v boulderingu Villars, SUI (05.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13284
2.Konečný 13050
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Jungling 11050
3.Stráník 10925
Hory:
28.Ženíšek 2182
29.Procházková 2082
30.Šramota 1966

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4691 lezců
761732 cest
Nové přelezy:
Black Thoo 8b
M.S. 7c
Carolin Re 9-
Osama Du S 9/9+
Florida L1 8a+
Herbie 8A
Almamater 9
Arbitrage 9+/10-
Punchline 10
Unknown 7c+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXVIII.díl

Oblast, ve které jsem málem přišel o život (viz několik dílů zpět), byla domovským hřištěm Bernda Arnolda. Výchozím místem k většině jejích věží je městečko Hohenstein, kde Arnold žil a snad, nevím, stále žije. Nikam to není dále než půlhodinka chůze. Navíc po rovince a z kopce. Cesta zpět je v obráceném gardu. Arnold tu měl několik tréninkových stěn, kde už před léty po lehkém výklusu bouldroval a připravoval se tak na své prásky. Název této oblasti je Brand.

Brand je krásný a rozhodně patří do saské první ligy. Nabízí středně vysoké stěny, něco jako Ostrov. Je tvořen mimořádně tvrdým pískovcem, na mnoha místech protkaným křemičitými žilkami. Charakterem připomíná Sušky. Mnohá místa jsou v krásné přírodě, mnohde je božský klid.

Většina věží stojí na okraji hlubokého údolí Polenztal a část po obou stranách údolí Tiefer Grund. Tato dvě údolí se sbíhají na jihu pod skalami v místě, ke kterému vede z Bad Zschandau silnice přes Rathmannsdorf a Porschdorf. Vše na pravém břehu Labe. Odtud právě Tief Grundem silnice pokračuje ještě několik kilometrů do Hohensteinu. Už v údolí lze na několika místech zaparkovat a vyrazit do skal.  Odtud také směrem doleva na severozápad odbočuje Polenztal, který se prý jako vzorové tzv. U údolí s plochým dnem dostalo i do německých učebnic. Převýšení mezi ním a Hohensteinem je téměř 200 metrů. Ještě k parkování v Hohensteinu. Při příjezdu od Bad Zschandau se do městečka sjíždí. Na veliké přehledné křižovatce se odbočí doleva a do kopečka a stále spíše vlevo na placené parkoviště u nádražní budovy, která dnes již není nádražím, ale mateřskou školkou. Celodenní parkování stojí 2,5 euro. Chce to mince na automat. Do skal se potom jde dál směrem na Brandhotel. Bivakování je zde zapovězeno.


Fingerloch oder hinunter IXc, ... u 1.kruhu

Lezeckých cílů je zde mnoho a zaleze si zde skutečně každý. Klasifikace je zvláště u těžších cest místy hustší. Zajištění je přiměřené, vyložené hrůzy tu nejsou nebo se nemusí pro dostatek jiných cílů lézt. Zabít se samozřejmě lze ( to jen pro Johna a spol.).

A teď už rychle k nějakému tomu lezení. Pro dnešek jsem pro vás vybral věž, kterou jsem po letech opět na podzim navštívil a celý den jsem řval blahem. Panoramafels. Už ten název. Panoramatický výhled z vrcholu je pohled na Monument Valley. Kromě Rathenu, který s Brandem málem sousedí, jsou totiž najednou vidět nejvýraznější stolové hory Saska aniž by se vzájemně zakrývaly: Königstein, Lilienstein a Pfaffenstein.

Z Hohensteinu se vydáte po cestě Neuweg, směr Polenztal, a až začne cesta klesat a dostanete se pod úroveň prvních stěn od horního kraje masívu odbočíte doprava do stráně jakoukoliv pěšinkou. Nenecháte se odradit a pořád pod masívem se budete klikatit skoro kilometr, až na jednom z ostrohů uvidíte poměrně širokou údolní stěnu Panoramafelsu. Nesmíte hlavně klesnout příliš hluboko. Jestli narazíte na malou hezkou věžku přímo u cesty, pak jste prošli a musíte se kus vrátit. Domů se pak jednoduše vydáte údolíčkem hned vlevo vedle věže a lesem nad masívem po cestě do Hohensteinu. Bohužel, najít to údolíčko zezhora je problém.


Ameisenweg VIIIb, ... pod 2.kruhem

Údolní stěna je široká a lze ji dobře rozpoznat podle předsazeného širokého pilíře v její střední části. Cesty vám popíšu ty hezčí a tak, abyste je našli.

Právě na široký pilíř vedou tři krásné:
Juniorenpfeiler VIIIa - levá hrana pilíře s dvěma kruhy, nástup v koutě, na pilíři strom, o který se dá jistit i slanit, hezká.
20m-Wand VIIIb - pouze 1 kruh uprostřed pilíře, vypadá trochu strašidelně, ale není, nástup převislou stěnkou přímo ve spádnici kruhu, v děrách jdou velké hodiny a ke kruhu to není těžké, od něj zprava a nejtěžší je samotný dolez na pilíř, rukama na něj nejdříve vpravo nad kruhem, trochu doleva a vzhůru, opět lze použít strom, hezká.
Ramadan VIIIc - 2 kruhy u pravé hrany, nástup úplně vpravo po vysolené hrance, v děrách velké hodiny a vlevo nad ně, 1.kruh, 2.kruh a nad ním šikmo vpravo nejtěžší pasáž, z pilíře stále vzhůru až ke slaňáku.

Nalevo od něj pak zprava doleva:
30m-Wand VIIIb - nástup vlevo od Juniorenpfeiler a šikmo doleva a středem stěny k 1.kruhu, je trochu dost vysoko bez smyček, ale lezení je příjemné a tak se člověk ani nebojí, od něj slast ke druhému a od něj vzrušená zábava na vrchol, nejtěžší krok pod vrcholový převísek, ve kterém pak postojíte s vrcholem u prsou a s trochou bezradnosti v hlavě, odtud už raději nepadat, moc hezká.
Westkante VIIc - přátelskou spárou nalevo od stěny 30m-Wand až na konec a traverz doleva ke kruhu, hranou na lávku ke druhému kruhu a vlevo žlábkem na vrchol, vřele doporučuji, má variantu Linksbogen VIIIa, ze spáry doleva na hranu ke kruhu a po hraně k 1.k Westkante. Autorem Westkanty je Dietrich Hasse, muž, který "objevil" Meteoru.
Fingerloch oder hinunter IXc - česky díra na prst, nebo zmiz, popis v průvodci nesedí co do počtu kruhů, nástup vlevo od Westkante tupou hranou přes kruh ke druhému, který velikostí připomíná volant, obtíž této pasáže spočívá v lezení po hraně, kde levá ruka nedrží nic moc a pravá se přemísťuje z tříprstové díry pod úrovní kruhu přes dvouprstovou v jeho výši až do jednoprstové nad ním, za kterou je třeba řádně zabrat, od druhého pak nejprve lehce vlevo a zpět na tupou hranu a ke 3.kruhu, od něj jemnou stěnkou zprava do trhlinky a výše vpravo na hranu a k 1.kr. Westkante, nádherná.
Dále nalevo jsou další devítky, ale topograficky nezvládnutelné.

A napravo od pilíře:
Ostlicher Pfeilerweg V - koutokomínospára, nijak nepříjemná, ve spádnici slaňáku.
Winkelweg V - nejbližší kout napravo od předchozí cesty, ukázková linie.
Ameisenweg VIIc, b.p. VIIIb - 3 kruhy, u všech se staví při obtížnosti VIIc, bez postavení to jde přes první, od druhého hodně zleva, nejtěžší je pak traverz do začátku spáry vpravo nad kruhem, do té to jde mohutným skokem i vpravo od kruhu, je třeba ve stěnce najít drobnou lištičku na přídrž pravou rukou a obtížnost přesahuje VIIIb, nádhernou spárou ke třetímu kruhu a od něj vtipně vpravo nahoru rajbasem. Tu musíte mít. Varianta od 2.kr. stěnou nalevo od spáry přes dřík a kruh Zwischenspiel IXa..
Napravo tupou hranou a stěnou vede Privileg IXb s hvězdičkou přes tři kruhy, ale nestojí za to.


Privileg IXb, ... u 3.kruhu          30-m-Wand VIIIb, ... u 1.kruhu

Panoramafels není všechno, co Brand nabízí, ale pro dnešek je to všechno, co nabízím já.

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 09:42 05.11.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Opět super!
Super! Jen by mě zajímalo, co to je "topograficky nezvládnutelná devítka"?
Zapsal: Bída, 09:56:20 05.11.2002
 Nemluvně
Tu Jadra lezl asi jako nemluvně a už si jí nepamatuje.
Zapsal: JirkaS, 10:00:21 05.11.2002
 re:re:pruvodce
A porad prodava za DM.
Zapsal: Marian, 14:51:09 05.11.2002
 Článek...
...je opět osvěžující, díky Jardo. Jen jednu drobnost bych doplnil, to městečko, kde bydlí Arnold se nejmenuje Hohenstein ale Hohnstein.
Zapsal: Petr Jandík, 16:09:57 05.11.2002
 Průvodce
Děkuju za informaci ohledně průvodců. Určitě tam nějakého časem opatřím. A když jste pánové hodnotili jeho kvality, nedávno jsem zakoupil průvodce do Paklenice a to panečku průvodce podle mého gusta :)
Zapsal: Ondra, 16:49:09 05.11.2002
 Lezeni???
Asi si konecne koupim lano, ale nejdrive budu muset prodat tu molitanovou matraci. Bude mi stacit 30ti metrove??? Ja jen aby nebylo moc drahe.
Zapsal: Christopher, 17:02:19 05.11.2002
 
Neboj se Stepane, Ty tam stejne nepojedes.Na to jsi moc neustupny od boulderingu.
Zapsal: Agent 007, 17:04:44 05.11.2002
 To Agent
Stepane ????
Zapsal: Christopher, 17:22:31 05.11.2002
 Autor čtenářům
Topograficky nezvládnutelné devítky jsou cesty, které se na sebe všelijak napojují, aby se opět odpojily a současně platí, že můj rozum není schopen ani s pomocí průvodce rozluštit který kruh kam patří.
Průvodce je ke koupi tam, kde kluci doporučují. Nezbytně nutný je kvůli mapkám oblastí. Ty přístupy se často nedají popsat. Postačí i starší vydání.
Hohnstein, samozřejmě. Já měl ten chybný název tak zažitý, že jsem si to ani nezkontroloval.
Třicetimetrové lano určitě postačí. Dnešní šedesátky nebyly samozřejmostí vždy. Nedávno jsme lezli s padesátkou, předtím s pětačtyřicítkou, předtím se čtyřicítkou a předtím to už nepamatuju. Slanění bývají často delší než 15 metrů. Jsou-li delší než 20-22 metrů, je to alespoň ve starších vydáních průvodce poznamenáno u názvu věže.
Zapsal: Jarda Maršík, 18:30:56 05.11.2002
 to petr
strach z vysek prejde kolem patyho metru,to je v klidu. v nejhorsim pripade zacni lizt na druhym konci:))
Zapsal: pavel, 15:13:21 06.11.2002
 to fuehrer
Na www.kompaktfuehrer.de si lze objednat oba díly
komprimovaného průvodce Saskem - v obchodě stojí 21 resp. 24 Euro. Cesty jsou tam všechny - do uzavírky průvodce, ale ve zkráceném zápisu, úplné - jak jinak :-)) obrázky taky. První díl mám (vyšel na konci roku 99) a stojí za to. Druhý je z letoška.
Zapsal: Ivo Semrád, 23:11:34 06.11.2002
 to: Petr
Se boj klidně dál. U mne kamarádi rozlišujou tři fáze strachu a neznalým jističům dávají doporučení:
1. Maty mluví = pohoda
2. Maty mlčí = soustředí se, dávej bacha
3.Maty pěje neexistující písně = téměř jistá tlama
A nebej fází 2 a 3, tak snad ani nemá cenu lozit...
Zapsal: Maty, 09:18:42 15.11.2002
 true religion jeans
http://zhuseo.7uw.net
true religion jeans http://zhuseo.7uw.net/
Zapsal: jsxeobdyesz@gmail.com, 07:22:13 03.06.2014
 true religion outlet
http://zhuseo.7uw.net
true religion outlet http://zhuseo.7uw.net/
Zapsal: jsxeobdyesz@gmail.com, 07:22:18 03.06.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

CP Svitavy
 Databáze cest:
Všechny cesty (136473)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Odpolední Směna VIIIa Levý Břeh
Argonaut - Přímo Po Hraně 7 Devět Skal
EPO Endurance 7A Rocklands
EPO Endurance 7A Rocklands
Lezouchův Kout 7- Skály U Tušimic
Nově komentované:
Black Thoot Grin 8b Nago
Ty Kluku, Bez Gramu Tuku IXb Labák - Levý Břeh
Krach 4 Devět Skal
Variante Diretta 7b+ Massone
Kaiser Max "Spätlese" 6+ Karwendel

 Nově v diskusi:
Re: Žabí kôň zostup | Re: Žabí kôň zostup | Re: Žabí kôň zostup | Re: Napinani lana | Re: Žabí kôň zostup | Re: Lehke sportovne odjistene vicedelky/sportovky | Re: Pískovcová klasa | Hex na Velky | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa |

 Nové komentáře:
Re: Smůla | Re: Smůla | Smůla | Re: Fakt | Re: expedice jak ma byt | Re: report | Fakt | Pan mistr, uvezu to? | Re: když už tu tak poplkáváme... | Re: Tady to je ale lidsky odpad |

 Kde to vře:
SP Chamonix: Adam Ondra vyhrál obtížnost, Martin Stráník 6. (67)
Video: Stefano Ghisolfi leze Perfecto Mundo 9b+ (40)
ČHS: Odvolání proti rozhodnutí Disciplinární komise (28)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 22 (24)
Osm významných stěn zavřeno (19)
Strahlhorn s lyžemi napodruhé (17)
Video Skalní hrátky s Tomášem Sedláčkem, Johnem Bacharem ... (9)
Když se sen staví skutečností (9)
Klára Kolouchová se pokusila o vrchol K2, ale otočila to dolů (8)
Klára Kolouchová se na K2 chystá na vrcholový pokus (7)

 Nově v inzerci:
Climbing | Čau lidí | Parťák/čka z okolí Ústí nad Labem | Fjällräven KEB JACKET W | Prodám Petzl Rollclip Z | Prodám DVD Radek Jaroš - Cesta vzhůru | Prodám spacák | Prodám Bestard Top Alpine Pro, vel. 44,5 | Saltic Spirit | Ocun Pearl 41,5 |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 40 
 správce oblasti 
 30 
 obec - město 
 27 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 74 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.