LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nové průvodce světových oblastí na Lezci
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí

Závody
4.Makak boulder kolotoč (15.02)
Skialp night Říčky (16.02)
Mistrovství ČR v ledolezení rychlost (16.02)

Žebříček
Cesty:
42.Čech 10110
43.Mikosik 10097
44.Mrázek 10084
Bouldry:
42.Herman 8556
43.Baryl 8556
44.Calda 8553
Hory:
27.Kubalová 1888
28.Bernard 1840
29. 1816

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4588 lezců
729369 cest
Nové přelezy:
Opium 7c
Cólera 7b
Els Cupula 7b+/7c
Carcamal 7b+
Last Line 7c+
Trempera M 7b
Directa Co 8c
Vychechtan 7C
Čerstvé Ma 7C
Čerstvé Ma 7C

Stěny
Boulder bar Točna - Jihlava
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Valle dell’Orco

Evropské Yosemity

smallRuce mám orosené jako lahváče a srdce mi buší o 106. Sáhnu si instinktivně na zadek, ale mágo nikde. Kde to jsem? V trafice v Arcu listuju průvodcem oblasti, které se přezdívá „evropské Yosemity“. Valle dell'Orco. Ráj spárařů, kteří nevěří uzlíkům a raději založí důvěryhodný kus železa. Když vracím prodavači propocenou knihu, je mi jasné, že je na čase změnit iniciál často navštěvované oblasti.

Od té doby jsme do Arca ještě párkrát jeli, ale moje duše už byla v Orcu. Fyzicky se sem dostávám až toto léto, kdy se na italské straně Bergellu v údolí Val Masino kazí počasí a my se rozhodujeme sestoupit po šesti dnech zpátky do civilizace a nepřízeň počasí přečkat v 300 km vzdálené oblasti, kde snad bude lépe.
Cesta pomalu utíká a přes zafuněné okénko pozoruji měnící se krajinu. Když se ale začneme kroutit v serpentinách, zjišťuji, že není vidět spíše přes hustou mlhu, která naplnila údolí.
Ve vesničce Ceresole Reale nás nevítá očekávané sluníčko a polonahé Italky, ale deštivé studené počasí a zakuklení Italové. Ze soukromého campu u hráze přehrady Ceresole nás posílají do campu Peschera, který se nachází přímo pod masivem Sergent. Majitel campu ukazuje kamsi do mraků, že tam se všude leze. Přes mlhu však nebylo vidět vůbec nic.

camp

Camp Peschera (rybárna) – skály přímo nad campem, možnost koupě čerstvých ryb

foto by © Martin Kulajta


Že tam skály opravdu jsou, nás přesvědčují čtyři ádrovští, od kterých se dozvídáme další informace. Počasí tu prý před naším příjezdem bylo medové a takové ochlazení nikdo nečekal. Nám to zas tolik nevadí, teplé oblečení máme s sebou z hor a po vyčerpávajícím sestupu nikdo z nás stejně nemůže pořádně chodit, natož lézt.
Druhý den vyrážíme na obhlídku terénu. Jak asi vypadá ten zdejší kultovní spárový boulder Fessura Kosterlitz (6b), který je kousek od campu u příjezdové cesty? Zvědavost mi nedává spát, a když jej pak konečně vidím, stejně se na něj polochromý sápu, i když měl být restday. Rychle chápu, proč se stal tak populárním a pro jistotu ho přelézám hned vícekrát. Tento balvan stával dříve osamoceně. Nebýt petice horolezců, smetla by ho stavba opěrné zdi, kterou na něj stavebníci nakonec pouze napojili.

Fessura kosterlitz

Fessura Kosterlitz, 6b
foto by © Jiří Mrázek


Vidina nelezeckého dne se rozplývá, když vidím o něco těžší cestu Fissure du Panetton (6c+) na druhou stranu od campu rovněž přímo u silnice. Na to prostě nejde jen tak koukat ze země. Pár pokusů si ale vyžádala, než se povedla čistě.
Po dvou dnech neustavičného vichru tento konečně utichá a my si tak můžeme začít plnými doušky vychutnávat jedinečné křivky perfektní kompaktní ruly. Oproti žule je poněkud mastnější. Spáry jsou po vlastním, rajbasy kvalitně vynýtovány. Najde se zde i množství technik. První délku jedné takové zkoušíme na masivu Sergent nejdříve technicky (A3) a posléze volně (7b+). Cesta Fragilita' Cerebrale je nádherný kout, který se táhne postupně do stropu. Nejprve po skobách, ve stropním koutě pak po vlastním.

Fragilita celebrale

Fragilita Celebrale, A3 (7b+)
foto by © Martin Kulajta


Choutkám milovníka drsných yosemitských technik poskytne prostor masiv malý a velký Caporal, který nabízí jak staré skobovačky dnes lezené volně (Itaca Nel Sole, 5a/A2, 8b), tak moderní odvážné hákovačky po vlastním. Vede zde jedna z nejtěžších místních hákovaček Aerospike (6b/A5). Technických cest je v údolí dost i na jiných masivech.
Jelikož jsme zde poprvé, sytíme naše roztoužené prsty hlavně na masivu Sergent, který je hned nad Campem a patří tak mezi nejvíce navštěvované. Mezi nejznámější a nejvíce lezené cesty zde patří jednoznačně ukázková spára Incastromania (6a) a první délka širočiny Fessura della Disperazione (5c), které jsou i několikrát zobrazeny v průvodci.

Incastromania

Pro začátečníky ideální spára Incastromania, 6a
foto by © Jiří Mrázek


Z rajbasů se nám nejvíce líbila cesta Gli Angeli Della Morte, resp. její první délka (6c+), která vede na místní Lost Arrow podél trhlinky.

Gli angeli della morte

Jura v první délce cesty Gli Angeli della Morte, 6c+
foto by © Martin Kulajta


Podle průvodce je zde dalších 38 oblastí. V dešti se dá lézt např. v oblasti Bosco na začátku údolí, která je kousek od silnice. Ve velkém vedru oceníte stín severozápadních stěn oblastí Serpente di legno či Disertore hned u campu a dalších na pravém břehu říčky Torrente Orco.
Z množství úžasných spar zaujímá v mém srdci první místo vysněná stropní spára Legoland často srovnávaná s americkou Separate Reality. V první délce si vychutnáte mírně položenou prstovku (6b) a tanec může začít. Stropní spára vede jakýmsi mostem, takže po dolezení se dá druhou stranou slézt zpět do štandu. Názory na klasifikaci se různí - od 7a dokonce až po 8a. Ať už je to za kolik chce, je to úžasná linie. Když pod tou střechou poprvé sedím, srdce mi buší a prsty se zase rosí. Budou tam ty žáby držet nebo je budu muset trochu přemlouvat? Tejpuju ruce a jde se na to. Z okraje balvanu se natáhnu do první žáby. Je malinko širší, ale drží. Přehoupnu tělo a zasouvám se po pás do vzhůru vedoucího komínku. Fixuju nohy a z této pozice cvakám prvního frienda. Odtud už čistě stropní spárou. Jde to, ale dře to. Příště víc tejpy. Žáby přestávají kvákat za stropem. Spára se tu rozšiřuje. Nohy před sebe nebo je nechat ještě za sebou? Nevím, ale to už přemýšlím vsedě. Další žába sedí daleko a nohy jsou ve výlezu ze stropu vysoko. Zkouším to všelijak a nakonec se ke slaňáku (obhozený hrot) nějakým způsobem dostávám. Na další pokus už ale nezbývají síly...

Legoland

2. délka cesty Legoland, 7b+
foto by © Přemysl Kouřil


Konečně tedy může přijít restday. Co nabízí okolí z nevertikálních aktivit? V přehradě Lago di Ceresole je koupání zakázáno, na odpolední procházku podél břehu spojenou s plánováním nejtěžších přelezů ale ideální. Kousek pod campem po proudu říčky začínají krásné peřeje, kde můžete své tělo rozbolavěné z oněch nejtěžších přelezů zregenerovat v bublinkové lázni. Moc slunce sem ale přes den nedosvítí. Na delší výlet se dá vyjet nahoru kolem jezera Serru do sedla a rozhlížet se po kraji. Koupit nějaké potraviny a do jisté míry se najíst se lze přímo v Ceresole, klasické pizzérky jsou pár minut jízdy dole v údolí a na velký nákup zajedete do InterCoopu v Cuorgné (Via Salassa). Pokud vám dojdou všechny zásoby, nestíháte zajet do obchodu a rozhodnete se něco si ulovit, nemusíte chodit daleko. Majitel prodává čerstvé ryby přímo v campu s možností vlastního ulovení.

Pstruzi

Kdo chce, může si přímo v campu ulovit pstruha. Gril je o pár metrů dál...

foto by © Martin Kulajta


Odpočatí se vydáváme na masiv Caporal. Z campu se sem dá dostat buď pěšky po staré silničce nebo autem. To však nesmíte v tunelu přejet nenápadnou odbočku. K nástupu už je to kousek dál, ale pořád v mezích. S Punkerem se pouštíme do kombinace tří cest, během níž se střídají snad všechny druhy lezení. Začínáme komínem cesty Via Dei Camini, sokolíkem Orecchio Del Pachiderma, plotnou cesty Itaca Nel Sole (skoby, nýty) a dolézáme 3 délky koutem Rattle Snake. V poslední délce se pereme s převislou širočinou. Sestupujeme slaněním.

Caporal

Masiv Caporal
foto by © Martin Kulajta


Orecchio del pachiderma

Punker dolézá sokolík Orecchio del Pachiderma, 6b+
foto by © Martin Kulajta


Vedle nás lezou Jura s Přemou technickou cestu Mangas Colodras a rozeznívají údolí cinkotem kladiva a skob.

Mangas colodras

Přema s Jurou v technické cestě Mangas Colodras, 5c/A2 (7a+)
foto by © Martin Kulajta


Dny rychle plynou a mě pořád nedá spát ta zatracená prasklina ve stropě. Poslední pokus nechávám až na konec. Kluci fandí a podporují, ale i tentokrát je musím zklamat. Příště na to vletím hned po restadayi, to byla formička!
Přichází poslední večer. Rozpalujeme gril, krájíme lilek a odhazujeme víčka lahví...
Díky, chlapi, za další skvělý výlet!

Happy end: Legoland se podařil v září :)Camp Peschera: www.campinglapeschera.it
Průvodce: www.versantesud.it


Sergent

hi-res
foto by © Martin Kulajta


Martin Kulajta   [úpravy] 09:01 21.11.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pecka!!!11:57:23 21.11.2011
Super, palec nahoru. Gratulace k legolandu
joskinodpovědět 

 kopie Yosů16:00:33 21.11.2011
Před pár týdny jsem se z Yosů vrátil a musím uznat,že podle fotek to vypadá skoro stejně.A hlavně-nemusí se letět na druhý konec světa.Díky za skvělý report-musím se tam určitě podívat.
Libor Holýodpovědět 

 Cacchio!17:06:10 21.11.2011
Taky díky, je to pecka!
Tom Krulodpovědět 

 Sonda jinam17:40:08 21.11.2011
Pěkně popsáno, tak parádně normálně. Prostě líbí.
Steveodpovědět 

 Spáry:-)22:26:06 21.11.2011
No musím říct, že článek i na mě přenesl chuť si vylézt někdy nějakou tu spáru... A to se jim většinou vyhýbám. Supr fotky i článek!
Valmarodpovědět 

 :-)07:10:11 22.11.2011
fotky krasny... hlavne ta jedna.. vis ktera :-) článek je praktickej a zároveň jde přímo z tebe..těším se na další
Bubikodpovědět 

 Super věc11:02:57 22.11.2011
Fakt moc pěkně popsáno, nádherná oblast, navnazení se podařilo. Díky kluci
Mášaodpovědět 
 Re: Super věc19:04:19 22.11.2011
O téhle oblasti je taky pěkný článeček od Šatavise v loňským Everestu - zima 2010.
Jéňaodpovědět 

 jemináčku..13:30:31 23.11.2011
..plantážníci, no to je kráása! svět v pouhém kamínku rozpoznat a to móře v kapce rosy, jóó joo!
a nač kurva grilovat hnedle pstruha, dyž přeci stačí lilek. hustý děckata hus.tý.
rikitanodpovědět 
 Re: jemináčku..21:09:22 27.11.2011
páč pstruh je pstruh, woe
P.odpovědět 

 haluz19:44:08 27.11.2011
ta spara niekedy pustíííííííí d:
mikiodpovědět 

 super11:17:29 28.11.2011
moc peknej Clanek!!!
strejdaodpovědět 

 NÁDHERA-DÍKY!!15:05:59 30.11.2011
Chlapi, překrásný článek! Hrozně moc mě to motivovalo k naštívení této oblasti. Jsem totiž milovník spár a Yosemitů. Když se teď objevila možnost navštívit Yosemity v Evropě, příští rok tam hned vyrážím! Je to nádhera!! Máte ještě další fotky, či informace z této oblasti? Pošlete mi je prosím na mail: rock-climbing@centrum.cz. MOOC DĚKUJU a přeju spousty úspěšných přelezů.
Mattyodpovědět 

 1*15:24:46 01.12.2011
Moc pěknej článek, hned bych se tam vyrazil podívat.. i ty spáry mají něco do sebe :-)
bejbsodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Krankenhaus
Karo Ass, 6a
 Databáze cest:
Všechny cesty (132607)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Els Cupuladors 7b+/7c Vilanova De Meiá
Albinix Graells 6c Cubells
Le Couguar Blanc 7A Fontainebleau
Ramapithèque 6C Fontainebleau
Plumes Au Vert 6B Fontainebleau
Nově komentované:
Karma 7C Pod Hradem
Italská Šestka IXb Panteon
Fear And Loathing In El Chorro 5c El Chorro
Dos Tetas Tiran 6b+ El Chorro

 Nově v diskusi:
Re: mrtvy tah a lezeni | Re: mrtvy tah a lezeni | Re: Česká čárka | Re: Česká čárka | Re: Česká čárka | Re: Friendy - srovnání velikostí | Re: Česká čárka | Re: Friendy - srovnání velikostí | Re: Česká čárka | Re: Česká čárka |

 Nové komentáře:
Re: Nýty v písku | Dobrá práce kluci! | Re: cena | Re: ubohá mentalita dnešní doby | Re: drahá vs levná | Re: drahá vs levná | Re: drahá vs levná | Re: drahá vs levná | Re: cena | Re: drahá vs levná |

 Kde to vře:
Péřovka Lightline Jacket pro lezce od Mountain Equipment (69)
Trenér ČHS Tomáš Binter ve finále výběru Trenérů roku 2018 ČOV (46)
Závody "HANGAR MASTERS" v boulderingu (34)
Skály v okolí Buzetu (27)
Sportovní fotografií roku 2018 je snímek s Adamem Ondrou (21)
Adam Ondra: Climbing The Americas (Road Trip) #17 (15)
Wadi Rum - Morning sun street (12)
Nekonečné útesy Inis Mór (9)
Výběrové řízení: vedení účetnictví a mzdového účetnictví pro ČHS (8)
Pozdrav z Patagónie (8)

 Nově v inzerci:
lavinový batoh Pieps JetForce TourRider 24 | skialpové lyže G3 Soulfly + vázání +pásy+boty Garmont Helium | Edelweiss Oxygen II 8.2mm 60m, poloviční | Lafuna gtx | Perovy spacak Warmpeace Explorer 900 | Icebreaker - Hyperia Lite | Pruvodce Malta | Prodám různé druhy karabin | Statická a dynamická lana | Spacák Warmpeace Solitaire 1000 |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 1852 
 zimní čas 
 938 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.