LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny

Závody
Zrušeno ČP U14 v lezení na obtížnost (28.11)
MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)

Žebříček
Cesty:
23.Šindel 10662
24.Lebeda 10643
25.Nosek 10519
Bouldry:
23. 9584
24.Běhounek 9575
25.Bureš 9475
Hory:
8.Podráský 5476
9.Švihálek 5227
10.Skopec 4645

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5062 lezců
871358 cest
Nové přelezy:
Hořící Hně 7C+
100%-ní Na 7C
Cecky Samo 8A
Vzpomínka 8A
Záchytka 7C
Warcraft I 7C/7C+
Baghdad 7C+
Babočka Ad 7C
The Big Ha 7C
Anfang Ein 8A+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Cornish Delight

smallDo Cornwallu jsme jezdívali pravidelně alespoň jednou ročně od té doby, co jsme začali bydlet tady na Velkých Ostrovech.

Tedy pravidelně do té doby, než jsme oba při práci začali studovat, a čas se někam vytratil. A tak jsme z časových důvodů přesedlali z lezení na mořské kajaky.
Nejbližší vodu, Temži, máme pět minut od domu, nejbližší stěnu hodinu, k moři to je hodinu a půl, a do skal tři a půl, a tak se to nějak stalo.
Tento srpen jsme se rozhodli, že na dovolenou pojedeme kajakovat do Cornwallu na jeho jihozápadní pobřeží. Cornwall je krásný, je to tajemný kraj starých šachet na měď, plný barev.  Je tu mnoho malebných rybářských přístavů a moře je lemováno vysokými žulovými útesy.  Romantika. Ovšem moře dokáže být také velmi divoké, neboť se zde přímo otevírá do Atlantiku. 

01

Cornish Delight

foto by © Myssak (Michal Maděra)Tady jsme se rozhodli strávit týden pádlování.  No, a když už budeme projíždět pod místy, kam jsme dříve jezdívali lézt, rozhodli jsme se to lezení přibalit. První balení trvalo celé dvě hodiny. Ono nacpat do dvou kajaků vybavení na týden, kempování, jídlo, litry vína a vody, lezení a pár dalších nezbytností, je docela operace. Ale zvládli jsme to, vyplouváme z jednoho z těch malebných přístavů, z Moushole. Kajak má plavební vlastnosti kolesového parníku, jen s tím rozdílem, že má podstatně blíže k hladině, voda se nám přelévá přes zadní deck.
Naše první lezecká zastávka je na Chair Ladder. Chair Ladder je tvořen vysokými žulovými bloky. Ty také podle pověsti používala jako svoji židli Madgy Figgy, jedna z cornwallských čarodějnic, hlavně když zavařovala na bouře. Díky tvaru pobřeží je moře pod Chair Ladderem pořád alespoň trochu rozbouřené. My tady lezeme jen jednu cestu. Je s námi Alastair, který, i když tvrdil, že několikrát už lezl a leze, je v podstatě začátečník, a bojuje nejen s pohyby na skále, ale i s exponovaností cesty, celou myšlenkou lezení za použití vlastního materiálu, a vlastně i s celým prostředím. Postupuje velmi pomalu a s rozvahou. To ovšem vůbec nevadí, nakonec se mu to líbí, a i když další cestu ten den už nechce, těší se do další oblasti.
Cestou míjíme několik menších oblastí, jako je Carn Barra nebo Land´s End, ale my chceme lézt až v Sennenu. Sennen je úžasné místo, je to malá vesnička, na jejímž jednom konci je pláž otevřená do oceánu, vhodná na surfování, a na druhém jsou útesy, na kterých se leze.  Ráno prší, a tak kluci jdou surfovat v kajaku. Já, protože mi to nahání větší hrůzu, než Alastairovi  visení za prsty vysoko nad rozbouřeným mořem, se hlásím na svou první lekci v surfování na prkně. 
Odpoledne jsou už skály suché, a my jdeme lézt. Nejprve tahám já, postup je pomalý. Přece jen, je to moje první dlouhá vedená cesta od mé zimní nehody. A i když je lehká, a já to vím, že je lehká, tak se držím jako klíště a přemýšlím o každém kroku. Ach jo. Nicméně nahoře mi otrnulo, a volám na Alastaira, že to nic není, a ať kouká používat nohy víc než ruce. Jo jak se říká, po bitvě je každý generál.  Michal kolem nás běhá jen tak, jak je jeho zvykem, ovšem tentokrát k tomu ještě drží kameru.  Po té, k mé nelibosti, stíháme už jen jednu cestu, a pak už pánové říkají, že zase prší, a že je třeba jít se schovat, kam jinam než do hospody. 

02

Cornish Delight

foto by © Myssak (Michal Maděra)


Naše další lezecká zastávka je na Commando Ridge. Lezecky poměrně lehké, tuším, že HS anglické stupnice. Ale je to hřeben, který začíná dole u vody a končí nahoře na kopci, má asi sedm délek a trochu historie. Tento hřeben byl za druhé světové války používán ke tréningu komand. Ti sem přijeli, byli vykopnuti z lodi a v noci, s batohem, puškou a v těžkých botách museli nahoru. My jsme se rozhodli to zopakovat, i když s menšími úpravami. Lezli jsme za dne, v lezačkách a bez zbraně.
Pod Commando Ridge jsme přijeli s vyprázdněnýma loděma, jen s lezením. Když vysvětlujeme Alastairovi, co se bude dít, tak nevěří, že to uděláme a myslí si, že si o tom jen tak povídáme, když se ovšem Michal vrhne do vody, pochopí, že jde do tuhého. Abychom, se ke skále dostali, musíme podniknout takzvaný „rocky landing“. To znamená, že si člověk vystoupí z lodi, přiváže si ji na šňůru, doplave k útesu, vyškrábe se na něj a vytáhne loď.  Máme štěstí, že swell (zdmutí moře) je ten den minimální, a tak vlny s plavci je trochu houpou. Potom se jen převlečeme z pádlařského do lezeckého a hurá na hřeben. Krásné lezení. Zpět scházíme, převlékneme se z lezeckého do pádlařského, šoupneme lodě do vody, skočíme za nimi do vln, a s větším, či menším úspěchem do nich nalezeme.


03

Cornish Delight

foto by © Myssak (Michal Maděra)


Druhý den pak už pěšky jdeme lézt na Bosigran, naší v Cornwallu nejoblíbenější oblast. Je krásně, svítí slunce, skála hřeje a není moc lidí. Nádhera.
Další den se posouváme dál, už nemáme v plánu žádné lezení, chceme si ještě zasurfovat a pak už je čas na cestu domů. Sice jsme cest nevylezli tolik, jako při běžném lezeckém zájezdu, ale lezení bylo jen jednou z mnoha aktivit, které jsme při putování s kajakem chtěli vyzkoušet a zjistit, že to jde. 

Cesty:
1. Chair Ladder - Terrier's Tooth 39m HS
2. Sennen - Corner Crack 20m S4a; Demo Route 24m HS
3. Bosigran - (Commando) Bosigran Ridge 198m VD (8 pitches); Ding 49m VS; Doorpost 56m HS

Naším dalším cílem bylo o celém putování natočit film.


Natalie Maděrová   [úpravy] 08:58 13.12.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Zážitky nemusí být dobré, hlavně že jsou drsné12:48:00 13.12.2011
Tady navíc evidentně byly i dobré. Přesto si koupání v Atlantiku odpustím, letní Balt znám, tady to nebude lepší :-)

Ale pěkná dovolená, lidi.
odpovědět 

 Fakt dobrej viceboj,13:47:45 13.12.2011
vysoke ohodnoceni.
ze se tak blbe ptam - jak jste technicky resili lezeni do kajaku z polohy >plavu vedle lodi<? Samostatne nebo s dopomoci?
Jodpovědět 

 Pohoda rock14:57:17 13.12.2011
Krása dobrodružství, pěkný video.
Steveodpovědět 

 Líbí17:27:48 13.12.2011
Palec nahoru, pěknej Molotov aneb inteligentní mišunk zádveřních aktivit. Už se těšim na report z obplavby Británie.
Papoušodpovědět 

 Parada22:23:55 16.12.2011
Jedina vec v UK, po ktere se mi bude doopravdy styskat bylo prave lezeni v Cornwallu, Walesu ci South Coast. Pekny videjko lidi, jen tak dal:-)
Pavelodpovědět 
 Re: Parada11:17:17 05.02.2012
Souhlas, GB je hnusná země k žití, ale to lezeni mi moc a moc chybí.. Má neuvěřitelné kouzlo; zvláštní duch jako naše písky...
..odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Jeptiška
Údolní hrana, IXc
 Databáze cest:
Všechny cesty (147921)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
NWO 4 Loučovice
U.f.o. 5A Loučovice
Chemtrails 5C Loučovice
Jinovatka 5C Loučovice
Rampouch 5C Loučovice
Nově komentované:
The Crucible 5.12c Red River Gorge
Beta Centauri 9+ Žleby
Já To Neříkal 7A+ Panteon
PSH 6C+ Panteon
Cascarillas De Mantequilla 6a Tabares

 Nově v diskusi:
Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Kde je? Kolem Skal | Re: Adam VS mundo | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle |

 Nové komentáře:
Re: Je to démon | Re: Je to démon | Re: smluvní podmínky | Re: smluvní podmínky | Re: šš | Re: smluvní podmínky | Re: Pekne, diky! | smluvní podmínky | Re: Typo, překlep | Typo, překlep |

 Kde to vře:
Adam Ondra: 5. den nácviku Perfecto Mundo 9b+ (57)
Mistrovství Evropy v lezení: obtížnost (40)
Kolem Skal! - 7. Kozelka s Honzou "Trávou" Trávníčkem (31)
Jak se dělá klasa…. (27)
Kolem Skal! - 8. Srbsko a Jan Kreisinger (26)
Mistrovství Evropy v lezení: bouldering (17)
Video: Překonávání hranice - ze 7a do 7b (13)
Mistrovství Evropy v lezení: kombinace (10)
Lucka Hrozová: druhý boulder za 8A+ (10)
Pojištění odpovědnosti pro členy ČHS (6)

 Nově v inzerci:
Sir Singing rock | Statická a dynamická lana | Prodám kalhoty Karpos Alagna Plus | boty Scarpa Triolet GTX vel. 44 a 1/2 | Koupím Petzl Nomic | Pátek | LA SPORTIVA Python, vel. 37,5 | LA SPORTIVA Python, vel. 37 | boty La Sportiva Trango guide | Péřový spacák |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 637 
 18 - 23 
 528 
 23 - 25 
 470 
 25 - 28 
 440 
 > 28 
 499 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.