LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ježíš von si zpívá? Tak to bude zase tlama jako kráva!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

Dabarski kukovi

Všechny průvodce  
Databáze cest  
Tisk  
 Stát 
Chorvatsko
 Kraj 
Severní Dalmacie
 Materiál 
vápenec
 Charakter 
sport, 4 - 7c+ (⌀ 6c+)
 Jištění 
nt. + sl.
 Klasifikace 
47 cest
   
 Okolní oblasti
 Karin
 Paklenica
 Strogir

 Popis oblasti 
Tento název obklopuje neobyčejně pravidelné rozmezí skalních bodů, které se rozkládají nad středním Velebídem v jihovýchodním směru. Bílé věže hladkých skal se vynoří z temných stálezelených lesů. Rozsah se otevírá s nejvyšším z nich - Bačíč Kuk - a končí Ljubičem / Brdo přes Bašhe Oštoríje. Na úpatí hornin jsou hluboké údolí - Dobří (staré slovanské slovo pro hluboké lesní údolí nebo údolí)
Tato údolí byla obývána už dávno. Pozůstatky vesnice, domy a školní budova (která dnes slouží jako horolezecké ubytování) Svědčí o idylickém, ale i drsném životě v těchto částech.
Horolezci navštívili tento region poprvé v roce 1969. Alpinisté z Rijeky, Stanho Gilic, Kazimír Sambolec a Dragan Vučidolov vyšplhali na nejranější trasy. V příštích letech horolezci navštěvovali tento region často. Skupina slovinských horolezců navštívila lokalitu a v letech 1987 až 1998 opakovaně vylétala nové trasy, které je klasicky sledují. Teprve v roce 1997 vystoupil italský Paolo Pezzolato společně se Sara Gojahovými moderními cestami středních obtíží vybavených šrouby. Pak přijdou domácí horolezci a pak Němci, Rakušané, Maďaři.
Poznámka: Pro ochranu flóry a fauny je doposud zakázáno lezení na všech místech s výjimkou útesů Agin huh, Rujíčín kuk a Kuk Čelina. Využití nových tras pro lezení není možné bez předchozího souhlasu správy přírodního parku Velebit.

Ubytování: Horolezecké ubytování v Ravni Dabar (otevřeno o víkendech v letní sezóně). Možnost kempování v Bačic 'Duliba (údolí na úpatí Bačic' Kuk). Doporučujeme vzít pitnou vodu, která je k dispozici také v malé jeskyni pod Vranjhovičovým kukem (rozbíhající se cesta z výrazné cesty na Bačicku). Vzhledem k tomu, že tato oblast zachovala svou nezničenou krásu, snažme se ji udržet tak. Horská chata "Ana", tel: 00385 (o) 91 549 49 22.

 

Rujičin kuk Nová cesta 
Název
Klasifikace

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.Reklama:
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.