LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Vánoční závody Ruzyně (24.12)
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)

Žebříček
Cesty:
36.Lachman 10260
37.Čech 10256
38.Reich 10254
Bouldry:
36.F 9378
37. 9356
38.Šlapák 9350
Hory:
31. 2332
32.Kulajta 2304
33.Nehasil 2188

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5840 lezců
1193970 cest
Nové přelezy:
Sun Goes D 7C
Kalter Bra 7C/7C+
Workingtit 8A+
Sun Goes D 7C
Waiting Fo 7C/7C+
Wirbelwind 8A
Waiting Fo 7C/7C+
Kalter Bra 7C/7C+
Kalter Bra 7C/7C+
Freedom Is 10-

Stěny
Bouldrovka Hrušovany u Brna - Hrušovany u Brna
Lezecká stěna TJ. Pustiměř - Pustiměř
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
HANIBAL - Praha 2
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
Rock Point - OC Olympia - Olomouc 7

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Smrťák na slovenské ferratě u Banské Bystrice

Smrtelný úraz se stal včera po cca 40metrovém pádu z via ferraty v oblasti Skalka u Kremnice poblíž Banské Bystrice na Slovensku. Podle slovenské horské služby byl příčinou pádu 65letého Slováka pravděpodobně nesprávně upevněný bezpečnostní úvaz. Viz zpráva horské služby:

"V dopoludňajších hodinách 8.5.2018 došlo na via ferrate v oblasti Skalky pri Kremnici k približne 40-50 metrovému pádu turistu zo zaistenej cesty. Príčinou pádu 65-ročného slovenského turistu, bol pravdepodobne nesprávne upevnený bezpečnostný úväz. Po nástupe do exponovanej časti ferraty s názvom „Výzva“ utrpel pádom vážne viacpočetné zranenia. Prvú pomoc poskytla mužovi lekárka, ktorá sa v tom čase nachádzala na mieste. K postihnutému okamžite odišli záchranári HZS,  a zároveň tam smerovala aj posádka VZZS z Banskej Bystrice. Keďže sa na  Skalke nachádzal službukonajúci príslušník HZS, prebehlo nasadenie záchranárov do niekoľkých minúť. Profesionálni a dobrovoľní zmluvní záchranári HZS muža ošetrili, pripravili na transport a za pomoci transportných prostriedkov ho spustili na zvážnicu. V tom čase už mužov stav vyžadoval resuscitačné postupy. K pacientovi bol na Peknej vyhliadke spustený aj lekár posádky VZZS a na miesto dorazili aj Hasiči zo Zvolena. Muž bol pri neustále prebiehajúcej KPR transportovaný na miesto, odkiaľ bol nabalený do podvesu, a neskôr preložený na palubu, vrtuľníka. Pacienta v kritickom stave transportovala jeho posádka do nemocnice v Banskej Bystrici. Napriek snahe všetkých zúčastnených pacient v nemocnici zraneniam podľahol."

Zdroj:

hzs.sk: Pád z ferraty na Skalke

Informace o tamní ferratě:

skalkaarena.sk


sth   [úpravy] 12:43 09.05.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Poutko?14:43:02 09.05.2018
Na obrázku je "bužírka" z materiálového poutka.
Spekulace o navázání za materiálové očko...
VladaModpovědět 
 Re: Poutko?15:07:57 09.05.2018
Asi hej. Viac v diskusii na hiking.sk


Skriatokodpovědět 
 Re: Poutko?07:38:31 10.05.2018
Mektáš blbosti a spekulace. To se mu mohlo utrhnout při pádu nebo v tom měl cvaknuto. Zjisti si jak se používali starší viafer sety.
odpovědět 
  Re: Poutko?09:11:55 10.05.2018
Samozřejmě vím, kam míříš.
Na starší ferrata set typu V.
Jedna karabina na jednom fousu se cvakala na ocelové lano a druhá se právě nesměla cvaknout do ocelového lana, aby fungovalo protahování tlumičem.
Ale cvakala se někam jinam, třeba do materiálového poutka.
A tlumič (nejčastěji dírkovaná destička) samozřejmě do provázaného prsáku se sedákem (víme všichni jak).
Dobrodruzi pouze do nosného oka sedáku.
Takže ano, při pádu ta zrovna nenosná karabina mohla být přitahována k tlumiči a možná by to materiálové poutko prasklo (kdyby to cvaknul k materiálovému poutku na zádech.
Možná neprasklo, kdyby to bylo přední poutko, protože by se to možná vše k sobě jen stáhlo - karabina k tlumiči, napnutí poutka, napnutí sedáku.
Ale borec by nejspíše zůstal viset nahoře, i kdyby měl to prastaré Véčko, ale správně nasazené.

Ale z příspěvků níže už víme, že to tak nebylo, že byl jen na smyčkách, bez ferrata setu, smyčky jen v materiálovém nenosném poutku.
Tož tak.
VladaModpovědět 
   feratove V- brzdy16:44:15 10.05.2018
este by sa zislo dodat, ze tieto lanove feratove V brzdy sa uz nevyrabaju urcite viac ako 10 rokov. takze by sa uz v ziadnom pripade nemali pouzivat.
Feratovym lanovym brzdam Y uz tiez bezi countdown.
PKodpovědět 
 Re: Poutko?07:44:57 10.05.2018
Zde je k tomu popis očitého svědka: http://www.prievidzky-klub-vht-plus.estranky.sk/clanky/rok-2018/skalka-feratky.html
 Standaodpovědět 
 Re: Poutko?08:35:28 10.05.2018
Takže jsem měl víceméně pravdu. Navázaný do poutka na materiál.
A ještě to "pojistil" tím, že neměl ferratový set, ale jen šité smyčky s karabinama.
Šel tomu nějak dost napřed.
Samozřejmě smutná událost.

Cituji článek očitého svědka:

... dve slučky s tromi zámkovými karabínami čo tam ostali, boli v poriadku, roztrhlo sa niečo iné ...

...pri kontrole sedáku sme zistili pretrhnuté putko na materiál, nosný popruh sedáku bol neporušený. To putko má nosnosť 5 - 15 kg, to nie je div že sa to roztrhlo...
VladaModpovědět 

 Foto dne:
Nástup kouto spárou, 4A2
Plzeňská varianta
 Databáze cest:
Všechny cesty (188884)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Stredom Trojuholníka 3 Vysoké Tatry
Západná Stena 4 Vysoké Tatry
Novembrová 6 Vysoké Tatry
La Rampita 6a Guaría
La Rampa 6a Guaría
Nově komentované:
Waiting For The Sun 7C/7C+ Bahratal
Waiting For The Sun 7C/7C+ Bahratal
Aroma De Cabeçon 8a Cabeçó D’Or
(r)Evolution Of Love 8+ Dívčí Skály
Sex Pistols 9- Geyikbayiri

 Nově v diskusi:
Foto dne | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: Sestup GG | Bajo v praxi | Re: Pmt | Re: Pmt | Pmt | Re: Sestup GG | Re: Pecka? | Re: Výstavou k propagaci národa | Re: Sestup GG | Sestup GG |

 Kde to vře:
SO/LO/VE – Lumír Fajkoš, Gekón 11- (8c) LRS (24)
Patxi Usobiaga: Lezení v katalánské Olianě zakázáno (7)
Světový pohár ve sportovním lezení míří na pražskou Štvanici (6)
Film: Adam Ondra přelézá asi nejplotnovitější 9a na světě (5)
Čechy zachránil vrtulník, když jim z Grossglockneru spadlo lano (5)
Alex Honnold: solo na Taipei 101 živě na Netflixu 23/24.1.2026 (4)
Nepál plánuje regulovat počet horolezců v Himalájích (3)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 | Mačky BD Cyborg pro | Průvodce V.Tatry | Rock Pillars Rebel QC 44 | La Sportiva Testarossa | Dětský skialp set | Pohorky Mammut vel 8,5 | Scarpa charmoz |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1360 
 Někdy ano 
 1377 
 Ne nepoužívám 
 1417 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.