LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Vánoční závody Ruzyně (24.12)
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3.Štípek 12275
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11200
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Černý 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5840 lezců
1193873 cest
Nové přelezy:
Mitra 7b
Papa Ext. 7b+
Akrida Ext 7b
Buried Ali 7b
Silent Scr 7b
Centipede 7c
Torellis T 7b+
Kloší Hlen 7C
Velmistr A XIb
Pumping On 9+

Stěny
Stěna Holešov - Holešov
Lezecká stěna Třináctka - Praha - Stodůlky
RAJČE - Brno

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
HUDYsport - Jihlava
Dap Sport - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Studie Horské služby: Lavinové batohy a jejich účinnost v praxi

Slovenská horská služba publikovala studii účinnosti lavinových batohů za poslední roky. Z ní vyplývá, že pomáhají, ale ne tak, jak se původně předpokládalo. Úmrtnost bez batohu je dle studie 22% a úmrtnost s aktivovaným batohem je 11%, přičemž se podle HZS původně uváděla i 3%.

Analýzu dělal zahraniční tým odborníků na datech z lavinových nehod v severoamerických a evropských horách od roku 2012.

"Lavínový batoh je užitočná časť bezpečnostného vybavenia pri pohybe v lavínovom teréne, ale jeho vplyv na úmrtnosť je nižšia ako sa pôvodne predpokladalo ... (úmrtnosť užívateľov batoha je výrazne vyššia ako sa kedysi predpokladalo (11% vs 3% Brugger 2007)."

"Pro ľudi strhnutých lavínou, ktorá môže zasypať a usmrtiť človeka platí, že aktivovaný lavínový batoh znižuje riziko úmrtia z 22% na 11%. Nafúknutý batoh zachráni približne polovicu ľudí, ktorý by bez batohu zomreli."

"Nenafúknutie/neaktivácia sú najvážnejším faktorom, ktorý znižuje účinnosť lavínových batohov. Ich miera sa pohybuje na úrovni 20%."

"Ak zoberieme do úvahy aj nenafúknutia batohov, tak potom znižujú úmrtnosť z 22% na 13% ... a miera zachránených je 41%. To znamená, že lavínový batoh zachráni menej ako polovicu ľudí, ktorí by bez batohu zomreli.
60% nenafúknutí ide na vrub chýb užívateľa. Dôsledná údržba a prax s obsluhou batoha sú nevyhnutné na to, aby batoh správne fungoval,"
uvádí v závěru zpráva Střediska lavinové prevence Horské záchranné služby Slovenska.


Podrobněji článek na stránkách slovenské Horské záchranné služby: Účinnosť lavínových batohov

Je tam také pro ilustraci starší video, jak se testovaly lavinové batohy, viz přímo zde:


sth   [úpravy] 11:19 27.03.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
z výstupu Studlgratt a sestup normálkou
Normálka Grossglockner
 Databáze cest:
Všechny cesty (188869)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Proyecto Misha 7A+ Albarracín
Evzones Ext Right 6c+ Leonidio
Endulza Pero No Engorda 7a Pinell De Brai
Lerisda Power 7a Pinell De Brai
Valéria 6c Montesa
Nově komentované:
Valéria 6c Montesa
Jihovýchodní Hrana III Prachov
Kartoví Muži V Ostrov
Bologna 7B Popova Skála
Bologna 7B Popova Skála

 Nově v diskusi:
Foto dne | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: Ty nedělají | Nespravne info | Re: Pecka? | Re: Ty nedělají | Ty nedělají | Re: Malby | Malby | la dura dura | Re: money, money, money... | proč |

 Kde to vře:
SO/LO/VE – Lumír Fajkoš, Gekón 11- (8c) LRS (23)
Patxi Usobiaga: Lezení v katalánské Olianě zakázáno (7)
Film: Adam Ondra přelézá asi nejplotnovitější 9a na světě (5)
Světový pohár ve sportovním lezení míří na pražskou Štvanici (5)
Alex Honnold: solo na Taipei 101 živě na Netflixu 23/24.1.2026 (4)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 | Mačky BD Cyborg pro | Průvodce V.Tatry | Rock Pillars Rebel QC 44 | La Sportiva Testarossa | Dětský skialp set | Pohorky Mammut vel 8,5 | Scarpa charmoz |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1278 
 Někdy ano 
 1272 
 Ne nepoužívám 
 1325 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.