LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Vánoční závody Ruzyně (24.12)
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)

Žebříček
Cesty:
8. 11681
9.Mokroluský 11624
10.Stráník 11361
Bouldry:
8.Danda 10559
9.Mokroluský 10550
10.Novák 10550
Hory:
14.Šuraba 4132
15.Hess 4058
16. 3908

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5840 lezců
1194079 cest
Nové přelezy:
Cap I Cua 7c
Three Happ 9-/9
Three Happ 9-/9
Chain Erec 9+/10-
Wolkom 7C
Un Día Lla 7c
Sun Goes D 7C
Kalter Bra 7C/7C+
Workingtit 8A+
Sun Goes D 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pollux na jeden až dva dny

Alpy zase volají a plánujeme víkendovou akci, protože počasí je na sobotu a neděli ideální. Trochu rozhodování. Breithorny? Pollux? Pollux a uvidíme.

Vlak z Täsche do Zermattu jezdí non-stop. Kdo plánuje být ve Švýcarsku vícekrát za sezónu, ocení „Halb Tax“, díky které jsou vlaky a lanovky provozované Švýcarskými drahami s velkou slevou, mnohdy 50%. Po snídani vyrážíme na lanovku a s jedním přestupem (na Trockener Steg) na Klein Matterhorn (tak to jde pouze do 8:00, pak se jezdí přes Schwarzsee). V devět hodin vyrážíme z Klein Matterhornu. Volíme horní cestu směrem k bivaku Rossi e Volante, kde je přeci jen méně trhlin. Procházíme přímo pod Breithorny. Kolem bivaku sestoupíme pod sedlo Schwarztor a míříme k úpatí Polluxu, který je zajímavý z několika hledisek. Podle úhlu a vzdálenosti vypadá s okolními kopci někdy malý a někdy velký. Je to kopec, který zůstává stranou, protože při přechodu přes Castor a dál bere čas. Vedou na něj 2 celkem jednoduché cesty.

2


Kličkování mezi trhlinami; vrcholy zleva: Breithorn Ost, Breithorn Zwillinge, Roccia Nera, Lyskammy, Pollux a Castor


3


Ledovcová varianta vypadá příkře a vzhledem k velkému počtu slunečních dnů se dá očekávat led. V průvodci se doporučují zbraně, tedy se svým dlouhým turistickým čakanem vybírám hřebenovku.

Po jednoduchém překročení malé odtrhové trhliny sundáváme mačky a jednoduchým choďákem s trochou suti nastoupáme pár metrů na hřeben. Dál se jde téměř po cestičce, která výše přechází v jednoduchý lezecký terén 1-2. Orientace je celkem dobrá a nahoře pod plotnami zakončujícími hřeben se odbočí doleva, kde začínají fixní řetězy vedoucí po plotně nebo komínem. Tady se již pohybujeme ve trojkovém terénu. Nahoru jsme lezli po levém řetězu komínem, dolů po pravém řetězu plotýnkou; varianta plotýnkou s odšlapy se mi zdá výhodnější. Nad fixy je černá madona a místo pro odpočinek nebo leháro na sluníčku, podle počasí. Každopádně je to místo k obutí maček a můžeme vyrazit na vrcholový hřebínek. Není úplně krátký, ale zato na něm může být místy led. Není problematický, ale vyžaduje koncentraci, zejména při sestupu.

Sestup na pohodu, sešli jsme na chatu Guide della Val d’Ayas, cestou se vyhýbali trhlinám, ale opět celkem bezproblémové. Večeře byla výborná a spát jsme šli do trochu stísněných podmínek, jak to na některých menších chatách bývá. Dostavila se únava, a tak jsme se rozhodli, že ráno se už jen vrátíme na Klein Matterhorn. Je to něco přes 6 km, 600 m stoupání a kličkování mezi trhlinami. V pozdním létě je třeba být hodně opatrný.

Hezká ale náročnější varianta je jeden den Pollux a druhý den přechod Breithornů a lanovkou dolů. To jsme si tedy nechali na příště.

Pollux sám se dá stihnout z Klein Matterhornu za jeden den, ale znamená to jet první lanovkou a být svižný. Není problém někam vylézt, ale dojít včas tam a zpátky. Kilometry změklého firnu a kličkování mezi trhlinami pěkně utahá. A poslední lanovka jede v 16:30 …

4

Z pravé strany po hřebeni pod plotny a doleva


5

Vrcholový hřebínek


6

Bobřík rovnováhy nad trhlinami


7

Obergabelhorn, Zinalrothorn, Weisshorn


8

Vrcholové fotky: Breithorny a za nimi v pozadí Dent d’Herens


9

Vrcholové fotky: v pozadí Nordend  a Lyskammy


10

Tvrdý firn na Roccia Nera, něco přes 40°, nabídl některým lezcům možnost při sestupu couvat


11

Breithorn West, Breithorn Zentrale, Breithorn Ost, Roccia Nera, Lyskammy, Pollux, Castor a malá vykukující špička za úbočím Castoru je Perazzispetz 3906 m


Tak zase někdy :-) petrja@atlas.cz

Petr Janda, Jitka Giel 17.8.2019

1

Petr Janda   [úpravy] 09:14 05.09.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 díky12:09:58 06.09.2019
moc pěkný :-)
aTomodpovědět 

 Díky12:52:00 06.09.2019
Díky, svižné, čtivé, vtipné:-)
Jeňaodpovědět 

 AVE Petr21:57:56 06.09.2019
Tvl  Petr Panda vyrazil na hory a neda mu to aby to nedal do sveta:)
Pitztalodpovědět 

 Foto dne:
Tenetife
Zrezlý nýt
 Databáze cest:
Všechny cesty (188886)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Visutá V Ostaš
Novembrová 6 Mengusovská Dolina
Stredom Trojuholníka 3 Vysoké Tatry
Západná Stena 4 Vysoké Tatry
Novembrová 6 Vysoké Tatry
Nově komentované:
Waiting For The Sun 7C/7C+ Bahratal
Waiting For The Sun 7C/7C+ Bahratal
Aroma De Cabeçon 8a Cabeçó D’Or
(r)Evolution Of Love 8+ Dívčí Skály
Sex Pistols 9- Geyikbayiri

 Nově v diskusi:
Foto dne | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Nebavilo | Info | Re: Inu | Re: Bajo v praxi | Re: Sestup GG | Inu | Re: Sestup GG | Bajo v praxi | Re: Pmt | Re: Pmt |

 Kde to vře:
SO/LO/VE – Lumír Fajkoš, Gekón 11- (8c) LRS (25)
Čechy zachránil vrtulník, když jim z Grossglockneru spadlo lano (9)
Patxi Usobiaga: Lezení v katalánské Olianě zakázáno (7)
Světový pohár ve sportovním lezení míří na pražskou Štvanici (6)
Film: Adam Ondra přelézá asi nejplotnovitější 9a na světě (5)
Alex Honnold: solo na Taipei 101 živě na Netflixu 23/24.1.2026 (4)
Nepál plánuje regulovat počet horolezců v Himalájích (3)
Korsika – nová extrémní vícedélka v Aiguilles de Bavella za 9a (1)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 | Mačky BD Cyborg pro | Průvodce V.Tatry | Rock Pillars Rebel QC 44 | La Sportiva Testarossa | Dětský skialp set | Pohorky Mammut vel 8,5 | Scarpa charmoz |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1396 
 Někdy ano 
 1426 
 Ne nepoužívám 
 1451 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.