LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   V pohodě, když jde skočit na věž, skočíme to i zpátky. Potom dáme další pivka!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Vánoční závody Ruzyně (24.12)
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)

Žebříček
Cesty:
3.Štípek 12275
4.Trojan 11956
5.Stribrny 11800
Bouldry:
3.Trojan 11200
4.Novák 10803
5.Stráník 10800
Hory:
24.Slavíček 3060
25.Petr 2960
26.Novák 2688

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5840 lezců
1193850 cest
Nové přelezy:
Centipede 7c
Torellis T 7b+
Kloší Hlen 7C
Velmistr A XIb
Pumping On 9+
No Money N 9
Fuck-trave 7C
Starbug Di 8A
Když Se Sn 8A
Fat Cow 7C

Stěny
LC Baldovec - Rozstání – Baldovec
Boulder club Kotelna Brno - Brno
Crux - Karlovy Vary

Prodejny
HUDYsport - Olomouc
HUDYsport - Teplice
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

BOULDER KOLOTOČ 2004

Přestože minulý rok Jarda avizoval, že další ročník se již neuskuteční, k veliké radosti všech se tak nestalo a v sobotu 3.1.2004 se Boulderkolotoč opět roztočil na plné obrátky.

Prezentace závodníků skončila v devět hodin a kolotoč se začal pomalu rozjíždět. Pohledem na kvalifikační bouldry se některým závodníkům dělalo trochu nevolno a to i přesto, že každý boulder měl dvě varianty - těžší a lehčí. V lehčí variantě bylo možno k postupu používat libovolné chyty a stupy, ale chyty měly podstatně menší bodové ohodnocení než tomu bylo u varianty těžší, kde se mohly brát pouze vyznačené chyty. Mnohdy tedy bylo lepší pokusit se o dosažení prvního chyty v těžší variantě než lézt tu lehčí. Celé závody byly tedy také trochu o taktice, ale kdo chtěl vyhrát musel již předem na lehčí varianty zapomenout. Závodníkům se neulevilo ani po té, co před jejich zraky Jarda obě varianty všech bouldrů předlezl. Trochu se nám i zdálo, že si Jarda schválně vymýšlí pro svojí exhibici trochu těžší způsob přelezení, než by to ve skutečnosti šlo, aby závodníky ještě více zmátl a znervóznil. Jarda smozřejmě přelezl všechny bouldry bez zahávání, ale bylo vidět, že to bude tvrdý oříšek.


Nelly Kudrová v první kvalifikační cestě


A byl! Kvalifikační bouldry se totiž nikomu ze zůčastněných nepodařilo dát na první pokus (za ten bylo dvacet bodů navrch) a jen Ondra Beneš si sáhl na všechny jejich topové chyty. V prvním bouldru si téměř všichni vylámali zuby na posledním (třetím :) kroku, kde bylo nutno ustát hladkou strukturu proti nevelkému bočáku. Druhý boulder byl spíše technický a jeho obtížnost spočívala v navalení se na nohu, držíce se při tom za hranu, a šáhnout si pro top v poklopené stěnce. Ve třetím bouldru končili téměř všichni na stejném míště -  a to místě bez chytů, kde pomohla snad jen veliká vůle a víra. Ti co jí něměli v tomto místě boj vzdávali, ostatních pár nadšenců se piď za pídí odtlakem soukalo výše a výše k nebi. Čtvrtý boulder vyžadoval od závodníků výjimečně spíše hrubou sílu než vyvinutou mozkovou kůru.


Jana Stehlíková ve druhé kvalifikační cestě


Holky lezly na stejných bouldrech jako chlapi a z celkového počtu čtrnácti startujících závodnic postupovaly do finále čtyři. Kluků postoupilo do finále dvanáct.

Následovala krátká přestávka, kterou pořadatelé využili k přípravě finálových cest. Před samotným finálem předvedl Jarda opět přelezení všech bouldrů a sklidil za to veliký potleska a dokonce se z davu ozývaly výkřiky: "Jarda je nejlepší! Jarda je vítěz!". O vítězi však měli rozhodnout teprve následující minuty.


posilnění před finálem


Nejprve přišly na řadu holky. První finálový boulder (traverz) měl topový chyt na stejné výškové úrovni jako startovní, ale vzdálenost mezi nimi bylo nutno překonat obloukem v horní části stěny, kde se všelijak balancovalo a přepadávalo z jednoho koutu do druhého. Druhý boulder byl spíše silový po větších chytech, přesto a nebo právě proto, se v něm holky potrápily hodně.

Po přestavení bouldrů, tedy lépe řečeno jejich ztížení, přišli na řadu chlapi. V traverzu to někteří závodníci zkoušeli spodem, buď aby si tak ušetřili většinu kroků, a nebo si prostě nevšimli, že cesta vede ve skutečnosti horem. Výsledky tohoto snažení nebyly nakonec většinou nijak oslnivé, zato pro diváky to byla báječná a napínavá podívaná. V druhém bouldru se mnozí věšeli za nástupový chyt všelijak za nohy, ale těm kterým se první dva silové kroky podařilo překonat již na cestě k topu většinou nic nebránilo.


zleva Nelly Kudrová a Katka Chudobová v posledních dvou finálových cestách


A následovala další přestávka na postavení posledních dvou finálových cest. Obě tyto cesty byly po dost malých chytech a jedna opisovala dokonce kolečko. Také se z ní závodnicím a hlavně závodníkům pořádně zamotala hlava - jako na kolotoči. Chlapi totiž meli hned ve druhém kroku velice obtížný přešah z tupé hrany na struktuře do vzdálené boule. Jediný, kdo se dostal dál než na tuto bouli byl Ondra Beneš. Předvedl neuvěřitelnou bojovnovst a do topu cesty (vlastně opět na start) mu zbýval jeden krok.


Jirka Šimandl v nejtěžším kroku za tupou hranu


Pak už následovalo jen vyhlášení vítězů a předání pěkných cen. Nunto podotknout, že Jardovi se cesty, snad až na ten jeden finálový boulder, povedly na jedničku s hvězdičkou. Podle nadšených tváří závodníků a přihlížejících se závody zřejmě všem moc líbily a Jarda, Jehla, Jardovo žena Bára, Jardovo táta Jarda a spousta dalších pomocníků a organizátorů si za ně zaslouží velkou pochvalu a dík.

A dík patří i těmto sponzorům:
FEIDAL, HUDY Sport Teplice, Luna Rossa, Top Rope



zleva Ondra Beneš, Karel Černý a Libor Hroza na bedně


 VÝSLEDKY BOULDER KOLOTOČE 2004

Hop   [úpravy] 05:38 08.01.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Další fotky05:50:05 08.01.2004
Další fotky se objeví v následujícívh dnech ve fotogalerii.
 hopodpovědět 

 Super závody!08:25:45 08.01.2004
Kolotoč se mi zdá čím dál lepší, prostě super závody, parádní bouldry a skvělá atmosféra. Jen Jarda letos "krapet" přitvrdil. Finále bylo už od pohledu nářez a pozorovat borce, jak bojují leckdy o 3. chyt, bylo docela zajímavý, přesto se našli i tací troufalci, kteří si troufli topnout:) Doufám, že se příští rok kolotoč opět roztočí.
Bídaodpovědět 

 beee13:58:43 08.01.2004
Beeee, vy jste smíchali kluky a holky dohromady. Takhle nejsem 5., ale az 44. Beeee, ja to reknu mamince.
Zuzaodpovědět 
 Re: beee11:04:33 12.01.2004
Neboj, svym fanouskum ses vryla nesmazatelne do pameti.
Vlada\v{S}.odpovědět 

 Foto dne:
z výstupu Studlgratt a sestup normálkou
Normálka Grossglockner
 Databáze cest:
Všechny cesty (188863)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Jihovýchodní Hrana III Prachov
Azman 6- Beycik
Gargamel 5+ Beycik
Usta 6 Beycik
Hayalci 6- Beycik
Nově komentované:
Jihovýchodní Hrana III Prachov
Kartoví Muži V Ostrov
Bologna 7B Popova Skála
Bologna 7B Popova Skála
Gekón 11- Manínska Úžina

 Nově v diskusi:
Foto dne | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: Pecka? | Re: Ty nedělají | Ty nedělají | Re: Malby | Malby | la dura dura | Re: money, money, money... | proč | Re: money, money, money... | Re: money, money, money... |

 Kde to vře:
SO/LO/VE – Lumír Fajkoš, Gekón 11- (8c) LRS (23)
Patxi Usobiaga: Lezení v katalánské Olianě zakázáno (5)
Film: Adam Ondra přelézá asi nejplotnovitější 9a na světě (5)
Světový pohár ve sportovním lezení míří na pražskou Štvanici (5)
Alex Honnold: solo na Taipei 101 živě na Netflixu 23/24.1.2026 (4)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 | Mačky BD Cyborg pro | Průvodce V.Tatry | Rock Pillars Rebel QC 44 | La Sportiva Testarossa | Dětský skialp set | Pohorky Mammut vel 8,5 | Scarpa charmoz |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1273 
 Někdy ano 
 1253 
 Ne nepoužívám 
 1313 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.