LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pískař dá 10 m do kolen.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Vánoční závody Ruzyně (24.12)
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)

Žebříček
Cesty:
3.Štípek 12275
4. 12031
5.Trojan 11956
Bouldry:
3.Trojan 11200
4.Novák 10803
5.Stráník 10800
Hory:
13.Šuraba 4132
14.Abt 4062
15.Hess 4058

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5840 lezců
1193359 cest
Nové přelezy:
Gekón 11-
Rumová Smr 6B+
Celní Únik 7C
Rumové Ját 8A
Elektrické 7C+
Blue Sessi 8A
Trojan War 8A
Jedna Mozk 7C
Velkej Kou 8A+
Kouř 7C+

Stěny
WallClub - Sezimovo Ústí
Lezecké centrum LezeTop v Písku - Písek
Loděnice FTVS - Praha 7

Prodejny
HUDYsport - Frýdek - Místek
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Něco pro industriální lezce

Před časem se tady objevil článek o výstupu na Hroší lázeň, který otevřel celkem bouřlivou diskusi na téma industriálního lezení.  Když jsem nedávno jel přes Barandovský most, hned jsem si na to vzpomněl, ale zároveň jsem musel konstatovat, že se jedná o celkem „bezvýznamný brd“ proti tomu, na co se dá lézt v našem industriálním „sudetenland“, jak s oblibou říká Papouš.  A tak jsem se rozhodl napsat tento článek, protože jak to vypadá, tak existuje minimálně několik jedinců, které by to mohlo zajímat.


V jedné nejmenované chemické fabrice stojí krásné betonové „skalní město“, čítající tři věže o výšce 100 m a tři 60-ti metrové, pěkně vedle sebe, aby člověk nemusel moc daleko chodit, než si vybere na kterou poleze.  Ale je to v podstatě jedno, všechny jsou prakticky stejné, všechny mají totiž tvar rotačního  hyperboloidu a na každou vede jen jedna cesta (a není to výstupový žebřík!).  A to je na tom právě to nejkrásnější, protože zkuste se nějak dostat na 100 m vysoký betonový monolit, když tam není žebřík.  Ve spodní části je stěna sice mírně položená, ale postupně se mění v kolmici a v závěru přechází do mírného převisu.  Jak tedy na to?  Je to celkem jednoduché, jak už jsem zmínil, na každou z věží vede jedna cesta, tvořená linií nýtů, vzdálených od sebe zhruba 1 m, takže kdo trochu ovládá technické lezení, jistě si s tím poradí.  Musíte si ale vzít dostatečné množství karabin a nebo cvakat jen některé nýty (podle odvahy výstupce lze libovolně volit třeba každý druhý nebo pátý).


Lákalo by vás to zkusit si vyhákovat 100 m dlouhou linii?  Má to ale jeden háček.  Do areálu závodu je těžké se normálně dostat, natož jim tam ještě lézt po objektech.  Ale jak se říká, nic není nemožné.  Takže koho už nebaví lézt po skalách, teď už ví, kam může napřít svou energii.  Já osobně raději pojedu do skal.


Jířa   [úpravy] 09:17 19.04.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 fabrika22:12:04 19.04.2003
Jsem určitě natvrdlej a nam dlouhý vedení, ale co je to za fabriku??
romanodpovědět 

 ????23:54:03 21.04.2003
-sem taky asi uplně dutej, ale zatim ani netušim.............
Lukodpovědět 

 Chemopetrol?08:14:37 22.04.2003
To vypadá jako litvínovskej Chemopetrol. Ta linie je ovšem smělá. Na co tam ty voka sou? Papouš
Papoušodpovědět 

 Chemie08:44:58 22.04.2003
Podle detailního fota je obtížnost poměrně vysoká - lezení po betonovém výstupku, nebo spárami mezi bet. bloky. Co na to autor? Zkusil tam alespoň bouldr?

Pítrsodpovědět 

 Podstatné info chybí13:41:03 22.04.2003
Chlape řekni:
1) kde to je ?
2) hlídá to tam někdo ?
Treasodpovědět 

 Místo14:33:32 22.04.2003
  Jak je vidět, tak Papouš je opravdovým znalcem kraje.  A ta oka jsou tam pro výstup na ochoz.
Jířaodpovědět 
 Re: Místo18:34:26 22.04.2003
By jeden nerek co. :-)))))))
Pavelodpovědět 

 tybrďo21:19:09 22.04.2003
tykráso, to je fakt hustota!
Kolem bořně je takovejchhle věžiček spousty. škoda, že sem to nevěděl, jinak bych se jal místo sobotní vycházky na zlatník, jal jít obhlídnout ňákou chemku.
Každopádně dík za tip Jířo, čusbus
Lukodpovědět 

 Temelin22:37:07 22.04.2003
Mohl by to být i Temelín. Po dosažení vrcholu exploduje a získáváš meziplanetarni let na Mars na zdejší bigwally s možností prvovýstupů........
Mikiodpovědět 

 :)))17:07:44 26.04.2003
Hohóóó Papouši.. To by byla boldrovka. Uvnitř kanónu. Jenom utěsnit, napustit vodou a nabušit mraky chytů:)))
kunaxodpovědět 

 Foto dne:
Kanyon
Nothingman, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (188790)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Plazivá Hrana VI Prachov
Plazivá Hrana VI Prachov
Plazivá Hrana VI Prachov
Joker 6a Agios Andreas
Spock 6a Agios Andreas
Nově komentované:
Gekón 11- Manínska Úžina
Gekón 11- Manínska Úžina
Gekón 11- Manínska Úžina
Levej 7B+ Vyhlídková Skála
Levej 7B+ Vyhlídková Skála

 Nově v diskusi:
Foto dne | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: Výkon skvělý, technické poznámky | Re: . | Solo | . | Re: . | Re: ještě jedna připomínka | . | ještě jedna připomínka | Výkon skvělý, technické poznámky | Re: Ano, trvej si na svém |

 Kde to vře:
SO/LO/VE – Lumír Fajkoš, Gekón 11- (8c) LRS (6)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 | Mačky BD Cyborg pro | Průvodce V.Tatry | Rock Pillars Rebel QC 44 | La Sportiva Testarossa | Dětský skialp set | Pohorky Mammut vel 8,5 | Scarpa charmoz |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1220 
 Někdy ano 
 1188 
 Ne nepoužívám 
 1250 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.