LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vopravdickej horolezec všude strká prsty, u žen vidí madla, na všem shybne a jeho nejlepší kámoš je friend.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Vánoční závody Ruzyně (24.12)
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)

Žebříček
Cesty:
22.Kohout 10675
23.Svoboda 10674
24.Melen 10601
Bouldry:
22.Šípek 10000
23.Chejn 9950
24.Košťál 9900
Hory:
14.Abt 4062
15.Hess 4058
16. 3908

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5840 lezců
1193331 cest
Nové přelezy:
Gekón 11-
Rumová Smr 6B+
Celní Únik 7C
Rumové Ját 8A
Elektrické 7C+
Blue Sessi 8A
Trojan War 8A
Jedna Mozk 7C
Velkej Kou 8A+
Kouř 7C+

Stěny
Eset Centrum - Praha 2
Boulder Hluchák - Šumperk
Dům Ignáce Stuchlého - Fryšták

Prodejny
HUDYsport - České Budějovice
HUDYsport - Ostrava
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

La Vela

První nebo poslední...

La Vela jsou skály u stejnojmenné obce nedaleko Trenta. Není to žádná světoborná oblast, ale je zde tolik pro, že se vyplatí ji navštívit, zejména jako první, nebo naopak poslední oblast zájezdu, je totiž relativně nejblíže k domovu.

Přístup: Z velkého kruháče u sjezdu Trento Centro podle ukazatelů do La Vela. Projedete celou obcí a za ní doleva. Zde byla v době naší návštěvy betonová zábrana, u které se parkuje. Po silnici 400 m k 1. sektoru. Dříve se jistilo z auta přímo pod skálou, ale pár kroků pěšky jistě stojí za větší klid.


Levý sektor a parádní stěny nad La Velou


Historie: Díky blízkosti Trenta se v La Vele leze už od 40. let. V 80. letech zapříčinil boom volného lezení vznik nových cest. Pak oblast mírně zestárla, jištění orezlo („hlavně zkorodovalo, vy tupci“:) a reference ve starších průvodcích nebyly zrovna pochvalné, ale v posledních letech byla La Vela kompletně přejištěna a popularita oblasti opět vzrostla.

Lezení:  Proti oranžádám u Arca je na pohled místní skála nuda, nuda a šeď, šeď. Z kolmých a mírně převislých stěn nevystupijí žádní hadi a světle šedý vápenec nevypadá na pohled ani moc pevně. První pohled často klame a nejinak je to i v La Vele. Lezení po pozitivních dírkách a lištách v cestách v 6. stupni je hodně pěkné. V těžších cestách se přidají i sklopené chyty a kroky se prodlouží. Dlouhé bývají i cesty, některé mají i 35 m, nejtěžší cesta Via Delle mele 8a má dokonce 45 m a potřebujete na ni 20 expresek, první ji přelezl Rolando Larcher. Z 80 cest rozdělených do 2 sektorů si určitě vyberete. Naštěstí se nepotvrdila informace ze staršího průvodce o hluku nedaleké dálnice, u sadů a vinic bylo příjemněji, než jsme čekali.


Jedno z lahůdkových 6-áček v levém sektoru


Nejlepší roční období: La Vela jsou východní stěny,  za chladna dopoledne, za vedra odpoledne.

Přehled cest:
Celkem 84 cest (1x V+/A2) a 2 projekty
Do 6b+....44
6c až 7a+....24
7b až 7c+......15
8a a výš...1

Doporučené cesty:
Peter Pan 6a pěkná cesta po dírkách
Seba 2 6a a bezejmenné 6a+ vlevo technické lezení po dírkách s občasnou kulišárnou
L.S.D. 7a 30 m vyrovnaného vytrvalostního lezení za lišty a bočáky
Alpen Flex 7b mírně převislá vytrvalostní cesta po lištách a dírkách na 30 m


Příště toho snad vyfotíme víc, slibujeme...


A někdy kolem 2. hodiny to zabalit, nasednout do auta a domů, búúúúúú....

David Chudoba   [úpravy] 08:57 08.04.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 jak hledat13:28:27 08.04.2009
Zdar a díky za novinku:-)
jen ještě prozraď, jak dohledat(pokud jsem to nepřehlédl), tedy kde sjet z dálnice a kde parkovat
Matyodpovědět 
 Re: jak hledat13:29:41 08.04.2009
..:-) tak dík, vono je to hned na začátku:-O
takže bez chybičky:-)
Matyodpovědět 

 pruvodce13:40:07 08.04.2009
Luxus, jak na zavolanou, zrovna se pristi tyden chystame tim smerem. Da se nekde splasiti pruvodce, nekdo z tlupy ma pruvodce pro Arco, totok tam ale tusim nebude, coz.
karafodpovědět 
 Re: pruvodce13:57:10 08.04.2009
V tom posledním od Versante Sud to je. A bacha na kameny, docela solidne to tam shora lita!!! Ideální je stát přímo u stěny.
m.odpovědět 
  Re: pruvodce15:21:23 08.04.2009
Dikec, tohohle pruvodce mame.
karafodpovědět 
   Re: pruvodce05:09:06 09.04.2009
Martine a mas to doma vubec schvalené? Jen abych se tam nepreptal... ty, ty, ty! Jinak uprimna a nefalsovana závist.
ThomasKaodpovědět 

 pruvodce13:49:26 08.04.2009
Luxus, jak na zavolanou, zrovna se pristi tyden chystame tim smerem. Da se nekde splasiti pruvodce, nekdo z tlupy ma pruvodce pro Arco, totok tam ale tusim nebude, coz.
karafodpovědět 

 Ten masiv...17:32:05 08.04.2009
...na lavej strane vyzera dobre, tam ste to nahodou otestovat neboli?
jojoodpovědět 

 reklama na lezci19:55:13 08.04.2009
..malá vsuvka....Reklama na Lezci :) ...čte denně 7000 lidí a měsíčně 70 000 lidí.........nejsem rýpal , ale nějak mi to nesedí :)))....no nic g.
gruwlockodpovědět 
 Re: reklama na lezci02:47:50 09.04.2009
vztah nemusím mít linearní podobu...
odpovědět 
  Re: reklama na lezci10:45:47 09.04.2009
pak by tam ale nemelo byt denne a mesicne... i kdyz hadam ze to mysleli asi jako pocet unikatnich IP
odpovědět 
   Re: reklama na lezci10:02:32 10.04.2009
jj, právě jsi si odpověděl
Matyodpovědět 

 Foto dne:
Kanyon
Nothingman, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (188790)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Plazivá Hrana VI Prachov
Plazivá Hrana VI Prachov
Plazivá Hrana VI Prachov
Joker 6a Agios Andreas
Spock 6a Agios Andreas
Nově komentované:
Gekón 11- Manínska Úžina
Gekón 11- Manínska Úžina
Levej 7B+ Vyhlídková Skála
Levej 7B+ Vyhlídková Skála
Skoro Nic 5A Panský Les

 Nově v diskusi:
Foto dne | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
. | Re: . | Re: ještě jedna připomínka | . | ještě jedna připomínka | Výkon skvělý, technické poznámky | Re: Ano, trvej si na svém | Re: Ano, trvej si na svém | Re: Ano, trvej si na svém | Re: Uprava stranky |

 Kde to vře:
SO/LO/VE – Lumír Fajkoš, Gekón 11- (8c) LRS (3)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 | Mačky BD Cyborg pro | Průvodce V.Tatry | Rock Pillars Rebel QC 44 | La Sportiva Testarossa | Dětský skialp set | Pohorky Mammut vel 8,5 | Scarpa charmoz |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1212 
 Někdy ano 
 1180 
 Ne nepoužívám 
 1245 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.