LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Volný kámen, to je sviňa, proto máš lano na (s)račku!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12775
2.Votoček 12650
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8485
2.Y 8226
3.Groš 7968

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5756 lezců
1167676 cest
Nové přelezy:
Tisíc Vari 10-
Chameleon 9+/10-
Kyzová Psy Xb
Hlasy Ze Z Xc
Bada Boom 7b
Meister Gr 9-
Streit Um 7b
Kraftsport 8A+
Atom 8C
TNT 8B

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mezinárodní festival alpinismu Praha

Sobota na lajně a hraně lidských možností

Druhý den festivalu v Národním domě na Smíchově rozjela moje maličkost v sedle kola, vzal jsem to z novopacké 24hodinovky (2013) až do cíle 4960 km dlouhého Race Across America (2019).

Malá, šikovná, rozumná a neskutečně cílevědomá... Markéta Janošová představila své poslední skvělé přelezy a úspěchy na závodech, od kterých by se ráda odrazila vstříc olympijské budoucnosti. Po její přednášce ji jistě bude držet palce zase o pár lidí víc.




Do alpinistických vod nasměroval program špičkový slovenský horolezec Martin Krasňanský, který má za sebou celou řadu parádních prvovýstupů po celém světe. Jak extrémní a náročná může být taková expedice představil na hodně divoké výpravě do Grónska. Radost poslouchat a koukat...







Hranice alpinismu i v těch nejvyšších horách světa svého času posouvala i rakouská legenda Wolfgang Nairz. Dnes už jeho cíle neleží vysoko na vrcholech či v obrovských stěnách. Jeho srdce patří kromě domácí alpské kotliny Nepálu, kde rozjel obdivuhodné projekty zasluhující mezinárodní pozornost, které se těšily i jeho expedice.







Na Wolganga navázal „insider“ Ang Tshering Sherpa, který představil krásu, ale i křehkost a největší hrozby Nepálců, kterými jsou změna klimatu a globální oteplování. Z jeho přednášky byla cítit velká láska ke své zemi a především pak k přírodě, s níž obyvatelé Nepálu souzní. Dojem umocnil i tradiční šerpský kroj, který si Ang před přednáškou oblékl.







Že může české sportovní lezení pomýšlet na dobrou budoucnost, potvrdila Eliška Adamovská, která se dnes prosazuje na mezinárodní úrovni a dnes patří i coby juniorka mezi absolutní domácí špičku. Nicméně zdůraznila, že studium a život vrcholového sportovce je hodně náročná kombinace. Jejím cílem je totiž také stát se špičkovou fyzioterapeutkou, což se jí s její vůlí jistě podaří!






Přední česká slacklinerka Anna Kuchařová, která v pátek přešla lajnu nad hlavami diváků, představila její největší životní vášeň – chůzi vysoko nad zemí po 2,5 cm široké lajně. Než se pustila do poutavého vyprávění a promítání úžasných fotek a videí, prošla se nad velkým sálem znovu. Premiéra takto uvnitř budovy na indoorové akci Anču nadchla a byla šťastná, že MFA Praha 2019 ji něco takového umožnil.






Po představení čestných hostů MFA Praha 2019 zazářily na pódiu dvě hvězdy závodního lezení, zejména pak boulderingu. Několikanásobná mistryně světa Anna Stöhr a její přítel, rekordman v počtu vítězství ve světovém poháru Kilian Fischhuber. Oba se po prezentaci svých skvělých výsledků v závodní kariéře dostali k současné vášni – lezení na skalách bez závodního stresu. Kilian si ho užíval například i na doslova objevné lezecké expedici na Sibiř a zcela neznámý skalní masiv Ulakhan Sis. Projekt představil ja úžasných fotografiích.








A když už jsme mluvili o hvězdách, pak posledního přednášejícího nelze charakterizovat jinak než supernovu! Adam Ondra nazval svou knihu i přednášku „Lezec tělem i duší“. K tomu není co dodat. Nebo vlastně je. On je zároveň skvělý řečník a motivátor! Skvělá přednáška o lezení z pohledu současného nejlepšího lezce byla vrcholem sobotního programu. Dotazy Adam ochotně zodpovídal ještě dlouho po deváté hodině!




V konkurenci výborných přednášek visela Stüdlova cena hodně vysoko – nakonec až tam nahoře u stropu na lajně... Divákům se nejvíce líbila přednáška Anny Kuchařové.



text: Daniel Polman / lidé&HORY

foto: Jakub Müller / Milisphoto.eu

Dan Polman   [úpravy] 08:23 24.11.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

IFSC World Cup Chamonix 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (185065)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Treibhauseffekt 8+/9- Weihar
Pumprisse 7 Wilder Kaiser
Stinkefinger 7+ Weihar
Relax 7 Weihar
Tisíc Variant Ruky Dlouhé 10- Krkavka
Nově komentované:
Normální Cesta V Hrubá Skála
Stará Východní Cesta-A2 VI Horní Skály
Stará Východní Cesta-A2 VI Horní Skály
Normální Cesta - Pilířová Var. VIIa Horní Skály
Stará Východní Cesta-A2 VI Horní Skály

 Nově v diskusi:
Re: Klasifikace na pisku | Re: Klasifikace na pisku | Re: Klasifikace na pisku | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Klasifikace na pisku | Re: Klasifikace na pisku | Re: Klasifikace na pisku | Re: Klasifikace na pisku | Re: Klasifikace na pisku | Klasifikace na pisku |

 Nové komentáře:
nuda | Re: Paráda! | Re: Gratolace | Re: Kudla dobrý! | Re: gratulace klukům | Re: Kudla dobrý! | Kudla dobrý! | Gratulace! | Re: gratulace klukům | Re: gratulace klukům |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (86)
SP v boulderingu Praha 2025 (28)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (20)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
Pinch od Edelridu (12)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (11)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (11)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)

 Nově v inzerci:
Scarpa boty 38,5 | Bouldermatka Ocún Incubator | Prodám dětský univerzální velitelovy úvazek | Sháním lezce na výškové práce v Praze | Brzda EDELRID OHM II | Gemma | dětský celotělový úvazek | MAMMUT FIRST ZIP 4 | Holku z ostravska. | CT Alpine up |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1680 
 Ne 
 1932 
 Nevím 
 1199 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.