LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Chuck Norris vyjel na kole bez kyslíku na Mount Everest, a až nahoře zjistil, že měl spadlý řetěz.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
7.Širůčková 11728
8.Nespoutaný 11697
9.Mokroluský 11624
Bouldry:
7.Jungling 10625
8.Danda 10559
9.Novák 10550
Hory:
8.Černý 5904
9.Zvonková 5717
10.Nešťák 5095

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5828 lezců
1190507 cest
Nové přelezy:
Džabův Krt 7C
Panychida 9+/10-
Festa Fotr 7c
Dando Brea 8a
FFMeuh 7c+
Sun Goes D 7C
Lež A Nená 9+
Un Desir S 7b
Les Ruines 7b
Rainbow Ro 8A

Stěny
Bouldering za oponou - Měnín
Sportcentrum Koloseum - Plzeň
Boulder - Jeskyně pod Chmelnicí - příbram

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pravidla sanací

podle Tyrolské deklarace

Vzhledem k diskusím o dojišťování všude možně jsem si pro lepší orientaci o názorech panujících za našimi humny dovolil přeložit a dát sem tato doporučení skupiny moudrých, platná sice pro Alpy, ale mnohé z toho by se mohlo upltanit i u nás.

Doporučení k sanaci a prvovýstupům skalních cest v alpském prostoru



1. Sanace by se měla omezovat jen na výběr nejčastěji lezených cest.

2. Určité horské oblasti, hory, nebo strany dolin by se neměly sanovat vůbec, aby se zachovala jejich původnost.

3. Skalní cesty, které díky svému standardu odjištění představují zvláštní milníky alpské historie (například severní stěna Eigeru/Heckmeirova cesta, Lalidererverschneidung, pilíř Marmolady, Pumprisse), se sanovat nesmí. To platí i pro lokálně významné skalní cesty (napříklda: Direkte Gelbe Mauer na Untersbergu, Battertriss na Gehrenspitze).

4. Při sanaci je nutno dbát zejména na to, aby se zachoval charakter cesty:
- Je nutno dodržet linii prvovýstupu.
- Skalní cesty, stejně jako jednotlivé lanové délky, které byly při prvovýstupu odjištěny výhradně mobilními prostředky (vkíněnce a jiné zakliňovací aparáty, hodiny apod.) se nesmí dojišťovat borháky a jinými stabilními prostředky.
- Na místech, která může lezec, dostatečně splňující nároky cesty odjistit mobilními jisticími prostředky, se nesmí umisťovat vrtané skoby.
- Existující morálové úseky (runouts) se nesmí borháky zlehčovat.
- Obtížnost lezecké cesty se nesmí sanací zvýšit. Pasáže, lezené při prvovýstupu po skobách musí zůstat lezitelné s umělými pomůckami i po sanaci. Kde je to možné, měl by se počet zanechaných trvalých jištění snížit, například několik normálních skob nahradit jedním borhákem.
- Při všech sanacích se smí používat jen materiál vyhovující Euro normám a normám UIAA. Sanace se musí provést na objednávku k tomu příslušné správcovské instituce podle technologického předpisu, odborně správně.
- Proti vůli prvovýstupce se lezecká cesta nesmí sanovat.
- O režimu sanace v dané oblasti rozhodují na bázi zde formulovaných doporučení místa znalí lezci společně s lokálními seskupeními, s lezením spojenými svazy popřípadě ve spolupráci s příslušnými úřady. Oprávnění rozhodovat na lokální úrovni zaručuje, že si každá oblast může uchovat, resp. Vybudovat svůj jedinečný charakter.
Aktivity lokálních obslužných institucí by se měly koordinovat nadregionálním grémiem, aby se zajistil horizontální i vertikální přenos informací a zaručila vysoká kvalita údržby regionu. Nadregionální grémium by mělo moderovat v případě konfliktů.

K provádění prvovýstupů skalních cest

1. Prvovýstupy by se v alpském prostoru měly provádět výhradně "zdola".

2. V oblastech, vyjmutých ze sanace by se mělo omezit používání vrtaných skob na absolutní minimum; o standardu zajištění své cesty ale rozhoduje výhradně její autor.

3. Samostatný charakter sousedních cest se nesmí ovlivňovat.

4. Zvláště v místech blízkých údolí a v jiných snadno přístupných místech se mohou zřizovat oblasti „pohodového lezení“, pokud je to možné z důvodů ochrany přírody a neovlivní se tím existující lezecké oblasti. Tyto akce musí být povoleny místně příslušnou spravující institucí.

Stefan Beulke,
Alexander Huber,
Nicholas Mailänder,
Andreas Orgler,
Robert Renzler,
Karl Schrag,
Pit Schubert,
Heinz Zak

překlad Petr Jandík   [úpravy] 18:43 12.12.2002Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Moje řeč09:54:17 13.12.2002
A nešlo by to sakumprásk závazně převzít i u nás?
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Moje řeč10:03:41 13.12.2002
Asi ano, i když třeba ty "požitkové oblasti" poblíž údolí by se asi těžko realizovaly. Co tak udělat to jako petici, kolik lidí by bylo pro?
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Re: Moje řeč10:10:22 13.12.2002
Mně tedy zrovna hned dva body na začátku přijdou příliš deklarativně obecné.

Tedy "Určité oblasti..."
a "Cesty, které představují milníky..."

Už vidím tu českou žabomyší válku o to KTERÉ oblasti a KTERĚ cesty.

Jinak jsou to samozřejmě velmi dobře formulovaná pravidla, ale narazí to myslím hned na ty první dva body.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
   Re: Re: Re: Moje řeč10:21:12 13.12.2002
Obecná deklarace nemůže být jiná, než obecná. Ale jsou tam body, které jsou zcela konkrétní a přesně vím, kde se nedodržely - třeba Velikonoční na Srbsku a jiné bývalé hákovačky se už jako hákovačky lézt nedají. Je ovšem otázka, jestli má smysl lpět na tomto pravidle zrovna u skalek. Něco jiného je horská cesta, kde toho hákování nebývá většina.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Moje řeč-Kuba Turek16:00:51 13.12.2002
Suohlas, ze by to bylo pekne prevzit sakumprask i pro nas. Cimz mne napada, nepodepsali to nahodou zastupci CHS Zoban , Novak a ?? Zoban o tom psal pred vyletem do tramtarie a sliboval cely preklad a pak uz to nejak utichlo. Takze pokud to nasi hosi odkyvali co z toho plyne pro CHS???
honzaodpovědět 
  Re: Re: Moje řeč-Kuba Turek16:43:26 19.12.2002
Vyčítáte tomu, že se jedná o "obecnou deklaraci", ale vždyť první krok obvykle bývá obecnou deklarací - ideou!
Příde mi sqělý, že tady ta OBECNÁ DEKLARACE (a dokonce podepsaná na jisté úrovni) je - i když by zatím měla být platná jen pro alpské oblasti.

A Petře: dík za překlad.

A mimochodem, zajímavý je, jak tahle věc tady v záplavě kdečeho jinýho a mnoha vášnivých diskusí, pěkně zapadla...
A přeju Vám hezký svátky chalani
Tomáš F.odpovědět 

 Foto dne:
Schmilka
IXa
 Databáze cest:
Všechny cesty (188131)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Discharge 7A+ Foxtown Boulders
Mlokův Hněv 6B Godula
Traverz 5C Godula
Vhloubení 5B Godula
Hrana Rysa 6C Godula
Nově komentované:
Splněná Pětiletka 8 Žleby
Splněná Pětiletka 8 Žleby
Splněná Pětiletka 8 Žleby
Splněná Pětiletka 8 Žleby
Splněná Pětiletka 8 Žleby

 Nově v diskusi:
Re: Rozloučení | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem |

 Nové komentáře:
Re: Jsme prostě nejlepší a všechno víme lépe | Mcr | Re: omg | Re: Jsme prostě nejlepší a všechno víme lépe | Re: omg | Re: Jsme prostě nejlepší a všechno víme lépe | Re: Hek | Re: Hek | Re: Jsme prostě nejlepší a všechno víme lépe | Otrodox fans AO |

 Kde to vře:
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (66)
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (58)
MČR v lezení na obtížnost (55)
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (34)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (6)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (5)

 Nově v inzerci:
Boulder holka | Skialpový set G3 Findr | Lana dvojitá/poloviční Tendon Master 7,8mm CS, 60m | Bunda Simond | Pohorky Montura Yaru Tekno GTX | Montane Solution nepromokavá bunda | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | SCARPA | Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 45 
 Někdy ano 
 37 
 Ne nepoužívám 
 39 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.