On-line registrace celoročního pojištění Alpenverein na lezení, alpinismus, skialpinismus nebo třeba MTB je opět na Lezci. Pro nové zájemce platí pro rok 2020 již od září 2019. Registrace je zde.
Je sobota 30.11., venku vlhko a teplo. Tedy i přesto, že mám v Chřibech rozlezeno první 8a, které doufám pošlu do deníku, koumám, kam bych vyrazil na umělotinu.
Před 3 nebo 4 lety jsem se s kamarádem vsadil, že zamakám a do 31.12.2019 vylezu své první 8a.
Poslední číslo roku 2019 přináší několik tipů na cesty do rakouských oblastí ve Štýrsku a v Tyrolsku, těšit se můžete na rozhovory s žijící alpinistickou legendou Josefem Rakoncajem a nejrychlejší holkou vesmíru – snowboardcrossařkou Evou Samkovou. A to není zdaleka vše.
Konec roku 1938
Na základě Mnichovské dohody začíná na tehdejší dobu megalomanský projekt - stavba exteritoriální dálnice Vídeň–Vratislav. V blízkosti brněnské přehrady je položen základ 22 metrů vysokého pilíře, který má podpírat jeden z plánovaných dálničních mostů.
Když jsem před nějakou dobou poprvé sestupoval kolem západní stěny Kozího štítu, překvapily mě na tatranské poměry velké a kompaktní plotny, které ji tvoří. Od pohledu se zdálo, že by plotny mohly poskytovat pěkné lezení, přesto jsem o nich do té doby neslyšel. A tak jsem se dal do shánění informací, které ovšem nebylo moc úspěšné a krom ne zcela zřejmých nákresů z Brnčály jsem nesehnal vlastně téměř nic.
„Montana“, latinsky „kopec“. Ale taky nejstarší tištěný časopis o horolezectví, lezení a skialpinismu u nás, sahající svou historií až k samizdatovému časopisu Hotejl z poloviny 60. let. Lezecký časopis Montana, to je jeden velký a dlouhý příběh, jehož novým vypravěčem mi bude ctít se teď stát.
Olympijská kvalifikace v lezecké kombinaci Toulouse Francie
Adam Ondra skončil dnes večer ve finále kvalifikačního závodu v Toulouse na olympiádu 2020 celkové druhý, a o jeho účasti na olympiádě není pochyb. V rychlosti obsadil 8. místo, v boulderingu byl 3., obtížnost vyhrál. Do finále šel se zdravotními problémy, jak uvedl po závodě.
Čech Martin Zhoř na konci prosince uplynulého roku vytvořil rychlostní rekord ve výstupu na Aconcaguu (6962m).
Martin, který pochází z Třebíče, žije posledních deset let ve francouzském Chamonix, kde se vedle práce v horách aktivně věnuje lezení, horolezectví a horskému běhu. Právě poslední zmíněná disciplína přinesla výzvu ve formě pokusu o překonání rekordu ve výstupu na vrchol Aconcagui, která je svojí nadmořskou výškou nejvyšší horou Ameriky a zároveň nejvyšší horou mimo asijský kontinent.
Martin o svých pokusech píše: ”Do Argentiny, kde se tento vrchol nachází, jsem odcestoval na začátku měsíce prosince 2019. V rozmezí tří týdnů, na které jsem měl povolení, jsem na vrchol vystoupil celkem třikrát. Poprvé v rámci aklimatizace 17. prosince ze základního tábora Plaza Aconcagua přes „cestu 360“. Druhý pokus jsem běžel již z jiného basecampu - Plaza de Mulas v termínu 23. prosince v čase 4 hodiny 38 minut, ačkoliv byl pro mě pobyt v takové nadmořské výšce první zkušeností.
Lezení na vrchol Aconcagui přes normální cestu není technicky obtížné. Největší výzvou je nadmořská výška, nízké teploty a silný vítr. Běžným vybavením jsou těžké himálajské boty a péřové oblečení. Vzhledem k mému cíli pohybovat se rychle, použil jsem pouze běžecké boty a lehké softshellové oblečení.
Svůj třetí pokus jsem začal 27. prosince 2019 v základním táboře Plaza de Mulas (4300m) u oficiálního začátku startu pro takové pokusy - kanceláře ochránců parku. V rámci tohoto pokusu jsem zdolal dosavadní rekord. S časem 3 hodiny 38 minut a 17 sekund jsem původní nejrychlejší čas zlepšil o 2 minuty a 3 sekundy, který do té doby držel italský tým Brunod, Meraldi, Pellissier od 15. prosince 2000. ”
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.