LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Love to climb? So do we.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP Soul KOR (21.09)

Žebříček
Cesty:
33.Lebloch 10312
34.Reich 10254
35.Duchoň 10234
Bouldry:
33.Obal 9500
34.Majdloch 9478
35.Kümmel 9450
Hory:
2.Y 8126
3.Groš 7968
4.Rojko 7592

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5763 lezců
1170649 cest
Nové přelezy:
Alpecin Fo 9-/9
Men In Dre 9+
Ledovec 7C
Colosseum 7C
One Move 7c
Kompressor 8a
Beta Centa 9+
Velikonočn 9/9+
Triebwerke 10
La Cucina 8a

Stěny
Lezecké centrum LezeTop v Písku - Písek
Eliass - Ostrava
KLAJDA - lezecké centrum Brno - Brno - Maloměřice

Prodejny
Rock Point - OC Nisa - Liberec
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Harald Berger by dnes slavil narozeniny

smHorský vůdce a známý sportovní lezec Harald Berger  se narodil 31. 10 1972 v Linci. Zahynul 20. 12. 2006. 







Harald Berger, sportovec úspěšný zejména v ledovém lezení, ale i v mixech (mimo to rovněž provozoval na špičkové úrovni např. paragliding), byl trojnásobným držitelem titulu mistr světa v ledolezení, ale i skvělým skalním lezcem. V minulosti působil i na našich pískovcových skalách. Do povědomí širší české lezecké veřejnosti se dostal zejména madagaskarskými vícedélkovými prvovýstupy, které absolvoval Tomášem Sobotkou a Ondřejem Benešem z Dolní Žleb company.



Hari Berger v cestě Shortcut 7c+, Tsaranoro, Madagaskar

foto z archívu Lezce by© Ondra Beneš


Harald zahynul 20. 12. 2006, když se na něj ve 14.15 zřítila ledová jeskyně u Hintersee (Flachgau), a přibližně 150 tun ledu pohřbilo Haralda pod sebou.

Web climbing.de tehdy uvedl, že v okamžiku nehody Hary bouldroval cca 3 m nad zemí a vše nasvědčuje, že otřesy od zasekávaných zbraní se rozběhlo zřícení celé klenby, která jej zavalila. Je ale také možné, že byl pouze v nesprávný čas na nesprávném místě, a ledová jeskyně by se zřítila i bez lidského zásahu.
Ani okamžité nasazení hasičů, horské služby a policie nemohlo Haraldovi pod 20 - 30 metrovými bloky pomoc.
Ve stejnou chvíli byli spolu s Harym trénovat v jeskyni ještě tři další lezci, kteří měli obrovské štěstí a ze zřícení klenby vyvázli bez zranění.

Celý článek o nehodě Harolda Bergera na Lezci




Harald Berger v semifinále závodu Světového poháru v ledovém lezení v Tanvaldském Špičáku, 28. ledna 2006. Semifinále vyhrál a nakonec ve finále skončil tehdy třetí.

photo by© Standa



Zdroje a odkazy:
Články na Lezci:
Článek Madagaskar od Ondry Beneše
Článek o smrtelné nehodě Harolda Bergera
Ostatní odkazy:
Harald Berger na Wikipedii
Zpráva o nehodě s dokumentárními fotografiemi

Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2010. Zdebyl doplněn o odkazy a fotografie z archivu Lezec.cz




Tomáš FRANK   [úpravy] 00:18 31.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 rip20:01:55 31.10.2013
Hodně na tebe vzpomínám, hlavně když mi je nejhůř. Díky že jste si zde vzpomněli. Byl to skvělý člověk, který zde zanechal nádhernou dcerku Zoe, která před pár dny slavila svátek, a já věřím že Hary s ní.On je jeden z těch, kteří se stanou nesmrtelnými. Ještě poznámka: nevím zda provozoval také paraglide,ale hlavně to byl perfektní parašutista a basejumper.
Fidoodpovědět 

 nudna metodika00:22:55 01.11.2013
Od doby spekulaci o pricinach ubehlo mnoho let. Dnes jsou priciny znamy. Zadne otresy od zbrani, ale v onech previsech existuje slaba zona, kde staci tuknout a cely previs, je za mene nez 1s na zemi. Vaha lezcu je taktez spise zanedbatelna, nebot 1m onoho previsu vazi 1,5T.

Ona zona se nachazi zhruba v kolmici na povrch vztycene od paty previsu. Staci tuknout z boku, nebo slapnout z vrchu, kde je ona slaba zona "dostupna".

PS: puvodni hezci prispevek sezrak redakcni system.
Geoodpovědět 
 Re: nudna metodika00:23:45 01.11.2013
zdroj: http://www.bergundsteigen.at/?module=archiv/ausgabe/2013-3
Geoodpovědět 

 Foto dne:

Rebuffatova cesta
 Databáze cest:
Všechny cesty (185589)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bohatým Mával 7 Bošické Skály
Chudým Bral 6+ Bošické Skály
Mot Södern 6a+ Bohuslän
Zig 6C Fontainebleau
Good Vibrations 6A Fontainebleau
Nově komentované:
Převislá 7- Bošické Skály
Převislá 7- Bošické Skály
Pětistrunná Varianta VIIIb Prachov
Pětistrunná Varianta VIIIb Prachov
Dromedaria L1 7b Laste

 Nově v diskusi:
Re: Kavčí lom | Re: Kavčí lom | Re: Kavčí lom | Re: skály pro děti | Re: Sportovky Schladming | Re: Sportovky Schladming | Re: Sportovky Schladming | Re: Sportovky Schladming | Sportovky Schladming | Sportovky Schladming |

 Nové komentáře:
Re: Normálka | vysledky | Re: Technická pzn. | Re: Normálka | Re: Normálka | Krása | Normálka | Re: Zakaz ? | Gill | Re: Technická pzn. |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (86)
Alpská „hurá akce” (26)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (22)
Pinch od Edelridu (20)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)
Denis Urubko a Maria Cardell: prvovýstup alpsky na Nanga Parbat (8)
Ženský bigwallový prvovýstup na Baffinově ostrově v Kanadě (7)

 Nově v inzerci:
Helma a lezečky | Horolezecké boty vysoké Zamberlan, vel. 41 | eathered Friends Volant péřová bunda XXL | Ocún Striker 38,5 | Horský vůdce | Statická a dynamická lana | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 360-520 Kč/hod 76 000 až 89 000/M | Pár - lano dvojité/poloviční Tendon Master 7,8mm 60m | Sháním lezce na výškové práce v Praze | Sir Joseph Koteka II 500 200cm |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1866 
 Ne 
 2129 
 Nevím 
 1372 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.