LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   ...I třetí družstvo zabloudilo a udělalo prvovýstup!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12775
2.Votoček 12650
3.Trojan 12234
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Konečný 11275
3.Novák 10900
Hory:
1.Sejbal 8076
2.Groš 7968
3.Y 7876

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5753 lezců
1166084 cest
Nové přelezy:
Le Petit P 7B+
Eliščin Ná 9
Porcelán 7C+
Srdečné Ob 8A+
Hradní Spá 10-
Křížová Ce 7B+
Soft Style 7C+
Zlomený Ry 7C
Zlomený Ry 8A
Correspond 7c+

Stěny
Bouldering za oponou - Měnín
HARLEM - Ústí nad Labem
Prysk - Prysk

Prodejny
HUDYsport - Praha 2
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
HUDYsport - Praha 7

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stanislawského cesta v severce Vysoké

Vysoké Tatry

O téhle cestě jsem dlouho snil. O podmínkách jsme bohužel žádné info neměli, ale dle Zobanova doporučení, že tato cesta je nejlepší po odeznění teplé fronty a následným ochlazení, jsme to měli mít v ideální.



Večer jsme se oba sešli na Popradském, dali pár piv a panáků, jak je na Slovensku zvykem, a v jednu ráno jsme zalehli. Budíček ve čtyři ráno, po třech hodinách spánku, byl jak lísknutí mokrým hadrem přes ksicht... ale kde je vůle, je i chuť, a tak jsme kolem páté ráno vyráželi směr sedlo Váha mezi Rysy a Vysokou.

Z původního plánu jít s lyžemi na zádech sešlo po pár pivech předchozí noci s místním horským vůdcem Kořenem, kterej si byl jistej, že jižní stěna Vysoké zůstane betonově tvrdá přes celý den. A tak jsme zatlačili slzu, nechali lyže na chatě a mašírovali si to v lyžákách. Cca za 2,5h jsme byli pod nástupem. Vypadalo to... hmm, zajímavě. Rozhodně to nebylo vyledněný tak, jak jsme čekali, ale tenká glazura byla víceméně všude. Hned první délka vám hodně napoví o čem tato cesta první možné jištění je in-situ smyce na skále cca po 20 m, která dává první a víceméně poslední možnost z této cesty zdrhnout.


Začátek Stanislawského cesty na Vysokou (hi res)

foto by ©


My jsme však bez debat pokračovali dál a i když byla glazura tenká a člověk musel cepíny umísťovat opravdu s citem, aby je hned neztupil o skálu, tak se nám tenhle styl lezení zamlouvat. Jakmile jsme si na tento tenký alpský led zvykli, lezení se stávalo opravdovým požitkem a my jsme si tyto tenké, ale zato super, podmínky opravdu užívali. Největší obtíž téhle cesty není v její technické obtížnosti a nebo délce, nýbrž v nemožnosti jakéhokoli zajištění. Během prvního úseku, který měří cca 150 m a skýtá lezení do WI3+, jsem založil jedno fixní jištění a asi 5 krátkých šroubu. Lezli jsme simul, jelikož terén nebyl obtížný, bylo rychlejší a na štandy prostě nebylo kde.


Nejtěžší délka první části za WI 3+ a výlez do sněhového pole (hi res)

foto by ©


Další úsek je cca 150m ve sněhovém kotli cca 45° - lehká pasáž bez jediné možnosti zajištění. Poté začíná druhá část cesty, která má být o něco výživnější. Z původního plánu lízt teď klasicky na 60m délky sešlo, protože znovu nebylo kde udělat štand. Cca 80m od kotle dolezete pod první crux. Buď se dá lízt lehčí variantou vlevo, ale bez možnosti zajištění a nebo lezete těžší variantou vpravo, kde je jedna schovaná černá smyce a po 8m i jedna rezavá skoba. Tady jsme se vystřídali a Tomáš vytáhl tuhle krásnou délku za M4+/5 (cca 8m kolmýho mixu a dalších 10m lehčího ledu).


Sněhové pole (hi res)

foto by ©



Začátek druhé lezecké části - z kotla na vrchol (hi res)

foto by ©



První crux za M5 (hi res)

foto by ©


Potom následuje další sněhové pole a druhý crux. Tady se dá lízt buď přímo 20m za WI4/4+ a nebo šikmým vyledněným cca 15m žlabem, kterej je prej za M5. Ten jsem si vybral já a byla to dobrá volba - super lezení tak za M4+. Za dalších 10m jsem konečně založil mikrofrenda (celkově druhého frenda v této cestě) a pokračovali jsme dál simul lezením. Následuje sněhové pole a konečně odbočka doprava na hřeben a posledních pár metrů na západní vrchol Vysoké.


Druhý crux za M4+ (hi res)

foto by ©



Mrkva a Tomáš na vrcholu! (hi res)

foto by ©


Bylo něco po poledni, cesta nám trvala 5h, nahoře bylo krásně a obloha pokrytá cirrusama. Centrální žlab úplně tvrdej, takže díky, Kořen, měls pravdu. Půl hodiny na vrcholu a za další dvě hodiny přes Dračí sedlo znovu na chatě. Opravdu povedený den s krásným výstupem!


Pohled z vrcholu (hi res)

foto by ©


Zdroje:

Další články od Mrkvy na www.ryziborcizhor.cz

Mrkva   [úpravy] 23:07 17.02.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 diky za clanek11:05:06 18.02.2020
opravu ryzi borci z hor :-)
 kulichodpovědět 

 Parada11:17:42 18.02.2020
Pekny pribeh a ovela vetsie dobrodruzstvo a krajsi vykon ako ked ti niekto nafoti nastup a kazdu dlzku a stado konov ti vyseka schody na celej ceste. Palec hore.
Michalodpovědět 

 jiseni16:27:13 19.02.2020
Pěkný článek a fotky.
Mohu se zeptat, k čemu vlastně bylo dobré mít s sebou jištění? Možná mi něco uniklo, ale zdá se mi, že byla možná i víc, než 95 % času byla lana spíše na obtíž?
KKodpovědět 
 Re: jiseni08:36:07 20.02.2020
Musim uznat, ze tato cesta je dost vhodna na free solo, jelikoz je tam malo exponovanych mist, tezka mista jsou kratke a odpocinkovych mirnych snehovych poli dostatek.
Dlouhe odlezy ve stredne tezkem terenu mi nevadi, nicmene free solo neuznavam a i pri tehle ceste jsme meli na 60m (vetsinou) aspon dve jisteni. Vim, ze je to malo, ale aspon by se clovek nezabil.
Meli jsme sebou nejake nozove skoby, ktere by urcite sly nekam zatkouct, ale jelikoz i tenkz alpsky led pro jistotu v cepinech a na mackach staci, tak jsme je nakonec nepouzili - kdo by to taky tim zahlym Nomicem zatloukal, ze?
Trochu bych to prirovnal k lezeni na pisku - jsou tam dlouhy odlezy a musis to mit proste v hlave.
Mrkvaodpovědět 
  Re: jiseni14:17:14 03.03.2020
Díky za podrobné vysvětlení a ať to i nadále leze!
Karlosodpovědět 

 Kdysi22:45:46 11.04.2020
Lezl jsem tu cesty na konci zimy 1981 a dala se celkem slušně odjistit...tak nevím? Skoby smyčky a doma dělané hexy a zalabákovy stopery.
Liborodpovědět 

 Foto dne:

World Cup Chamonix 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (184941)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Snedseglaren 9- Södra Landsberget
Escluso Autovéoci 4c Crepe De Oucera
Nessuno Che Rompe 6b Crepe De Oucera
Souplesse 6b+ Crepe De Oucera
Loki 6c Blagaj
Nově komentované:
Dement VIIIb Prachov
Západní Hrana VII Prachov
Jižní Spára VIIb Prachov
I Am Sorry VIIb Prachov
Nocturno VIIa Prachov

 Nově v diskusi:
anonym zvrací | Sebevědomí vs. nejistí diktátoři | Re: Pomluva | Re: Adam Ondra vaří v KFC | Oprava | Re: Pomluva | Re: Adam Ondra vaří v KFC | Re: Adam Ondra vaří v KFC | Re: Adam Ondra vaří v KFC | Re: Studenské skály nález karabin |

 Nové komentáře:
Re: šišmarjá | Re: šišmarjá | Re: šišmarjá | Re: Detailní mapka | Re: Cesta z města | Re: Cesta z města | šišmarjá | Re: Choceňskej námrdelník | Re: Paráda! | Paráda! |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (83)
SP v boulderingu Praha 2025 (63)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (16)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (14)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (11)
SP v boulderingu Praha 2025 (11)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
SP v boulderingu Praha 2025 (7)

 Nově v inzerci:
Gemma | dětský celotělový úvazek | MAMMUT FIRST ZIP 4 | Holku z ostravska. | CT Alpine up | mobilní lezecká stěna | tatry | Helma Black Diamond | Maglajzáky | Scarpa drago |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1627 
 Ne 
 1877 
 Nevím 
 1150 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.