LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
43.Hyžný 10128
44.Kopáček 10110
45.Zedek 10100
Bouldry:
43.Čech 9150
44.Zíma 9100
45.Zímová 9053
Hory:
11.Abt 5262
12.Louda 5242
13. 5018

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5759 lezců
1169021 cest
Nové přelezy:
Život To J XIb
Ortofrutta 7c
Trilly 7b
Psychiatri 9-
Šumění Vod 9+
Hučení V K 9+
Krkavčí Ma 9+/10-
Doldy Bast 9
Nuda V Jab 9+/10-
Menší Post 9

Stěny
Lezecká stěna na ZŠ Wolkerova - Havlíčkův Brod
ZŠ Kladruby - Kladruby
Sokol Nymburk - Nymburk

Prodejny
NěcoNavíc.cz - České Budějovice
HUDYsport - Olomouc
HUDYsport - Jablonec nad Nisou

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Everest slaví 55. narozeniny. Oslavme je s ním. Na Petříně

17. - 18. května 2008!

Ne všichni dostanou v životě šanci dobýt Mt. Everest. Některým z vás se ale možnost zdolat tuto himálajskou osmitisícovku brzo naskytne.

Pro všechny sportovce či nadšence se totiž v květnu stane nejvyšší horou světa pražský Petřín. A abyste Everest alias Petřín dobyli, budete na něj muset jen několikrát vystoupit a zase slézt – a to přibližně osmdesátkrát! Přijďte na vlastní kůži zažít, jaké to je šplhat k takovým magickým výšinám.


Pozvánka




... únava, halucinace, přerývavý dech, vyčerpání, mihotavé světlo baterek... kroky, další a ještě jeden, noha nohu těžce míjí... svítání, vítr a sníh, probdělá noc a zase další kroky, posun o metr dál, o něco blíže vysněnému cíli – vrcholu...

Takové je dobývání nejvyšších vrcholů naší planety. Horolezcům se honí hlavou nejroztodivnější myšlenky, zápasí s vlastní vůlí – vytrvat a pokořit vrchol, nebo podlehnout lidské slabosti a otočit to? Zvítězí hora, nebo člověk?

Připomeňme si slavného horolezce
Přesně před padesáti pěti lety zvítězil člověk, sir Edmund Hillary. Zdolal nepokořenou nejvyšší horu světa, Mt. Everest. Pro výstup se rozhodl ještě před druhou světovou válkou, ale do Himálají se poprvé dostal až v roce 1951. Na základě zkušeností s výstupy v Himálajích a novozélandských Alpách byl roku 1953 jmenován členem britské výpravy na Everest. Expedice se uskutečnila v květnu. Na poslední úsek cesty se však vydal už jen Hillary a nepálský šerpa Tenzig Norgay. 29. května v 11:30 dosáhli vysněného vrcholu.
Letos v lednu tento „prvopokořitel“ Everestu ve věku osmdesáti osmi let zemřel. Připomeňme si tohoto slavného horolezce i výročí pokoření Everestu! A připomeňme si ho silným prožitkem, osmitisícovým!
Ne každý má na to poměřit si síly s horskými velikány. Ne každý si troufne. Ne každý to vydrží. Myslíte si, že vy byste na to měli? Za naším Everestem nemusíte jezdit do Asie. Nemusíte získávat sponzory, povolení ani podstoupit dlouhodobý trénink.

Hurá na Petřín! Zvolte si sólovýstup, či expedici
Everest se totiž o víkendu 17. – 18. května objeví v samém centru Prahy – na Petříně!
Ten se v osudový víkend stane naší střechou světa! A my se pokusíme pokořit oněch magických 8848 metrů právě na tady. To se rovná přibližně osmdesáti výstupům na Petřín. Nejde však o závod, a tedy ani o to, kdo bude „v cíli“ první. Jde spíše o to, vyzkoušet si, na co máte fyzicky i psychicky. Ač se to nemusí na první pohled zdát, jde o docela náročnou akci. Musíte odolat nejen únavě svalů, bolesti kloubů, ale i případné ponorce v expedici či prchavým myšlenkám slabé vůle.
Můžete se pokusit o sólovýstup – zdolat celou horu na vlastní pěst –, nebo k akci přistoupit více recesisticky a společensky a pokořit vrchol v expedici – probíhá na způsob štafety a nastoupané metry se sčítají.
Aby stoupání nebylo příliš jednotvárné, je výstup rozdělen do čtyř úseků – tras. Ty jsou absolvovány vždy celé a v daném pořadí. Každý úsek je nutné zdolat přibližně dvacetkrát, než se můžete přesunout na další. Každá trasa se skládá z výstupové a sestupové cesty. Je ohraničena „úpatím“ a „vrcholem“, které střeží horští náčelníci.
Potkáte na Petříně i Yettiho?
Nicméně hory jsou nevypočitatelné, a proto musíte počítat se vším. V cestě se může objevit ledová trhlina či průrva. Nevyhnete se bludišti ledopádu Khumbu. Může vás postihnout sněžná slepota či větrná smršť... A nakonec možná potkáte i Yettiho!
Stejně tak nesmí chybět nepálští obchodníci, šerpové, vlajky, odříkávání manter či takový detail, jakým je třeba meteorologické zpravodajství z oblasti Himálaje! To vše totiž k výstupu na Mt. Everest neodmyslitelně patří.
Nenechte si to ujít! Začínáme v sobotu 17. května za rozbřesku a končíme v neděli 18. května odpoledne. Podrobné informace naleznete na:
www.naEverest.cz

Těšíme se na vás,

Ondra Horak   [úpravy] 10:28 29.04.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 kokotina11:06:35 30.04.2008
už nevíte co byste roupama dělali:-D
odpovědět 

 Foto dne:

SP Madrid 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (185395)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Klimatická Změna VIIIb Bělá U Děčína
Ztracen V Čase VIIc Bělá U Děčína
Vyhynutí VII Bělá U Děčína
Surpriso VII Bělá U Děčína
Jako Nová VIIb Bělá U Děčína
Nově komentované:
Nádherný Den 6B Nebušická Skála
Fotbalové Klání VIIb Tisá - Malé Stěny
Život To Je Adršpach XIb Adršpach
Šepot Borovic VIIb Bělá U Děčína
Bez Názvu Č.1 6b Villanueva De Valdegovia

 Nově v diskusi:
Re: skály pro děti | Re: skály pro děti | Re: skály pro děti | Re: skály pro děti | Re: skály pro děti | Re: Grand Jorasses | Re: Grand Jorasses | Grand Jorasses | Re: skály pro děti | Re: skály pro děti |

 Nové komentáře:
gratulace | Re: rytířská zbroj | Re: rytířská zbroj | Re: rytířská zbroj | Vibram gumex | jeeee | Zakaz ? | Re: rytířská zbroj | D | Re: rytířská zbroj |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (86)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (21)
SP v boulderingu Praha 2025 (15)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (13)
Pinch od Edelridu (12)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)
Denis Urubko a Maria Cardell: prvovýstup alpsky na Nanga Parbat (8)

 Nově v inzerci:
Chamonix | Lano Mammut Crag Dry 9.8mm, 60m | Lezečky Scarpa Pernštejn | Prodam | Master 9.7 50m Bicolour (nelezené-nové) | Itálie ferraty a gran paradiso | Ruksak DOLDY Fitzroy 50 černý | Ostaš nebo Křížák | Statická a dynamická lana | Meindl Island MFS 45,5 |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1742 
 Ne 
 1985 
 Nevím 
 1251 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.