LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kdo mělce zakládá, hluboko padá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11550
2.Ondra 11434
3.Trojan 11200
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Černý 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5834 lezců
1191711 cest
Nové přelezy:
Zimbabwe 7b
Desconcert 7c+
Poseidon 8+/9-
Komba 8A
Ghetto 8A
Fixaret 7C+
Wolkom 7C
Power Of G 7c
Mouřenín D XIa
La Drecera 7b

Stěny
Gymnázium M. Koperníka - Bílovec
Gymnázium Česká Třebová - Česká Třebová
Crux - Karlovy Vary

Prodejny
Robert Janda - Treking sport - Plzeň
HOLAN SPORT - Praha 2
Outdoor Centrum Rock Point Futurum - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Opomíjená královna skal

Josune Bereciartu

V listopadu 2001 vylezla Josune Bereciartu a přítel  Rikardo Otegi, nejznámější italskou cestu Noia 8c+,

prvně přelezenou Italem Severino Scassou v roce 1993.
Nejdříve pobývali v lezeckých oblastech okolo Nice a pak pokračovali na západ do Andonno bez nejmenší pochybností, že právě tenhle testovací kousek bude nejdůležitějším cílem jejich cesty. Rikardo dal tenhle třicetimetrový vytrvalostní prásk první, Josune ho za dva dni následovala.

Tímto se zařadili mezi 10 lidí, kteří Noiu po Scassovi vylezli. (Cristian Brenna, Gianni Duregato, Matteo Gambaro, Axel Franco, Yuji Hirayama a Bindhammerové).



Josune, která už vylezla Honki Mix 8c+ (Ońate, Spain), potřebovala právě pět dní k přelezení. Potvrdila, že Noia je bezpochyby nejkrásnější cestou, kterou kdy lezla.



Interview

Kdybys musela, jak by ses charakterizovala... Josune Bereziartu je žena – lezkyně, která chce mít radost z lezení, nic víc. Chci být obyčejnou ženou a mít radost z toho, co dělám nejraději: tedy z toho všeho, co se točí kolem hor lezení horolezectví a trekkingu a je spojené s přírodou. 
Je pro tebe lezení vším ? Ne, ale je v průběhu roku několik momentu,  kdy je pro mě lezení více důležité a věnuji se mu více intenzivně.
Nejlepší a nejhorší zážitek z lezení. Stále říkám Rikarovi, že lezení nejméně příjemný sport, který znám. Skutečně krásné momenty jsou velmi řídké, ale když přijdou tak zjistím, že jsem zcela do lezení zblázněná. 
Ženské lezení Co mám na to říci? Vypadá to jako, že ženy jsou v lezení přítomny jen na závodech. Je zřejmé, že to  není pravda a že je pár žen, které lezou težké cesty i venku. 
Mohla bys doporučit tri čtyři oblasti ve Španělsku ? Doporučila bych určitě oblasti blízko mého domova ( celé Baskicko ) pak Rodellar a Escalete ( v Huesce ). A také Montsant a Montgrony v Katalanii. Je jasné, že existuje více super krásných oblastí, ale… 
Tvoje největší zadostiučinění ?  Když jsem vylezla moje první 8a (Hiena in Ońate) a moje první 8c (Honky Tonky, také v Ońate). Situace byla velmi podobná v obou případech. S Hienou si vzpomínám, že jsem byla dost na nervy, protože posunout se ve stupních ze 7c+ na 8a je velmi těžké, pro potřebnou dávku psychiky. S tím 8c to bylo podobné, věděla jsem, že jsem první žena na světe a to mě hodně stresovalo. Tak když jsem vylezla obe cesty, tak to bylo nesmírné zadostiučinění. Zjistila jsem, že mohu lehce vylézt jiné cesty, stejně tak těžké nebo dokonce těžší a nebýt z toho pod takovým tlakem. Udělal mi také radost a přinesl pocit hrdosti on-sight tvrdých cest (mluvím konkrétně dvou 8a+ v Baskicku ), když pak několik dobrých lezců, jako Dani Andrada, Patxi Usobiaga a Iker Pou, je zkoušeli neúspěšně.

Stručně
 
Profese: Pracuji jako pojišťovací agent pro společnost s názvem Mapfre. Obyčejně pracuji dopoledne a tak mám dost času na trénink a nebo několik dní na lezení na skalách.
Oblíbená oblast: Escalette (neznámá oblast v Huesce) 
Trénink: Když mám náladu tvrdě trénovat dokážu trénovat 4-5 hodin.
Knihy: byla jsem zvyklá dost číst ale teď jsem pěkně líná. Mám rozečtenu knihu "Fiesta" od Ernesta Hemingwaye. 
Muzika/hobby: Hudba je moje nejoblíbenější hobby. Ráda poslouchám moderní hudbu. Klubovou hudbu, elektronickou a soul atd. Fotografování je jeden z mých současných koníčků. Je to tak těžké pořídit dobrý snímek. 
Jídlo: Jím zdravě a jím všechno zdravé jídlo, zvláště ryby a zeleninu. Mám opravdu ráda dary moře.
Cíl: Lézt a překonávat sama sebe.
Sny: Zelenější svět.
NOIA 8 c+, Andonno (CN) vylezeno S. Scassou 30m, 55 kroků, 13 boltů a jeden sekaný chyt. Přelezena 14. února roku 1993 po několika pokusech. Noia spojuje cestu Noi 8b+ s cestou Cobra 8b horizontálním traversem. 
První vytrvalostní pasáž po kapsičkách vede k silovému fixu na malých lištách před pokračováním trhlinou k odpočinku na začátku traverzu. Pět těžkých poskoků po dobrých ale vzdálených chytech vedou traverzem. Dvě svislé hranky umožňují odpočinek na konci traverzu, právě před závěrečnými sedmi kroky po sklopených chytech. Poslední tři kroky jsou nejisté, zvláště dynamo pod závěrečným stropem. Pospojovat vše je velmi těžké, ale pak je to již lehké. Posledních 5 m k řetězu je tak za 7a. Je to totálně vytrvalostní cesta, možná první svého druhu na světě. skutečně vás zničí a roztrhá k kůži.
z www.planetmountain.com

JirkaS   [úpravy] 09:22 15.01.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Docela fešák
Super výkony a fakt pěkně předělaněj chlápek. Nemáte na ní telefon? Nemám s kým trénovat.
Zapsal: Michal Pešík, 11:51:01 15.01.2002
 Baba
Taky jsem si v prvním okamžiku myslel, že je to mužskej. Ale jinak vypadá fakt super...neměla by se spíš hodonit lezecká výkonost?
Zapsal: Andre, 17:03:42 16.01.2002
 neuvěřitelné
Nevěřim svym očim. To je breakařka mých snů a ta postavička, bych se nechal ukecat i do 15z+.......-)))
Zapsal: Projistotuneuvedeno, 11:41:45 17.01.2002
 GUT
Ta vrchni fotka (je borec)a ta druaha je nejaka modelka a ta mala ktera je nejaka lezkyne na skale je ta prava pohodarka.
Zapsal: Dahab, 20:50:35 11.02.2002
 Dispozice
Nekdo se holt pro lezeni narodi.
Zapsal: Tomas Jedno, 15:09:43 26.02.2002
 EhOPWeNmXechcnTUWY
BqYo9b Say, you got a nice post.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: fgdlptmhg, 00:49:58 21.12.2013


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Kanyon
Nothingman, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (188238)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Hastaque Las Ananas 6a+ Cabeconet
PP O PSOE 6a+ Cabeconet
Etna 6c+ San Vito Lo Capo
Que Vienen Las Palas 6a+ Cabeconet
Innumerevoli Persone Ma Nulla 6b San Vito Lo Capo
Nově komentované:
Porno Časák 6c+ Popova Skála
Plácačka Jak V Rocklands 6C+ Hrádek
Dos Vascos Muy Vascos 7b+ Mas De La Peña
Zaklínač 7A Popova Skála
Krchov 96 7+/8- Mařenka

 Nově v diskusi:
Re: foto dne | Re: foto dne | foto dne | Re: BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | Re: Rozloučení | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem |

 Nové komentáře:
Re: Hezká fotka | Re: Hezká fotka | Re: Ortodox fans AO | Ortodox fans AO | Ortodox fans AO | Re: Hezká fotka | Re: Tlak sponzoru | Hezká fotka | Re: Spíš prdíky AO | Re: Tlak sponzoru |

 Kde to vře:
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (107)
MČR v lezení na obtížnost (62)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (56)
Piolets d'Or 2025 za celoživotní přínos: Rus Alexander Odintsov (28)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (11)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (11)
Ital Elias Iagnemma navrhl první boulder 9A+ na světě (7)
Američan Sean Bailey přelezl boulder Arrival of the Birds 9A (6)
Ve Vysokých Tatrách bude od 23.-27.11. uzavírka některých chat (4)
Mára Holeček a Radek Groh vzdali výstup na Cho Oyu (2)

 Nově v inzerci:
prosinec El Chorro | SmichOff 20.11. | Spárové rukavice | Lezky EVOLV - Shaman Lace | Prodám sjezd.lyže | Petzl Ouistiti dětský sedák | Statická a dynamická lana | Lezečky vel. 37/38 | stan Hilleberg Allak 2 | Skialpový set G3 Findr |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 114 
 Někdy ano 
 84 
 Ne nepoužívám 
 100 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.