LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
9.Stráník 11427
10.Širůčková 11284
11.H2 11191
Bouldry:
9.Popovský 10478
10.Danda 10406
11.Stráník 10331
Hory:
19.Hess 3908
20.Punčochář 3751
21.Novotný 3598

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5744 lezců
1163060 cest
Nové přelezy:
Am Arsch V 9-
Fat Burner 9-/9
Engram 7b+
Troppo Lei 7b+
Lady Domin 7B+/7C
Shaved Bea 7c
Nique La P 7c
Překvapení 9
Hlasy Ze Z Xc
Jay&Sneha 9/9+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jakob Schubert navrhuje Projectu Big obtížnost 9c a název B.I.G.

+ co na to Adam Ondra

Jakob Schubert navrhl Projectu Big, který přelezl před týdnem během přímého přenosu v norském Flatangeru, obtížnost 9c a název B.I.G. Mohlo by to tak být třetí 9c na světě po cestě Silence, kterou vylezl v roce 2017 Adam Ondra ve Flatangeru, a cestě DNA z roku 2022 od Francouze Seba Bouina ve Verdonu ve Francii.

Na Instagramu Jakob nyní uvedl, že si loni na začátku zkoušení myslel, že by to mohlo být 9c, ale pak po dvou týdnech rychlého pokroku v cestě se mu i Adamovi Ondrovi, který ho k nacvičování svého projektu přizval, zdálo, že by to mohlo být 9b+. Ale pak se nevedlo přelézt klíčové místo, a také při srovnání s Perfecto Mundo 9b+, které Jakob vylezl v roce 2019, mu toto přišlo těžší, a tak navrhuje 9c.

Viz:



Zpráva o prvopřelezu Projectu Big:

Jakob Schubert přelézá Project Big během svého 6. live přenosu 20. září 2023




Adam Ondra k tomu posléze uvedl, že si nejprve myslel, že to bude lehčí, ale pak mu přišlo, že jiné 9b+, co zkoušel, byly lehčí a že málokdy jsou ve Flatangeru pro tuto cestu vhodné podmínky, a tak podporuje Jakoba, aby cestu ohodnotil jako 9c a že jediné další řešení je dát dvojí hodnocení s lomítkem.
Viz Adamův citát:
"Co se týče hodnocení její obtížnosti, tak můj názor se několikrát za poslední roky změnil. Když jsem cestu v roce 2013 poprvé zkusil, říkal jsem si, že to bude buď 9b+, nebo 9c. Mockrát jsem ji ale nezkoušel, protože se mi zdálo, že je na mě moc fyzicky náročná. V průběhu posledních pár let jsem ale dost zesílil a díky nákoleníkům, které se začaly vyrábět, pro mě byl přelez téhle cesty najednou o dost reálnější. Když jsme ji minulý rok s Jakobem zkoušeli společně, oba jsme si mysleli, že to bude 9b+. Postupem času jsem ale pořád víc a víc přesvědčený, že nedává smysl ohodnotit ji jako 9b+, protože všechny ostatní 9b+, které jsem kdy zkusil, mi přišly lehčí ☝️
Problém s hodnocením cesty B.I.G. 🇳🇴 je ten, že vycházíte z jediného dlouhého kroku. Dostat se k tomu klíčovému kroku není zas až takový problém v kontextu celé cesty (je to možná 9a+/b?), ale tenhle krok, i když sám o sobě není až tak hrozný, je extrémní, když lezete ze země. Je to tím, že je prostě fyzicky strašně náročný. A i když tenhle krok ustojíte, ještě pořád to nemáte za sebou. Konec konců, i Jakob nad ním ještě párkrát spadl.
Celá klíčová sekvence se skládá ze sedmi kroků a není těžší než 8A+, možná je to jen 8A, ale je to tak silový krok, že je nesmírně těžké vše propojit, když lezete celou cestu od země. Pokud by crux byl stejně náročný, ale bylo by to o malých lištách, tak by najednou celá cesta byla mnohem jednodušší. Proto máme někdy pocit, že "matematicky" hodnocení cesty nesedí. Ani mě to nezní tak, že 9a+ směřující po odpočinku do lehčího 8A+ by mělo být celkově hodnocené jako 9c 🤜🤛
Svou roli ale hrají i podmínky. Zastávám názor, že cesty by se měly hodnotit za nejlepší podmínky. Jenže ideální podmínka na téhle cestě je tak nesmírně vzácná, a současně horší podmínka tak výrazně zhoršuje přelez, že v tomhle specifickém případě by měla být součástí obtížnosti právě i podmínka.
Když vezmeme tohle všechno v úvahu, tak podporuju Jakoba, aby cestu ohodnotil jako 9c. Jediné další řešení je dát dvojí hodnocení s lomítkem. Myslím si ale, že tahle nádherná cesta si zaslouží i nádherné ohodnocení"


Viz Adamův Facebook:



Standa Holec   [úpravy] 10:43 28.09.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Co na to Adam22:36:36 28.09.2023
Daleko zajimavejsi je ale Adamova reakce … a odpoved (casti) komunity
odpovědět 
 Re: Co na to Adam08:31:24 29.09.2023
muzete sem nekdo tu odpoved primo linknout, nebo radsi rovnou copypastnout?
antisocialodpovědět 
  Re: Co na to Adam08:55:07 29.09.2023
Adam k tomu uvedl, že si nejprve myslel, že to bude lehčí, ale pak mu přišlo, že jiné 9b+, co zkoušel, byly lehčí a že málokdy jsou ve Flatangeru vhodné podmínky, a tak podporuje Jakoba, aby cestu ohodnotil jako 9c a že jediné další řešení je dát dvojí hodnocení s lomítkem.
Viz Adamův citát:
"Co se týče hodnocení její obtížnosti, tak můj názor se několikrát za poslední roky změnil. Když jsem cestu v roce 2013 poprvé zkusil, říkal jsem si, že to bude buď 9b+, nebo 9c. Mockrát jsem ji ale nezkoušel, protože se mi zdálo, že je na mě moc fyzicky náročná. V průběhu posledních pár let jsem ale dost zesílil a díky nákoleníkům, které se začaly vyrábět, pro mě byl přelez téhle cesty najednou o dost reálnější. Když jsme ji minulý rok s Jakobem zkoušeli společně, oba jsme si mysleli, že to bude 9b+. Postupem času jsem ale pořád víc a víc přesvědčený, že nedává smysl ohodnotit ji jako 9b+, protože všechny ostatní 9b+, které jsem kdy zkusil, mi přišly lehčí ☝️
Problém s hodnocením cesty B.I.G. 🇳🇴 je ten, že vycházíte z jediného dlouhého kroku. Dostat se k tomu klíčovému kroku není zas až takový problém v kontextu celé cesty (je to možná 9a+/b?), ale tenhle krok, i když sám o sobě není až tak hrozný, je extrémní, když lezete ze země. Je to tím, že je prostě fyzicky strašně náročný. A i když tenhle krok ustojíte, ještě pořád to nemáte za sebou. Konec konců, i Jakob nad ním ještě párkrát spadl.
Celá klíčová sekvence se skládá ze sedmi kroků a není těžší než 8A+, možná je to jen 8A, ale je to tak silový krok, že je nesmírně těžké vše propojit, když lezete celou cestu od země. Pokud by crux byl stejně náročný, ale bylo by to o malých lištách, tak by najednou celá cesta byla mnohem jednodušší. Proto máme někdy pocit, že "matematicky" hodnocení cesty nesedí. Ani mě to nezní tak, že 9a+ směřující po odpočinku do lehčího 8A+ by mělo být celkově hodnocené jako 9c 🤜🤛
Svou roli ale hrají i podmínky. Zastávám názor, že cesty by se měly hodnotit za nejlepší podmínky. Jenže ideální podmínka na téhle cestě je tak nesmírně vzácná, a současně horší podmínka tak výrazně zhoršuje přelez, že v tomhle specifickém případě by měla být součástí obtížnosti právě i podmínka.
Když vezmeme tohle všechno v úvahu, tak podporuju Jakoba, aby cestu ohodnotil jako 9c. Jediné další řešení je dát dvojí hodnocení s lomítkem. Myslím si ale, že tahle nádherná cesta si zaslouží i nádherné ohodnocení"
 Standaodpovědět 
   Re: Co na to Adam12:07:44 29.09.2023
diky!
antisocialodpovědět 

 Co na to Adam22:36:37 28.09.2023
Daleko zajimavejsi je ale Adamova reakce … a odpoved (casti) komunity
odpovědět 
 Re: Co na to Adam23:24:40 28.09.2023
A co na to Mixit?
Sponzorodpovědět 
  Re: Co na to Adam09:59:50 29.09.2023
Co asi, dává víc oříšků do balení. Vždyť jsou vrcholové.
honzaodpovědět 

 Jacob22:51:19 02.10.2023
Jacob je v současnosti jasná 1 na skále i stěně. Borec a sympatický chlap. Přeji mu to moc.
Kubaodpovědět 
 Re: Jacob11:41:30 04.10.2023
Borec to určitě je a minimálně v leadu na stěně je teď prostě nejlepší, ale na skalách bych to tedy na základě jedné vylezené cesty netvrdil. Minimálně je tu Seb Bouin s Bibliografií a dalšími třemi ověřenými 9b v letošním roce, Stefano Ghisolfi vylezl letos Excaliber, kde si ostatní vylámali zuby a uvidíme, co teď předvede na Silence
Petrodpovědět 
  Re: Jacob15:06:16 08.10.2023
to byla jen provokace :-)
odpovědět 

 Jacob22:51:20 02.10.2023
Jacob je v současnosti jasná 1 na skále i stěně. Borec a sympatický chlap. Přeji mu to moc.
Kubaodpovědět 
 Re: Jacob07:29:57 03.10.2023
Jasné 7a!!! :-)
JacobyAdamodpovědět 

 Foto dne:

Holzkeilriss
 Databáze cest:
Všechny cesty (184565)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Prašivina VIIIc Prachov
Letitý Problém IXa Prachov
A Qui Vighjinu 4c Bavella
Chjacculella 4a Bavella
Macarellu 4a Bavella
Nově komentované:
Krása Nesmírná IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Krása Nesmírná IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Překvapení 9 Sloup
Country Road VIIb Hrubá Skála
Jižní Levá Cesta VII Prachov

 Nově v diskusi:
Re: 8a plotny v krase | Re: 8a plotny v krase | Re: 8a plotny v krase | UFOni | Grand Canaria | Studenské skály nález karabin | Re: 8a plotny v krase | Re: Zillertal spaní, mýto atd | Re: 8a plotny v krase | Re: 8a plotny v krase |

 Nové komentáře:
Re: ach ty titulky | Re: ach ty titulky | Hory jsou krásné | Re: ach ty titulky | ach ty titulky | Hrůza neštěstí | Re: Plastic surgery disaster | Re: Plastic surgery disaster | No ty vole... | Re: první sjezd |

 Kde to vře:
SP v boulderingu Praha 2025 (65)
SP v boulderingu Praha 2025 (24)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (14)
SP v boulderingu Praha 2025 (13)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
Minisérie Správci skal (12)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (9)
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (6)

 Nově v inzerci:
Grand Canaria | ICT Dragon 2 Drytoolingové cepíny | Ozone HV 45,5 | Skwama 43,5 | dětský sedák | Nové lezečky Scarpa Mago vel. 41 | Průvodce Křížový vrch | Holka na lezení se mnou? | Myti a natery fasad | nalezené lezačky |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1509 
 Ne 
 1747 
 Nevím 
 1044 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.