LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
Melloblocco (07.05)
SP boulder Curitiba (BRA) (16.05)
SP boulder Salt Lake City (USA) (23.05)

Žebříček
Cesty:
9.Nespoutaný 11431
10.H2 11191
11.Churavý 11156
Bouldry:
9.Novák 10500
10.Popovský 10478
11.Trojan 10253
Hory:
17.Louda 4248
18.Cibulka 4073
19.Hess 3908

Výsledky
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Deníčky
5730 lezců
1153910 cest
Nové přelezy:
Ribstole 8A
Píďa Xb
Magnetfing 9+
Schachmatt 7C
Mindfreak 7C+/8A
Haka 8A
Super Zadd 8A
Zmrzlé Ram 7C+
Dost Dobrá 8A+/8B
Dostatek Z 8A

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osobnost: 26. 9. 1987 zemřel Herbert Tichy

Herbert TichyHerbert Tichy byl rakouský spisovatel, geolog a horolezec, účastník mnoha slavných výzkumů v nejodlehlejších světových končinách, a hlavní protagonista prvovýstupu na Čo Oju.






Tichy byl však rovněž novinářem, publicistou a autorem řady odborných i populárních knih, včetně řady dobrodružných románů pro mládež. Především však byl věčným a pokorným poutníkem zamilovaným do Asie. Zemřel ve své rodné Vídni ve věku pětasedmdesáti let.



H. Tichy v době prvovýstupu na Čo Oju

Herbert Tichy (1. 6. 1912 Vídeň - 26. 9. 1987 Vídeň)


Herbert Tichy se vyznačoval věčným neklidem, touhou po poznání a obrovskou pokorou, která jej vedla k cestám do nejodlehlejších končin i k nejvyšším velehorám s využitím minimálního množství prostředků. Putoval často v hávu místního obyvatelstva a později dokázal své cesty popsat ne jako skvělé úspěchy bílého muže v dalekém světě, ale pohledem prostého člověka, s obrovskou empatií pro život a problémy místního obyvatelstva.

Na svoji první cestu se vypravil ještě jako student geologie. Působil v na indickém subkontinentu, v Arktidě (na Aljašce i v Grónsku), ale nejvíc jej lákají výšiny Himálaje. Společně s Maxem Reischem podnikl motocyklový výlet do Indie a Himálajských předhůří. Ovlivněn díly známého cestovatele Svena Hedina, toužil po hlubším poznání Tibetu.
Na cestách jej zastihla i druhá světová válka, kterou strávil právě v Asii, především v čínském Pekingu, ze které se pro napjatou mezinárodně politickou situaci nemohl dostat. Jak lakonicky později napíše, z plánovaných pěti měsíců bylo najednou sedm let. V této době navštívil Thajsko, Vietnam i vytoužený Tibet. Zdrojem živobytí se mu poprvé stalo psaní. Stal se korespondentem několika evropských novin, do kterých zasílal své cestopis a postřehy. Reportérské zkušenosti a pozorovací schopnosti uplatnil mnohem později, kdy se stal známým publicistou a cestovatelem zaznamenávajícím své postřehy z cest. Mimo Asii se věnoval i cestám po Africe, či Oceánii a počet jeho cestopisů je více než úctyhodný.



Tichy: Čo Oju

ilustrace Ticheho publikace o prvovýstupu na Čo Oju dobře ilustrují podmínky, do kterých se tehdejší horolezci vydávali; vlevo základní tábor lehké expedice a pohled na do té doby prakticky neznámou a neprozkoumanou Čo Oju tak, jak se účastníkům expedice poprvé otevřel při příchodu na její úpatí, vpravo druhý výškový tábor (6200) expedice, která podnikla prvovýstup na osmitisícovou horu bez kyslíku a navíc v podobě, která dnes bývá považována za vysoce sportovní „alpský styl“



Všechny jeho sny a cíle jakoby vyvrcholily, když poměrně krátce po válce, v roce 1953 obdržel povolení nepálské vlády k průzkumu západního Nepálu, jehož součástí je i povolení k vyhledávání výstupových cest a výstupů na dosud nezlezené velehory. Dostal se tak do oblastí, které před ním z Evropanů prošel pouze švýcarský geolog Toni Hagen. Výzkumné cesty plánoval a realizoval společně s šerpským průvodcem, který se stal jeho neocenitelným pomocníkem a druhem. Tím byl Pasang Dava Lama, účastník Wiessnerovy předválečné expedice na K2 v roce 1939, která by bezmála dosáhla úspěchu.

O rok později, v roce 1954 se Herbert Tichy a Pasang Dava Lama, posíleni o horolezce Josepha Jöchlera vydali k dosud málo známé a prozkoumané osmitisícovce Čo Oju. Tichého koncepce velmi lehké expedice postupující bez větší podpory slavila zcela nečekaný úspěch, a odvážná trojice zaznamenala prvovýstup na osmitisícový vrchol. V době obrovských manévrů velkých národních expedic byla tato výprava, bez použití kyslíkových přístrojů a s uplatněním prvků alpského stylu opravdu mimořádným úspěchem.
-tof-



Tichy: Cho Oyu

přebal knihy Herbert Tichy: Cho Oyu, Ullstein Verlag, Vídeň 1955





Poznámky, zdroje, odkazy:



Zdroje a odkazy:
Herbert Tichy na Austria-forum.org
Herbert Tichy na Bergnews.com
Herbert Tichy na Emmet.de
Herbert Tichy na Horolzeckaabeceda.cz
Stránky věnované Herbertu Tichemu
Čo Oju na Horopedii 
Čo Oju na Wikipedii (en)
Čo Oju na české Wiki – včetně seznamu českých výstupů


Foto a reprofoto:
Wikipédia – Otevřená encyklopedie; licence wikipedia/commons a archiv www.horolezeckaabeceda.cz; ilustrační fotografie z knihy Herbert Tichy: Cho Oyu, Ullstein Verlag, Vídeň 1955, resp. slovenského překladu vydaného v nakladatelství Osveta (Bratislava 1961), repro knižních přebalů z archivu Horolezecké abecedy




Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2010.


Původní článek s odlišným výběrem fotografií






Tichy_book cover

Tichy_book cover

Knihy Herberta Ticheho patří dodnes k hojně vydávaným a čteným – v poslední době se k nim přiřazují rovněž knihy o Herbertu Tichem, který začíná být v historii světového horolezectví považován za tak trochu pozapomenutý fenomén





Tomáš FRANK   [úpravy] 12:25 26.09.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Riesenturm
Rechte Talseite, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (183739)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
L’últim Alé 7b Margalef
La Vallette 6a+ Mgarr Ix-Xini
No Job 6c+ San Blas
TBC2 6a+ Mgarr Ix-Xini
Schachmatt In Zwei Zügen 7C Pfalz
Nově komentované:
Prsty A Prstíky 6+ Mařenka
Prsty A Prstíky 6+ Mařenka
Prsty A Prstíky 6+ Mařenka
Haka 8A Pfalz
Last Highway 9+ Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: Dušičková spára | Re: Dušičková spára | Supermini rychle dotazník pro lezce | Re: Dušičková spára | Re: Dušičková spára | Re: Dušičková spára | Dušičková spára | Re: Lezec.cz | Lezec.cz | Re: Vyprdění dotazníku |

 Nové komentáře:
Re: v kontextu silniční dopravy | Re: Mágo | Re: to už je fakt na vyhazov | Re: jako ty slavný a starý kapely | v kontextu silniční dopravy | Tokerud | jako ty slavný a starý kapely | logo čhs | průvodce | Wow |

 Kde to vře:
Český horolezecký svaz má nové logo (26)
Lezení v hale může být rizikové kvůli částicím z lezeček (22)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (3)
SP v lezení Bali, Idonésie (2)
Jana Švecová dala boulder Mild Abuse of Terminology 8B+ (1)
Bouldering na Kubu Island v Botswaně (1)
JUNGLE JAM vol. 1 (2025) – Když se Výstavko rozzáří (1)
Petrohradské Padání 2025 (1)
Radek Votoček si zapsal třetí 9a: Intermezzo XY Gelöst, Rakousko (1)

 Nově v inzerci:
malta průvodce | La Sportiva Ultra Raptor II | La sportiva | Cikánka | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 350-480 Kč/hod 64 000 až 80 000/M | Bouldermatka ocún moonwalk | Detske lezecky Evolv Venga 32 | Lano!!! | Dětské lezečky La Sportiva Stickit vel. 26-27 | Hledám parťačku |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 101 
 Ne 
 84 
 Nevím 
 37 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.