LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Bern (SUI) (13.06)
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP rychlost Polsko (05.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12747
2.Votoček 12650
3.Trojan 12234
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Konečný 11275
3.Novák 10900
Hory:
1.Groš 8043
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)

Deníčky
5744 lezců
1161640 cest
Nové přelezy:
Empire Sta 7c
Jaxitax 8B
Země Pro S 9+/10-
Rallye 10
Peroxid Vo 8A
Der Komet 8B
Unterwelt 8A
Pray For L 8A
Erwin's Pr 8+/9-
Pochybná P 9+/10-

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nové povolení lezení pro NPR Kaňon Labe

Na začátku ledna nabyla právní moci nová výjimka ze zákazu provozování horolezectví na území Národní přírodní rezervace Kaňon Labe, tj. na pravém břehu Labáku.

Výjimka byla vydána formou opatření obecné povahy (to znamená, že platí pro blíže neurčený okruh osob, nejen pro členy ČHS) a platí do konce roku 2020. Opatření obecné povahy vydala Správa NP České Švýcarsko, do jehož působnosti od loňského roku patří i CHKO Labské pískovce.

Současná výjimka přináší více omezení, než tomu bylo doposud, a to i přes intenzivní jednání, které bylo se Správou NP České Švýcarsko v průběhu roku vedeno.

Změna se týká především časového vymezení lezení  - celoroční lezení je bohužel povoleno pouze ve dvou sektorech - od skály Brut po Fráterník, a od Jižní stěny po Vzkříšenou stěnu. V ostatních sektorech je lezení možné pouze od 1. 6. do 31. 12 kalendářního roku.

ČHS s těmito omezeními není spokojen, nicméně je třeba vědět, že původní záměr Správy NP byl ještě tvrdší a podařilo se jej zmírnit jen díky jednání, které vedl předseda OVK Labské pískovce J. Pleticha. Časové omezení je zdůvodněno zajištěním "klidu pro hnízdění ptáků". K tomu je nutno dodat, že Správa NP neshledala, že by lezecká činnost ohrožovala hnízdění chráněných druhů ptactva, sokolů stěhovavých a čápů černých, na jejichž ochraně se členové OVK Labské pískovce podílí a Správa NP tuto pomoc oceňuje.

Druhá změna se týká prvovýstupů - oproti dosavadní situaci došlo ke zvýšení počtu skal, které jsou pro prvovýstupy uzavřeny. Dále byly stanoveny skály, ve vztahu k nimž je nutno o zamýšleném prvovýstupu předem informovat Správu NP, která může prvovýstup zakázat nebo stanovit nějaké podmínky.

Tato omezení jsou dána zájmy ochrany přírody (zejména ochrana morfologie skaního povrchu a ochrana vzácných útvarů mikroreliéfu) a současně jsou v souladu s přístupem OVK Labské pískovce, který reflektuje vytíženost jednotlivých skal a ochranu již existujících cest (vyčerpání možností pro prvovýstupy).

Seznamy skal, jichž se tato omezení týkají, jsou uvedeny v opatření obecné povahy.

Další podmínky lezení na pravém břehu Labe zůstávají stejné jako dosud. Jedná se o dodržování pravidel lezení, šetrné chování v přírodě apod. Prosíme, abyste stanovené podmínky dodržovali.

I přes značné časové omezení, které se bude k lezení v Labáku v příštích třech letech vztahovat, chceme se Správou NP i dále intenzivně spolupracovat a doufáme, že zejména v rámci pomoci při ochraně chráněných druhů ptactva se podaří dokázat, že rozsáhlá časová omezení nejsou nutná.

OOP - NPR Kaňon Labe 2017

OOP - NPR Kaňon Labe 2017 - mapa

www.horosvaz.cz

Božena Valentová   [úpravy] 10:27 04.01.2018Tisk 

Reklama:


Související články:
 Foto dne:

Gideon šedý
 Databáze cest:
Všechny cesty (184429)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Vanity Man 6b Ostaš
Unknown 6c Ostaš
Necky 6- Skály Údolí Šembery
Přeber Si To Sám VIIb Skály V Údolí Roklice
Druhá 5 Radotínské Údolí
Nově komentované:
Žlebský Parlament VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Když V Báru Houstne Dým Xa Prachov
Klínová Spára 6- Mařenka
Klínová Spára 6- Mařenka
En Garde 6a La Mannuta

 Nově v diskusi:
Re: Davle | Re: Davle sekačka | Re: Davle | Re: Ztraceny bot | Re: Davle | Re: Davle | Re: Pro preklizkare | Re: Davle | Re: Pro preklizkare | Re: Pro preklizkare |

 Nové komentáře:
Re: -3 pokusy | Re: -3 pokusy | Tak to je | Re: -3 pokusy | Re: -3 pokusy | Re: -3 pokusy | -3 pokusy | Super | Email bez reakce | Respekt |

 Kde to vře:
SP v boulderingu Praha 2025 (65)
SP v boulderingu Praha 2025 (24)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (14)
SP v boulderingu Praha 2025 (13)
Minisérie Správci skal (12)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (9)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (7)
Sleva na příští rok za zrušené finále žen SP v bouldru v Praze (2)

 Nově v inzerci:
Myti a natery fasad | Myti a natery fasad | nalezené lezačky | Nález jistítka Skalák | Zánovní Lezečky Triop Tiger vel. EUR 45 | Nalezená žlutá lanovice Prachov | Vejškovky v Liberci | Statická a dynamická lana | Spolulezec | Pouzite Evolv Zenist vel. 46 |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1450 
 Ne 
 1681 
 Nevím 
 989 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.