LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Solidní vrstva mechu pohnojená dávkou strachu ve výlezu na vrchol udrží všechno.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
34.Lebloch 10312
35.Lank 10290
36.Reich 10254
Bouldry:
34.Majdloch 9478
35.Kümmel 9450
36.Oliva 9409
Hory:
4.Rojko 7592
5.Skopec 7324
6.Černý 6626

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5760 lezců
1169467 cest
Nové přelezy:
Elizabeth 7a+
L'Enfer Du 7b
Vertigo 7c
7b+ 7b+
Odin´s Taf 10
Němá Barik 9+/10-
Duna XIa
Opiju Tě R 7C
Odchod O B 7C
Samurai Se 7C+

Stěny
Družba boulder - Ostrava Poruba
Venkovní stěna v areálu gymnázia Volgogradská, Ostrava Zábřeh - Ostrava
Dům Ignáce Stuchlého - Fryšták

Prodejny
HUDYsport - Brno
Rock Point Liberec - Liberec 1
Rock Point Olomouc - Olomouc

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bafomet; M14 v Tatrách

Bafomet M14Že v polské části Tater vznikla loni cesta klasifikace M14 není žádná novinka, zajímavé jsou její další přelezy, a reakce daleko za hranicemi Tater.








Polští lezci Michał Król (horský vůdce s řadou prvovýstupů v Himálaji) a Marcin Gąsienica-Kotelnicki (profesionální záchranář polské tatranské horské služby a úspěšný sportovní lezec) přelezli tuto linii již loni touto dobou.

Bafomet je situován do stropu jeskyně nedaleko Zakopaneho, v oblasti, ve které se nachází doposud nejtěžší polské drytoolingové cesty, jako Therion M13, Omen M12, Samael M12 a Szatańskie Wersety M9+ od stejné dvojice autorů.

Bafomet není první cestou uvnitř této jeskyně, a o přelezitelnosti třicetimetrové linie zpočátku autoři měli spíše pochybnosti. Přesto ji očistili a osadili.
Jako první cestu, která je první o obtížnosti M14 v Polsku, přelezl Michał Król, který na projektu pracoval více než dva měsíce a dokonce v ní zlomil cepín. Podle jeho názoru se cesta vyznačuje především zrádnými chyty a obtížnými, přímo bouldrovými kroky.
Druhý přelez si připsal hned po něm již zmíněný Marcin Gąsienica-Kotelnicki.
Obtížnost minimálně subjektivně zvyšuje i fakt, že cestu je nutné lézt při umělém osvětlení (prvovýstupci zpočátku lezli s čelovkou, později řešili pro přelezy osvětlení akumulátorovými světly).


Bafomet M14

Lucie Hrozová v tatranském Bafonetovi (M14)

foto by archiv Lucie Hrozová



Pochopitelně, že cesta této obtížnosti nedala spát lezcům ze sousedních zemí. Hned následující týden po obou Polácích se do ní vrhl slovenský lezec Pavol „Paľo“ Rajčan, který ji přelezl na třetí pokus! A hned následující týden se k nové cestě vypravila i Lucie Hrozová, která flash přelezla vetší část cesty a po jednom odsednutí dorazila zbytek.
Kompletní přelez si tedy sice nepřipsala, ale pro příště má dobře našlápnuto.

Právě snadnost, se kterou linii překonali Paľo i Lucka, ovšem vede k úvahám o klasifikaci, Paľo rovnou navrhuje klasifikaci snížit na M13+. V každém případě se ovšem jedná o cestu, která ač má již několik opakování, stále patří k nejtěžším mixovým cestám střední Evropy, a její věhlas se šíří do dalekého zahraničí. Nedávno cestu zařadil k předním počinům ve světě ledolezení i Desnivel, který, ač se jakožto španělsky psané médium spíše věnuje iberoamerikánským novinkám, stále patří ke čtveřici nejrespektovanějších světových magazínů o lezení.


Zdroje a odkazy:

Původní zprávy o přelezu
Zpráva o přelezu na Lidehory.cz
Zpráva o přelezu na Wspinanie.pl
Zpráva o přelezu na Desnivel.com
Zpráva o přelezu na Planetmountain.com

Další informace z průběhu roku
Blog na stránce michal-krol.pl s obrázky z přelezů
Zprávička o slovenském přelezu
Komentář P. Rajčana na jeho stránce – je to M14 nebo „jen“ M13+?


Tomáš FRANK   [úpravy] 15:49 20.01.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Koloseum
Legija Extension, 7a+
 Databáze cest:
Všechny cesty (185443)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
7a 7a Le Rif D'Oriol
Giulia 6a Sass Beita
Paralelní Vesmír Xb Teplické Skály
Ojebávka Berličky 7A Zvůle
Odchod O Berlích 7C Zvůle
Nově komentované:
Život To Je Adršpach XIb Adršpach
Véčko 4 Studenské Skály
Véčko 4 Studenské Skály
Velká Pardubická 9 Lom Kobyla
Erupce Na Slunci VIIb Skály U Šemanovic

 Nově v diskusi:
Re: Zell am See | Re: Zell am See | Zell am See | Re: Skalní sesuv v Pakistánu | Re: skály pro děti | Skalní sesuv v Pakistánu | Re: skály pro děti | Re: skály pro děti | Re: skály pro děti | Re: skály pro děti |

 Nové komentáře:
:-( | Škoda jí, | RIP | Re: rytířská zbroj | Re: rytířská zbroj | Re: jaka | jaka | Re: Ten seznam za poslední týden je delší | Ten seznam za poslední týden je delší | Finále |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (86)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (21)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (13)
Pinch od Edelridu (12)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)
Denis Urubko a Maria Cardell: prvovýstup alpsky na Nanga Parbat (8)

 Nově v inzerci:
Rakousko podzim | La Sportiva Solution | Chamonix | Lano Mammut Crag Dry 9.8mm, 60m | Lezečky Scarpa Pernštejn | Prodam | Master 9.7 50m Bicolour (nelezené-nové) | Itálie ferraty a gran paradiso | Ruksak DOLDY Fitzroy 50 černý | Ostaš nebo Křížák |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1790 
 Ne 
 2034 
 Nevím 
 1290 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.