LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Do volnýho (kamení) se nezakládá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
Melloblocco (07.05)
SP boulder Curitiba (BRA) (16.05)
SP boulder Salt Lake City (USA) (23.05)

Žebříček
Cesty:
35. 10178
36.Suchan 10171
37.Hebelka 10132
Bouldry:
35.Majdloch 9275
36. 9206
37.Jeliga 9203
Hory:
5.Y 6736
6.Zaoral 6412
7.Švihálek 6070

Výsledky
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Deníčky
5731 lezců
1155150 cest
Nové přelezy:
Gros But 7c
Moravská K 7B
Laubbläser 9+
La Traviat 10-/10
Ohne Namen 10-
Tequila 8A
Rekonstruk 9+
Rekonstruk 9+
Rekonstruk 9+
Real Futur 9

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výstupy roku 2008

Smíchovský festival alpinismu

V úterý 17. 3. proběhlo v české centrále cestovního ruchu Czech Tourism v Praze 2 slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Výstupy roku 2008, jehož součástí byla i tisková konference. Soutěž vyhlásili na Smíchovském festivalu alpinismu 2007 zástupci společnosti ALPY, odborného časopisu lidé&HORY a vedení rakouského ALPENVEREINU.

Při této příležitosti se sešlo kromě výherců 35 novinářů a řada horolezců. Za všechny jmenujme například horolezce, který stál na 7 osmitisícových vrcholech, a předsedu ČHS – Zdeňka Hrubého, dále Robina Bauma – předsedu komise tradičního skialpinismu v rámci ČHS a také hosta z Francie – hendikepovaného lezce Philippa Ribiera, který i přes své postižení leze těžké cesty s nejlepšími horolezci na světě. Po tiskové konferenci si například šel zalézt s českou jedničkou Adamem Ondrou.


Předávání ceny Adamu Ondrovi do rukou jeho maminky Evy Ondrové


Právě tento teprve šestnáctiletý lezec byl odbornou porotou nominován na vítěze kategorie "Nejlepší výstup v Alpách". Adam Ondra si tuto cenu zasloužil za celou řadu hodnotných lezeckých výstupů, a to nejen za jejich kvalitu, ale i kvantitu. Mladý talent českého lezení loni dokázal, že patří do nejužší lezecké špičky a zaslouženě se stal nejúspěšnějším ve své kategorii. Diplom a šek na 20 000 Kč za něj přišla převzít jeho maminka Eva Ondrová, která mu finanční odměnu jistě ráda přidá na jeho "lezeckou knížku". Adam se bohužel nemohl osobně dostavit. Nepral se někde na skále s devítkovou cestou, jak by mnohé automaticky napadlo, nýbrž se třemi písemkami ve škole.



Radek Jaroš ještě před tím, než si převzal svou cenu, věnoval společnosti ALPY pamětní certifikát jako poděkování za podporu při expedicích


Druhým oceněným byl v současné době nejúspěšnější himálajista Radek Jaroš, který loni dokázal během dvaceti dnů vystoupit na dvě osmitisícovky a ještě při tom zachránit lidské životy zahraničních kolegů. Celkem již stanul na osmi ze všech čtrnácti osmitisícovek. Za loňský výkon i smysl pro fair play si zaslouženě odnesl diplom a finanční prémii za první místo v kategorii "Nejlepší výstup nad 6000 m". Na konci března Radek odlétá na expedici na Manaslu (8156 m). Zatím je na horu sám a doufá, že se v průběhu expedice někdo na lano najde, aby nemusel lézt sólo. Na ironickou otázku, kde těch dvacet tisíc propije, odpověděl: „Doufám, že v Kathmandu při oslavě úspěchu.“ K tomu mu nelze než popřát, aby to vyšlo.


Předávání ceny Pavlu Pospíšilovi a Marku Holubcovi


V kategorii "Nejlepší skialpový výstup nebo výkon" byla hlavní cena předána dvojici Marek Holubec a Pavel Pospíšil, kteří patří v současné době k našim nejlepším skialpinistům. Loni se jim podařilo sjet několik velmi strmých exponovaných terénů v oblasti Chamonix, což jim zaslouženě přineslo jednoznačné vítězství v kategorii. Finanční prémii si ani dělit nemusí, protože jak prozradili na tiskové konferenci, mají v plánu odjet za extrémními svahy do Jižní Ameriky a odměnu 20 000 Kč použijí právě k realizaci této expedice.


Uprostřed Zdeněk Hrubý, předseda ČHS a Robin Baum, předseda komise tradičního skialpinismu v ČHS


Do soutěže se přihlásilo celkem devět předních českých horolezců a skialpinistů. Čtyři z nich byli odbornou porotou zvoleni vítězi svých kategorií. Vítězové si mezi sebe rozdělili celkovou finanční prémii 60 000 Kč. Členy odborné poroty byli: Ing. Ladislav Jirásko, jednatel společnosti ALPY a zástupce Alpenvereinu v ČR, Ing. Klaus Oberhuber, předseda sekce Alpenverein Innsbruck a Mag. Michael Larcher, hlavní metodik Alpenvereinu. K výběru nejúspěšnějších kandidátů přispěli svými odbornými poznatky i již zmínění Ing. Zdeněk Hrubý a Mag. Robin Baum.


Zcela vpravo Philippe Ribiere, nalevo od něj Standa Holec z Lezce.cz, který ho v Praze doprovázel


Organizátoři soutěže Výstupy roku pevně věří, že tímto projektem podpořili vítěze v jejich další sportovní kariéře a přispěli k rozvoji českého horolezectví a skialpinismu. Zároveň doufají, že Výstupy roku se stanou tradiční soutěží, která bude nejen motivovat české sportovce ke kvalitním výkonům, ale pomůže jejich umění prezentovat široké veřejnosti.

Dan Polman   [úpravy] 22:54 17.03.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 mediální figurka aneb nejlepším horolezcem roku?18:28:40 18.03.2009
Myslím, že je docela škoda, že v těchto řadách už nezbylo místo pro některé z dalších významných osobností, kteří letošního roku podnikli NE zrovna lehké výstupy ve vysokých horách.Možná je to jen můj subjektivní názor, ale proč by se měli na stupni výtězů objevovat rok co rok ti samí lidé,
kteří dle mého názoru "jen opakují cesty již mnohými světovými horolezci dávno slezené", tak zvané "normálky", když jsou tu jiní a "lepší?", kterým se loňského roku podařilo udělat velice cenné prvovýstupy v extrémních velehorských podmínkách.
Ano, mluvím o M. Holečkovi a J. Doudlebském.
Myslím, že právě oni by mohli být za loňský rok vybráni jakožto nejlepší horoleci roku?
Myslím, že si to oba zaslouží daleko více ..


Sokolodpovědět 
 Re: mediální figurka aneb nejlepším horolezcem roku?20:38:51 18.03.2009
Je pravda, že jakékoliv ocenění potěší hrstku lidí a většinu ostatních zklame. Vylézt na 2 osmitisícovky za 20 dní a u toho fungovat i jako "záchranář", není nic obvyklého a zaslouží si to pozornost, takže s Radkem bych problém neměl. Je pravda, že co se týče technické stránky věci, Honza s Márou jsou jinde a cenu by si zasloužili taky. Ale není všem dnům konec... Adam je prostě vítěz už od přírody a musí se to respektovat. Kluky skialpinistický moc neznám, takže se nemohu vyjadřovat... Ale respekt, že se někdo rozhodl horolezce podpořit (i finančně). Tento sport to potřebuje jako koza drbání!
Kubrtaodpovědět 

 Foto dne:
Echo
Deli Ziya, 8+/9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (183839)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Übel 7 Frankenjura
Navždy Děvče 8+ Svatý Jan
Garfield 8- Frankenjura
Hinterholz 5 Hohe Wand
Smokyjoki 6- Hohe Wand
Nově komentované:
Ohne Namen 10- Frankenjura
Smokyjoki 6- Hohe Wand
MaZorka 7- Bořeň
Touha Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Moravská Karma SD Hard 7C+ Pečínkova Skála

 Nově v diskusi:
Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: zapomenutá lišta | zapomenutá lišta | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? |

 Nové komentáře:
Re: lezci vs. (horo) lezci | Re: Prosba na autora článku | Re: Prosba na autora článku | Re: Everest | Re: Prosba na autora článku | Prosba na autora článku | Re: Trapárna | Re: Trapárna | fixing team | Re: lezci vs. (horo) lezci |

 Kde to vře:
Český horolezecký svaz má nové logo (42)
Lezení v hale může být rizikové kvůli částicím z lezeček (22)
Tři Češi vylezli v těchto dnech na Mount Everest (17)
Zákaz lezení na Kozlovi (3)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (3)
SP v lezení Bali, Idonésie (2)
Bouldering na Kubu Island v Botswaně (2)
Jana Švecová dala boulder Mild Abuse of Terminology 8B+ (1)
Video: Adam Ondra leze prvopřelez cesty za 9a+ ve Slovinsku (1)
Lezení kde hadi dávaj dobrou noc (1)

 Nově v inzerci:
Kouba Permon Biaxial vel.6 | zapomenutá lišta | VW Transporter obytný | Kobereček | Pohorky Garmont Tower 2.0 | La Sportiva BoulderX | Lezečky La Sportiva Miura 20J vel. 39 | Statická a dynamická lana | La Sportiva Ultra Raptor II | La sportiva |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 152 
 Ne 
 150 
 Nevím 
 64 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.