LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Scribo ergo sum. Zapisuj si cesty!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
8.Nespoutaný 11697
9.Mokroluský 11624
10.Stráník 11355
Bouldry:
8.Danda 10559
9.Novák 10550
10.Mokroluský 10550
Hory:
2.Černý 8001
3.Groš 7768
4.Zaoral 7172

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5834 lezců
1191638 cest
Nové přelezy:
Mouřenín D XIa
La Drecera 7b
Ragnarok 7C+
Figlia Di 7b
Terra Medi 8a
Bedda Mact 7c
El Mal Eje 8b+
1.20 € Var 8a
Chute De C 7b+
Panychida 9+/10-

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ruce pryč, je posvátná


Přístup ke skalám bývá častým problémem, když se ke sporu s ochránci přírody o skalní stěny přidá i aspekt posvátného území mohou lezci opravdu odtáhnout s nepořízenou.
Pokus Severoamerické organizace United States Forest Service's (USFS) uzavřít oblíbenou lezeckou oblast Cave Rock v Nevadě - se podařilo prozatím odvrátit avšak uzavření (včetně odstranění jištění, kterých se zde nalézá 325) visí nad touto oblastí dál. Záležitost se bude řešit u soudu, kam podala protest organizace zaštiťující práva lezců - Access Fund.
Na skalách Cave Rock, kde se nachází 47 cest (včetně známé cesty Slayer 5.13d Dana Osmana, který i tuto oblast v osmdesátých letech objevil)se leze již hezkou řádku let a lezci se snaží udržovat pořádek.

Bohužel se zdá, že indiánští pohlaváři jsou více zaměřeni proti lezcům, než proti ostatním rušivým vlivům na Cave Rock. A tak rozhodnutí zakazující lezení, vydané USFS v srpnu, (zřejmě v souladu s přáním kmene Washoe, pro které je skála posvátná) zakazuje právě jen lezení, zatímco ostatní outdoorové aktivity, jako je hiking, rybaření a piknikování zůstávají neomezeny,
To že má masiv ve svých útrobách vystřílený čtyřproudý dálniční tunel a před tím než se zde začalo lézt bylo to místo často zneužívané na party pikniky, zřejmě duch hory nepoškozuje tak dramaticky, jako doteky lezeckých rukou.
Mluvčí kmene Washoe, totiž prohlásil, že doteky lezeckých rukou znesvěcují tělo hory, zvláště hrubě pak doteky rukou žen.

Informace přeložena z Rock and Ice.

Cave Rock u  Lake Tahoe, Nevada (foto U.S. Forest Service)

JirkaS   [úpravy] 15:26 17.12.2003Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 o co jde15:52:47 17.12.2003
Myslím že v tomto případě jde spíše o to kde oblast leží a komu patří.Lake tahoe je oblíbeným místem pro lidi z californie pro vodní sporty.A indiani v tom viděj další možnost pro kasina.Na jejich pudě platí jejich pravidla a nejsou daně a tak se perou o každej trochu výhodnej kus země.
Jinak to co děla acces fund v usa je ůžasný.Naposled mne zaujala akce na odkoupení okolí Castletown tower v Utahu něco jak KapelniK pro nás.Bush zde povolil těžbu a tak šla celá plocha do prodeje.V zájmu záchrany vznikla sbírka která ma odkoupit celé údolí.trochu jiné než co děla CHS u nás i kdzž je to asi neporovnatelné.
david
odpovědět 

 Mě ano16:02:25 17.12.2003
Pokud jde o mě, mě ruce lezkyň ohmatávat můžou, takže holky do toho ....
Fugasodpovědět 
 Re: Mě ano08:35:29 23.10.2008
o tebe nejde
kubajsodpovědět 

 Foto dne:
Kanyon
Nothingman, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (188228)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Prosím, Nepadat 7C Tisá - Modřín
Kamikaze 7A+ Popova Skála
Papírový Poklad 6C Popova Skála
Kaya 7a Baunei
Slavova Vez 6a+ Baunei
Nově komentované:
Zaklínač 7A Popova Skála
Krchov 96 7+/8- Mařenka
Světlo Na Konci Tunelu 6C+/7A Tetínské Skály
Světlo Na Konci Tunelu 6C+/7A Tetínské Skály
Dark Side Of The Mums 7b St. Léger Du Ventoux

 Nově v diskusi:
Re: foto dne | Re: foto dne | foto dne | Re: BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | Re: Rozloučení | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem |

 Nové komentáře:
Re: Hezká fotka | Re: Ortodox fans AO | Ortodox fans AO | Ortodox fans AO | Re: Hezká fotka | Re: Tlak sponzoru | Hezká fotka | Re: Spíš prdíky AO | Re: Tlak sponzoru | Re: Spíš prdíky AO |

 Kde to vře:
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (107)
MČR v lezení na obtížnost (62)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (57)
Piolets d'Or 2025 za celoživotní přínos: Rus Alexander Odintsov (28)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (11)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (11)
Ital Elias Iagnemma navrhl první boulder 9A+ na světě (7)
Američan Sean Bailey přelezl boulder Arrival of the Birds 9A (6)
Ve Vysokých Tatrách bude od 23.-27.11. uzavírka některých chat (3)
Mára Holeček a Radek Groh vzdali výstup na Cho Oyu (2)

 Nově v inzerci:
SmichOff 20.11. | Spárové rukavice | Lezky EVOLV - Shaman Lace | Prodám sjezd.lyže | Petzl Ouistiti dětský sedák | Statická a dynamická lana | Lezečky vel. 37/38 | stan Hilleberg Allak 2 | Skialpový set G3 Findr | Lana dvojitá/poloviční Tendon Master 7,8mm CS, 60m |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 105 
 Někdy ano 
 80 
 Ne nepoužívám 
 96 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.