LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
29.Černý 10375
30.Sejbal 10331
31.Chejn 10324
Bouldry:
29.Ďurech 9609
30.Šťastný 9600
31.Svoboda 9528
Hory:
22.Rojko 3282
23.Nešvera 3129
24.Slavíček 3060

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5829 lezců
1190754 cest
Nové přelezy:
Fait Pas B 7c
Queen Line 7b+
Devora Cor 8a
Bořiči Mýt 7C
Socialisti 7B+
Sreča Vrtn 8b
Level 50 10-
Satan 7C+
Tak Pravil 7C+
Warcraft I 7C/7C+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

To bylo tak 2

Tak ja taky přihodím historku se štastným koncem, událo se to ve skalách, protože v horách se nám naštěstí ještě nic vážného nepřihodilo.
Tenhle příběh (kterému se cise po letech směju, ale tehdy mi do smíchu nebylo) se odehrál na Suškách před cca 9 lety. Na známé jednoduché Východní cestě na Střední věž (z průchodu mezi Střední a Hlavní věží, jistě jí věčina zná). Dva borci H. a K. se připravují k výstupu. K. leze už asi rok a půl a H. asi dva měsíce. Jelikož je H. nabuzen na lezení, chce jít první. V živé diskusi s K. si H. po paměti (je to přece už ostřílenej lezec!) uvazuje na sedák lano dračí smyčkou. Pak už se hrne srdnatě vzhůru. První kruh, pak trošku obtíže kdy si chce dokonce na chvilku odsednout do lana (!!!), obtíže překonány bez odsednutí a leze se dál. Asi 3 metry pod druhým kruhem ucítí H. lehké škubnutí v sedáku. "Co s tím K. sakra dělá?!", odtáhne zadek od skály a mrkne mezi nohama dolů na zem, aby zjebal K. ať s tím neškube. Zlomek vteřine H. netuší co se stalo. Vidí jak lano prolétává jedním jištěním za druhým a on visí za ručičky asi 15-20 metrů nad zemí a nějak netuší co se bude dít dál. Dole stojí K. zamotán v laně, které se mu sneslo na kedlubnu a dost nechápavě se rozhlíží kde se tam to lano vzalo. Na Střední věž se dá naštěstí vyběhnout z boku. "Kurva dělej, oběhni to a hoď mi to zhora!!!": řve H., K. má otazníky v očích:"Jak je to možný???". "Nevím, ale hoď se sebou!", "No jo, ale jak je to možný?". Lano nakonec přišpechalo z hora na záchranu H., kdyby si býval byl odsedl jak chtěl, ale byl se tomu už dnes nesmál. Příčinou byl samozřejmě spatně uvázanej dračák. Od té doby H. provádí kontrolu úvazku opravdu pečlivě.

Halba   [úpravy] 14:18 18.02.2003Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 16:25:08 18.02.2003
Nejhorsi je ze ten dracak ani nemusel uvazat tak moc spatne.
qwerodpovědět 

 zprdeleklika16:50:41 18.02.2003
Není nad rituál při vázání vosmy.
xbertodpovědět 

 Dračák04:47:46 19.02.2003
A zase začíná hon na čarodějnice (dračák). Pokud si to dobře pamatuji, knížku nemám po ruce, ani Schubert netvrdí že dračák je špatný uzel. V testech dopadá skvěle, problémem je možnost rozvázání při určitém (nestandardním ) způsobu zatížení a horší vizuální kontrola správnosti uvázání u již hotového uzle. Z těchto důvodů ho nedoporučuje používat. Alternetivy jsou co do pevnosti srovnatelné a riziko povolení u nich odpadá. Dračák má ale své přednosti (snadná rozvazatelnost po zatažení, jednoduchost vázání, malá spotřeba lana). Dračák který by se sám rozvázal jsem neviděl (nezpochybňuji Schuberta), špatně uvázané uzle a navázání za nejnemožnější části sedáku ano.
Příhoda byla o lidské chybě, ne o kvalitách uzle.
Láďaodpovědět 
 Re: Dračák10:12:32 19.02.2003
Dračák se nerozváže tahem, ale při střídavý námaze má tendence se vyviklat. Zažil jsem to jednou na paneláku kdy mi na jedno slanění projel asi o půl metru a zarazil naštěstí o zajišťovací uzel
Pavel kodpovědět 
  Re: Re: Dračák10:26:25 19.02.2003
Na jedno slanění? Pokud jsi měl v dračáku cvaklou osmu, tak je to přesně to, co by se nemělo dělat.
Láďaodpovědět 
   Re: Re: Re: Dračák10:55:23 19.02.2003
Ještě k tomu ,,pohádkovému" uzlu.Na dračák se navazuji už mnoho let a lezu převážně na písku, kde je ,jak si myslím celkem dost možností k jeho samovolnému rozvázání - prodírání se komíny , tření uzlu o skálu při plazení se na rajbasech a pod.Nikdy se mi však ani trochu nepovolil a to proto, že neopomenu volný konec lana vždy opatřit DVOJITýM pojišťovacím uzlem , který vždy pevně dotáhnu až ke dračáku.Takové uvázání lze povolit pouze ručně ,a jeho uvázání je celkem rychlé a jednoduché.
Rampikodpovědět 
    Re: Re: Re: Re: Dračák11:52:53 19.02.2003
Oba dva máte pravdu. I tady platí obecné pravidlo, že není ani tak problém ve vybavení, ale v tom, kdo a jak ho používá. Stejně tak za to nemoh dračák, ale moje blbost
pavel kodpovědět 
 Re: Dračák11:52:36 19.02.2003
Já jsem samozřejme psal o lidské blbosti a ne o kvalitách dračáku... nicméně už používam jen osmičku
Halbaodpovědět 

 Jo, to nemusí být jen dračák09:54:02 20.02.2003
Je to pár let, asi tak čtyři, lezu si to v klídku Hare Kršnou v Srbsku. Kdež tu náhle, metřík pod horní policí se slaňákem, copak se to nestalo? Sedák až u kotníků. A tak jsem zjistil, že ten "zpětnej chod" popruhu u sedáku není jen tak na okrasu. Od tý doby si zas já dost pečlivě kontroluju, jak jsem si zapnul sedák...
Kuba K.odpovědět 
 Re: Jo, to nemusí být jen dračák08:00:22 21.02.2003
copak konec zpatky preskou, ale kdyz chces slanit, posadis se a zjistis, ze sedak drzi jenom na suchej zip..
pavelodpovědět 
  sucháč10:28:38 21.02.2003
A z tohoto důvodu americká norma nepřipouští na sedáku žádný suchý zip. Zblblíky je třeba chránit všemi prostředky.

Martin Mellan
mellounodpovědět 

 Sedak01:41:54 21.02.2003
No to si takhle clovek oblibi svuj sedak natolik, ze ho odmita vymenit az do chvile kdy do nej metne... K tomu se staci navazat stylem "bez spodnich bryli" a konci to paradnim visem za pasek prilehajici k telu nekde v mistech kde vam zacina hrudni kosicek...
Dafeodpovědět 

 Foto dne:
Trebenna West
Eneco's Last Dance, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (188147)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Fait Pas Bon Vieillir 7c Saint Léger Du Ventoux
Witness The Weakness 8B/8B+ Děčínský Sněžník
Terra Incognita 7b Charmey
Klepeto 7C Rudolfov
Fails Of Power 5.11c Zion
Nově komentované:
Daddy Long Legs 7C Popova Skála
Síla Rodu 8 Kácov
Nebeský Baby 7 Kácov
Kap Horn 9-/9 Geyikbayiri
Splněná Pětiletka 8 Žleby

 Nově v diskusi:
Re: Rozloučení | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem |

 Nové komentáře:
video | Hazard | Re: Pěkný. | Re: Riskuje život | Re: Riskuje život | Re: Mcr | Re: Riskuje život | Re: Mcr | Re: Riskuje život | Re: Hroza |

 Kde to vře:
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (66)
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (66)
MČR v lezení na obtížnost (57)
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (34)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (10)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (5)

 Nově v inzerci:
stan Hilleberg Allak 2 | Skialpový set G3 Findr | Lana dvojitá/poloviční Tendon Master 7,8mm CS, 60m | Bunda Simond | Pohorky Montura Yaru Tekno GTX | Montane Solution nepromokavá bunda | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | SCARPA | Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 56 
 Někdy ano 
 48 
 Ne nepoužívám 
 46 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.