LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   "Technika je vždycky jenom skrytá síla" A.O.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
17.Danda 10908
18.Novák 10881
19.Vlk 10868
Bouldry:
17.Indrák 10100
18.Stráník 10081
19.Břicháček 10028
Hory:
27.Chomová 2670
28.Bernard 2632
29.Opice 2510

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5833 lezců
1191474 cest
Nové přelezy:
Marjetica 8b/8b+
Regall Imp 7c+
El Ofertón 8a
Duble Expr 9-
Herr Kules 9/9+
Mutant 8A
Pegas 9
Cesta Tam 8A
Lucie 9+/10-
Thulium 11-

Stěny
Bouldercafe stěna už neexistuje - Plzeň
Boulder Klub Pentagon - Tábor
Boulder club Kotelna Brno - Brno

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV
Rock Point - Chodov - Praha 4

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Harald Berger by dnes slavil narozeniny

smHorský vůdce a známý sportovní lezec Harald Berger  se narodil 31. 10 1972 v Linci. Zahynul 20. 12. 2006. 







Harald Berger, sportovec úspěšný zejména v ledovém lezení, ale i v mixech (mimo to rovněž provozoval na špičkové úrovni např. paragliding), byl trojnásobným držitelem titulu mistr světa v ledolezení, ale i skvělým skalním lezcem. V minulosti působil i na našich pískovcových skalách. Do povědomí širší české lezecké veřejnosti se dostal zejména madagaskarskými vícedélkovými prvovýstupy, které absolvoval Tomášem Sobotkou a Ondřejem Benešem z Dolní Žleb company.



Hari Berger v cestě Shortcut 7c+, Tsaranoro, Madagaskar

foto z archívu Lezce by© Ondra Beneš


Harald zahynul 20. 12. 2006, když se na něj ve 14.15 zřítila ledová jeskyně u Hintersee (Flachgau), a přibližně 150 tun ledu pohřbilo Haralda pod sebou.

Web climbing.de tehdy uvedl, že v okamžiku nehody Hary bouldroval cca 3 m nad zemí a vše nasvědčuje, že otřesy od zasekávaných zbraní se rozběhlo zřícení celé klenby, která jej zavalila. Je ale také možné, že byl pouze v nesprávný čas na nesprávném místě, a ledová jeskyně by se zřítila i bez lidského zásahu.
Ani okamžité nasazení hasičů, horské služby a policie nemohlo Haraldovi pod 20 - 30 metrovými bloky pomoc.
Ve stejnou chvíli byli spolu s Harym trénovat v jeskyni ještě tři další lezci, kteří měli obrovské štěstí a ze zřícení klenby vyvázli bez zranění.

Celý článek o nehodě Harolda Bergera na Lezci




Harald Berger v semifinále závodu Světového poháru v ledovém lezení v Tanvaldském Špičáku, 28. ledna 2006. Semifinále vyhrál a nakonec ve finále skončil tehdy třetí.

photo by© Standa



Zdroje a odkazy:
Články na Lezci:
Článek Madagaskar od Ondry Beneše
Článek o smrtelné nehodě Harolda Bergera
Ostatní odkazy:
Harald Berger na Wikipedii
Zpráva o nehodě s dokumentárními fotografiemi

Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2010. Zdebyl doplněn o odkazy a fotografie z archivu Lezec.cz




Tomáš FRANK   [úpravy] 00:18 31.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 rip20:01:55 31.10.2013
Hodně na tebe vzpomínám, hlavně když mi je nejhůř. Díky že jste si zde vzpomněli. Byl to skvělý člověk, který zde zanechal nádhernou dcerku Zoe, která před pár dny slavila svátek, a já věřím že Hary s ní.On je jeden z těch, kteří se stanou nesmrtelnými. Ještě poznámka: nevím zda provozoval také paraglide,ale hlavně to byl perfektní parašutista a basejumper.
Fidoodpovědět 

 nudna metodika00:22:55 01.11.2013
Od doby spekulaci o pricinach ubehlo mnoho let. Dnes jsou priciny znamy. Zadne otresy od zbrani, ale v onech previsech existuje slaba zona, kde staci tuknout a cely previs, je za mene nez 1s na zemi. Vaha lezcu je taktez spise zanedbatelna, nebot 1m onoho previsu vazi 1,5T.

Ona zona se nachazi zhruba v kolmici na povrch vztycene od paty previsu. Staci tuknout z boku, nebo slapnout z vrchu, kde je ona slaba zona "dostupna".

PS: puvodni hezci prispevek sezrak redakcni system.
Geoodpovědět 
 Re: nudna metodika00:23:45 01.11.2013
zdroj: http://www.bergundsteigen.at/?module=archiv/ausgabe/2013-3
Geoodpovědět 

 Foto dne:

7b
 Databáze cest:
Všechny cesty (188205)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dos Vascos Muy Vascos 7b+ Mas De La Peña
Regall Impenetrable 7c Mas De La Peña
Sonia 7b Mas De La Peña
? 6b+ Pinell De Brai
L ´insulina Que 6a+ Pinell De Brai
Nově komentované:
Strecha Slovenska 5 Kostolecká Úžina
Černý Balet 8/8+ Svatý Jan
Renesance 9 Žleby
Renesance 9 Žleby
Cosa Dice Il Mula Alla Vaca 7b+ San Vito Lo Capo

 Nově v diskusi:
Re: BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | Re: Rozloučení | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem |

 Nové komentáře:
MCR | Re: Ocenění ? | Re: Ocenění ? | Re: video | Re: Ocenění ? | winter is coming | Re: Tim se vse vyjasnilo | já se jen bavím :-D | Re: Samozřejmě, že mění | Re: Ocenění ? |

 Kde to vře:
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (93)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (66)
MČR v lezení na obtížnost (62)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
Piolets d'Or 2025 za celoživotní přínos: Rus Alexander Odintsov (13)
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (12)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (11)
Američan Sean Bailey přelezl boulder Arrival of the Birds 9A (6)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Mára Holeček a Radek Groh vzdali výstup na Cho Oyu (2)

 Nově v inzerci:
Lezky EVOLV - Shaman Lace | Prodám sjezd.lyže | Petzl Ouistiti dětský sedák | Statická a dynamická lana | Lezečky vel. 37/38 | stan Hilleberg Allak 2 | Skialpový set G3 Findr | Lana dvojitá/poloviční Tendon Master 7,8mm CS, 60m | Bunda Simond | Pohorky Montura Yaru Tekno GTX |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 76 
 Někdy ano 
 63 
 Ne nepoužívám 
 69 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.