LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když se tam udrží sníh, tak já taky.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
7.Širůčková 11728
8.Nespoutaný 11697
9.Mokroluský 11624
Bouldry:
7.Jungling 10625
8.Danda 10559
9.Novák 10550
Hory:
7.Švihálek 6192
8.Černý 5904
9.Zvonková 5717

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5834 lezců
1191631 cest
Nové přelezy:
Figlia Di 7b
Terra Medi 8a
Bedda Mact 7c
El Mal Eje 8b+
1.20 € Var 8a
Chute De C 7b+
Panychida 9+/10-
Le Temple 7b
Špekulant 7C+
Mr. Powerf 8A

Stěny
Sokol Nymburk - Nymburk
Rožnov pod Radhoštěm - Rožnov pod Radhoštěm
Lezecká stěna Jičín - Jičín

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
Outdoor Centrum Rock Point Futurum - Ostrava 1
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Battert

Impozantní skalní oblast

Velmi zajímavá lezecká oblast v krásném prostředí jsou vulkanickou vyvřelinou tvořené skály na vrchu Battert 688 m.n.m nedaleko města Baden Baden v Německu.

Charakter lezení je závislý na sklonu masivu, najdete zde delší až přes 40m dlouhé stěny, které jsou poklopené a celkem i členité, ale i kratší či delší převislé stěnky s těžšími cestami.


Členítá obrovská stěna - pod přemostěním


Vše je celkem nahusto osazeno střídavě nerezovými borháky a nýty. Na dolezech jsou většinou slaňáky. Stěny vybíhají ze svahu žebry, které jsou většinou zakončeny oddělenými věžičkami. Leze se ze všech stran jižní strany žeber poskytují většinou pěkné stěnové lezení, pukliny, spáry a komíny mezi věžičkami pak lehčí výstupy, kde by ke slovu mohl přijít sem tam i frend a vklíněnec. I severní strany žeber poskytují lezení v kolmých stěnách a cesty vedou často spárami.


Pohled z mostu mezi věžemi


Oblast čítá velké množství sektorů, či spíše se jedná o změt stěn, hran a věží. Cest zde můžete vylézt více než 200.

Od západu k východu se nachází šestnáct podsektorů. (Počet cest je vyčtený z Kletrfýrera):

01. Badener Wand (3 Sektory, 30-50m, 31 cest)
02. Villa Steig (Durlacher Wandl, 20m, 6 cest)
03. Hängende Wände (20-30m, 6 cest)
04. Schöne Wand (25m, 4 cesty)
05. Predigtstuhl (25m, 14 cest)
06. Hohe Wand (15-30m, 9 cest)
07. Madonna - Sass Maor a Frühstückswand (3 Sektory, 20-25m, 49 cest)
08. Falkenwand (4 Sektoren, 20-55m, 41 cest)
09. Blockgrat (20-50m, 15 cest)
10. Beckerturm (15m, 7 cest)
11. Villnößer Nadel (20m, 6 cesty)
12. Fermedamassiv (20-35m, 23 cest)
13. Bismarkmassiv (20-30m, 24 cest)
14. Disgrazia (25m, 13 cest)
15. Drei Halten (25-40m, 16 cest)
16. Hellminger Türme (15m, 1 cesta, lámavé)




Příjezd, přístup:
Z Baden Baden směrem na Ebersteinburg před tunelem odbočíte doleva do silného stoupání směrem na Altess Schloss a pokračujete až pod hrad, kde zaparkujete na parkovišti. Přístup je velmi dobře označen a spočívá ve vrstevnicové cestě jdoucí od hradu pod všemi stěnami. Jak tedy najdete výchozí parkoviště pod hradem cesta do skalního města je bezproblémová.
K jednotlivým útvarům pak vystupujete po kamenných schodech. (felsen treppen). Na cestě skalním bludištěm vás udýchané dovedou až k vrcholům žeber, které někde vybíhají v osamostatnělé věže, na jednu z nich dokonce vede důmyslné přemostění , které pak nabídne otevřený výhled do kraje. Vše, včetně veškerých varování je napsáno na kamenech, tvořících jakési rozcestníky. (procvičte si němčinu ) Názvy cest nejsou na skále. Lezení z magnéziem je zakázáno, ale kupodivu příliš se nedodržuje.


Situ plánek sektorů


Kemp bivak:
Jelikož oblast není přetížena ve smyslu kempování nadivoko, zajisté vás nebude nikdo nahánět v případě, že zakotvíte pro nouzový bivak v altánu nad stěnami. Je však nutné dobře uvážit, kde zanechat automobil.
Asi deset km jižně u vesnice Hundseck je Refuge a kamping.


Stěny vybíhají ze svahu v mohutná žebra


Klima:
Mírně horské, můžete zažít vítr i inverzi. Stěny jsou obnažené a většinou (pokud nelezete v nějakém z kaňonů ) vystavené jižnímu a západnímu slunci.


Hrad v pozadí


Průvodce, mapy navigace:

Průvodce na tuto oblast byl sestaven Christian Füttererem jmenuje se Schwarzwald Spezial 3 a vedle Battertu v něm naleznete další oblasti severo, středo a jiho Schwarzwaldu.
Seženete ho:
-  v Boudě Horské služby 
-  v restauraci v Ebersteinburgu, v Pizzerii a v „Kur- und Gemeindezentrum" nebo v „Wolpertinger"
-  v sportovních obchodech např. Bergsport Kolb
-  v knihkupectví
-  u autora:
Christian Fütterer
Spitalstraße 11
76456 Kuppenheim
Telefon a Fax: 0 72 22/40 94 06,
E-Mail: cfuetterer@gmx.de



Stěny hradeb



Hrad je nebývale zachovalý

GPS souřadnice:
Parkoviště: N48.77632  E8.24332    377 m.n.m
Vyhlídka: N48.77653 E8.24654
Sektor pod přemostěním: N48.77652 E8.25157
Sektor Falkenwand: N48.77675 E8.25441      464 m.n.m

Tip: Rozhodně si nechte tak hodinu na prohlídku poměrně zachovalého hradu, který je návštěvníkům otevřen k prozkoumání do všech detailů a je vskutku impozantní a nabízí nádherné výhledy z hradeb a může být skvělým místem pro piknik. Stojí za vidění !


Pohled na celou oblast


Potraviny a voda: V sezóně je možné nabrat vodu na hradním wc. Nakoupit ve městě.

Okolní oblasti:
Nedaleko jsou dvě menší žulové oblasti. KGB turme a Weidenfelsen obě po zhruba 20 cestách.

JirkaS   [úpravy] 10:21 23.02.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 BABY13:21:42 24.02.2004
Vypadá to tam jak na Babách v údolí Jihlavy....
Sašaodpovědět 

 Dodatek15:32:56 11.06.2007
Chtěl bych k tomu je dodat,že do cest do klasifikace tak 7 se vklíněnce a friendy určitě vyplatí, mnoho cest nemá ani jeden borhák. 7 a víc je zpravidla pěkně odjištěno. Oblast je to krásná, je tam hromada dlouhých (40-60 metrů) cest s výhledem na Baden-Baden a Schwarzwald. Mohu jen doporučit.
Vachodpovědět 

 Foto dne:
Kanyon
Nothingman, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (188228)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Prosím, Nepadat 7C Tisá - Modřín
Kamikaze 7A+ Popova Skála
Papírový Poklad 6C Popova Skála
Kaya 7a Baunei
Slavova Vez 6a+ Baunei
Nově komentované:
Zaklínač 7A Popova Skála
Krchov 96 7+/8- Mařenka
Světlo Na Konci Tunelu 6C+/7A Tetínské Skály
Světlo Na Konci Tunelu 6C+/7A Tetínské Skály
Dark Side Of The Mums 7b St. Léger Du Ventoux

 Nově v diskusi:
Re: foto dne | Re: foto dne | foto dne | Re: BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | Re: Rozloučení | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem |

 Nové komentáře:
Ortodox fans AO | Ortodox fans AO | Re: Hezká fotka | Re: Tlak sponzoru | Hezká fotka | Re: Spíš prdíky AO | Re: Tlak sponzoru | Re: Spíš prdíky AO | Re: omg | Re: omg |

 Kde to vře:
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (107)
MČR v lezení na obtížnost (62)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (57)
Piolets d'Or 2025 za celoživotní přínos: Rus Alexander Odintsov (28)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (13)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (11)
Američan Sean Bailey přelezl boulder Arrival of the Birds 9A (6)
Ital Elias Iagnemma navrhl první boulder 9A+ na světě (6)
Ve Vysokých Tatrách bude od 23.-27.11. uzavírka některých chat (2)
Sherpafest 2025 (2)

 Nově v inzerci:
SmichOff 20.11. | Spárové rukavice | Lezky EVOLV - Shaman Lace | Prodám sjezd.lyže | Petzl Ouistiti dětský sedák | Statická a dynamická lana | Lezečky vel. 37/38 | stan Hilleberg Allak 2 | Skialpový set G3 Findr | Lana dvojitá/poloviční Tendon Master 7,8mm CS, 60m |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 104 
 Někdy ano 
 77 
 Ne nepoužívám 
 95 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.