LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
26.Suchan 10532
27.Kolomazník 10438
28.Lebloch 10412
Bouldry:
26.Urubčík 9800
27.Obal 9703
28.Horáček 9675
Hory:
21.Magič 3304
22.Rojko 3282
23.Nešvera 3129

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5833 lezců
1191493 cest
Nové přelezy:
Bicákama 7C
Marjetica 8b/8b+
Regall Imp 7c+
El Ofertón 8a
Duble Expr 9-
Herr Kules 9/9+
Mutant 8A
Pegas 9
Cesta Tam 8A
Lucie 9+/10-

Stěny
FreeSolo - Lezecká stěna - Praha
Lezecká stěna - Tábor
Lezecké centrum Lanovka - České Budějovice

Prodejny
bart´s port - Praha 2
Rock Point - Chodov - Praha 4
Ksport - Třinec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hory byly jejich osudem

další kniha od Joty

Kniha Milana Vranky Hory byly jejich osudem vyšla letos v létě v češtině jako upravené vydání slovenského originálu "Koniec Pavúkov v Tatrách" a je doplněná o příběhy Kounického, Schuberta, Šmída a Štrby.

Z knihy "Poprava pod Nanga Parbatom" přibyly navíc zkrácené příběhy Šperky a Dobeše (namísto Gálfyho a Weinczillera, když v této knize jde o příběhy horolezců, kteří zahynuli tragicky v horách).


Hory byly jejich osudem


Za svou odvahu zaplatili tu nejvyšší možnou daň
Výjimečná kniha o českých a slovenských horolezcích

autor: Milan Vranka
překlad: Gabriela Kostašová
počet stran: 248
formát: A5, vázaná
vydavatelství: Jota
rok: 2019
ISBN: 978-80-7565-327-7
orientační cena: 328,- Kč

obálka knihy


oficiální popis:
Doplněné vydání velmi úspěšné slovenské knihy Koniec Pavúkov v Tatrách o slovenských a českých horolezcích, které spojovala láska k horám a horolezectví. Bohužel, spojila je i smrt, kterou našli předčasně ve svých milovaných horách.
Ivan Bortel zahynul v peruánských Andách, Milan Kriššák a další záchranáři po havárii vrtulníku ve Vysokých Tatrách, Jozef Psotka na Everestu, šest Slováků pod lavinou na Pamíru, tři po pádu na Pumori, Juraj Kardhordó na Manaslu, Jindro Martiš pod Annapurnou, Pavel a Ondrej Pochylí, známí Pavouci, našli smrt ve Vysokých Tatrách, Karel Jakeš v Belianskych Tatrách, Vladimír Plulík na Broad Peaku.
V knize neleznete i osudy Antona Dobeše a Petra Šperky, kteří byly zastřeleni teroristy pod Nanga Parbatem, a zcela nové příběhy Jana Kounického a Karla Schuberta, kteří zůstali na Makalu, Mirka „Lanče“ Šmída, který se zabil při sólolezení v Yosemitech, i Vlada Štrby, který se pokusil dosáhnout vrcholu Everestu a zemřel při sestupu.
Všichni jmenovaní zaplatili nejvyšší daň za své sny, které nejenom snili, ale i uskutečňovali.


Novinář Milan Vranka patří mezi mé oblíbené autory, nejen protože píše o našich horolezcích a dokáže sehnat řadu kvalitních podkladů, ale stejně tak citlivě umí vyzpovídat rodinné příslušníky a kamarády horolezců a vylíčit jací to byli lidé. Když jsem knihu četl, měl jsem dojem jakoby známé příběhy byly nové a ožily obohacené právě o ty popisy od kamarádů. Třeba se vám bude také líbit, nebo jí někomu pořídíte pod stromeček.

Z pera autora:
Zabudni na Everest, 1989
Od Gašerbrumu po Everest, 1996
Za výzvou velehor: Čeští horolezci na osmitisícovkách, 1997
Horolezectvo na prelome tisícročí: ročenky 1998–2002, 2003
Horolezectvo 96, 2003
Horolezectvo 97, 2003
Za výzvou velehor: Čeští horolezci na osmitisícovkách 1969-2004, 2004
Slovenské himalájske dobrodružstvo, 2007
Nezvestní z Everestu: Príbeh štvorice slovenských horolezcov, ktorá zmizela na najvyššej hore světa, 2011
Kronika športu 1993 - 1997, 2011
Koniec Pavúkov v Tatrách, 2012
Koniec Pavúkov v Tatrách, 2015
Poprava pod Nanga Parbatom, 2015
Ztraceni na Everestu: Příběh jednoho velkého zapomenutého prvenství, 2016

Marťan   [úpravy] 06:30 11.11.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Obsah19:15:51 11.11.2019
Čest památce všem padlým, ale zahrnout do knihy Vlado Štrbu a nemít tam kapitolu o Everestu a Boningtonově cestě...no nevím. I přesto, že o tom napsal autor celou knihu, mohli si kluci zasloužit aspoň krátkou kapitolu. Protože se dle mě jednalo o největší Slovenský "výkon" (i přesto, že všichni na sestupu zemřeli). Věci neznalí čtenář se o tom nic nedozví, a to je škoda.
Bobodpovědět 
 Re: Obsah19:30:52 11.11.2019
Souhlas Bobe
Milosodpovědět 
 Re: Obsah23:08:16 11.11.2019
Možná je nezahrnul proto, protože o nich už dřív napsal celou knížku. Jejich kompletní příběh je
v knize Ztraceni na Everestu.
Juraodpovědět 
  Re: Obsah18:14:12 12.11.2019
Kapitolu by si jistě zasloužil i Vlado"Gipsy"Tatarka,který zahynul na Galerii Ganku.
michalodpovědět 
   Re: Obsah00:28:44 13.11.2019
Vlado Tatarka nezahynul na Galerce, ale když lezl s dcerou trojkový hřeben z druhé strany na Ganek.
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Obsah11:12:33 14.11.2019
Vlado Tatarka se nezabil na trojkovém hřebeni, nýbrž na Puškášově pilíři.
Boboodpovědět 

 Foto dne:

7b
 Databáze cest:
Všechny cesty (188209)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Je Mange Dietetique Et Je Péte 6c+ St. Léger Du Ventoux
Maninska Hvezda 8c+ Manínska Úžina
Na Střeše SD 6B+ Hlavatice
Che Ti Vada Di Traverso 6a San Vito Lo Capo
Dos Vascos Muy Vascos 7b+ Mas De La Peña
Nově komentované:
Skluzavka 7A Popova Skála
Krchov 96 7+/8- Mařenka
4:44 7b+ San Vito Lo Capo
Strecha Slovenska 5 Kostolecká Úžina
Černý Balet 8/8+ Svatý Jan

 Nově v diskusi:
foto dne | Re: BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | Re: Rozloučení | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení |

 Nové komentáře:
Re: Ocenění ? | Re: Ocenění ? | Re: Ocenění ? | Re: Ocenění ? | Rintintin ? | Re: Ocenění ? | Re: Ocenění ? | Re: Ocenění ? | Re: MCR | Re: Ocenění ? |

 Kde to vře:
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (93)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (63)
MČR v lezení na obtížnost (62)
Piolets d'Or 2025 za celoživotní přínos: Rus Alexander Odintsov (23)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (11)
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (8)
Američan Sean Bailey přelezl boulder Arrival of the Birds 9A (6)
Mára Holeček a Radek Groh vzdali výstup na Cho Oyu (2)
Ital Elias Iagnemma navrhl první boulder 9A+ na světě (2)

 Nově v inzerci:
Lezky EVOLV - Shaman Lace | Prodám sjezd.lyže | Petzl Ouistiti dětský sedák | Statická a dynamická lana | Lezečky vel. 37/38 | stan Hilleberg Allak 2 | Skialpový set G3 Findr | Lana dvojitá/poloviční Tendon Master 7,8mm CS, 60m | Bunda Simond | Pohorky Montura Yaru Tekno GTX |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 81 
 Někdy ano 
 63 
 Ne nepoužívám 
 72 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.