LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
38.Kohout 10250
39.Hyžný 10235
40.Novotná 10168
Bouldry:
38.Zítková 9203
39.Jeliga 9203
40.Tran 9181
Hory:
13.Šuraba 4132
14.Abt 4062
15.Hess 4058

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5834 lezců
1191574 cest
Nové přelezy:
Sense  7c
Willie Yor 8A
Les Myster 7b
Supercanna 7b+
Bicákama 7C
Marjetica 8b/8b+
Regall Imp 7c+
El Ofertón 8a
Duble Expr 9-
Herr Kules 9/9+

Stěny
Hala v tělocvičně základní školy Strž - Dvůr Králové nad Labem
Lezecká aréna - Jablonec nad Nisou
Základní škola Horní Čermná - Horní Čermná

Prodejny
Rock Point Vaňkovka - Brno
bart´s port - Praha 2
HUDYsport - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Expedice DEVOLD TripleNorthWalls pod nepálským Himálajem

Marek Holeček a Honza Doudlebský se přesunuli z Afganistanu do Nepálu, kde se nalézá jejich poslední cíl, kopec Kyashar 6750 m a jeho  nevylezená téměř dvoukilometrová východní hrana. Zde je jejich první  pozdrav z Nepálského Kátmandú. Kluci, držíme palce!

„Kolik do Thamelu“
„Patnáct dolar sir zaplatit“
„To si nejspíš  ulít a majznul se přitom do kebule. Dám pět,bereš, nebo nech být.
„Tak sir dát deset,já hodně dětí a auto platit.....“.
Přitom vyloudil pohled věrného psa s šibalským úsměvem na tváři.
„No a co já s tím. Tak bereš pětibak, ano nebo ne?!“
Necouvám ze své pozice a přitom mávám bankovkou jako s uzenou kýtou před jeho nosem.
„Ne“ s kroutící hlavou odchází, přitom rozhazuje ruce v  jasných gestech, že kdo je na hlavu jsem rozhodně a jedině já.
“Jen běž“ otáčím se a kráčím po přecpaným parkovišti. International Katmandu Airport k dalšímu Taxmanovi.Než dokončím třetí krok, slyším dusot nohou a dotek na mém rameni.
„Pán jede se mnou, pět dolar ramro.“
No vida,jeho rodina sice nebude mít přecpaný břich, ale nakonec lepší, než drátem do oka.
„Nasedáme a jedééém“.
Po startovacím „rečitátu“, cítím jak se v mém těle rozlévá bujařeveselá  radost. Opouštíme letiště a za předním sklem běží barevný svět podmalovaný spletencem uličního lomozu.
„Namaste asijsky kořeněné a do pohádky vystavěné město,tak jsme s Honzíkem zase tady“........ 

TripleNorthWalls
 

Náš ošuntěly taxík se prodírá ranní zácpou. Jasná nepsaná  pravidla silničního chaosu zní “bez klaksonu nesmí žádný vehikl na silnici“! Brzda je zbytečná věc a doporučuje se vyrvat z podlahy. Ten větší má vždy absolutní přednost. Pokud se potkají dvě obludy jedoucí proti sobě,je to v rukou božích. Další už není......
Přejíždíme posvátnou říčku Bagmati s doutnajícím „spalištěm“ hinduistického nebožtíka a zahýbáme kolem královského paláce přes rušnou křižovatku přímo do Thamelu. Jsem v jiné zemi a v cizím městě, přitom  mám pocit všudypřítomné blízkosti prostředí.
„Nazdar Góvinda“. Poplácávám po zádech svého nepálského kámoše. Známe se vzájemně od doby mého prvního příletu do Nepálu. Pomáhá mi z jeho bráchou Gokarnou při zařizování nesmyslných úředních povolení, nebo ještě lépe řečeno,využívám jeho nesporného talentu jak se co dá  „ojebat“a uplatit. Aby nevznikl omyl, zadarmo ani kuře nehrabe natož Góvinda. Je to lišák obchodník. Nicméně spojují nás ne jen jeho cestovka,ale i přátelství, které je vystavěné na vzájemným  dodržení slova. Těsně před naším odletem do Afghoše, byl na obchodní okružní jízdě po Evropě a přitom se zastavil  v Praze. Právě tam  v hospodě u Ježků ve Starým městě jsme spolu definitivně upekli, co musí zařídit než přiletíme a kolik bude stát poslední část našeho „troj“ čundru. Jak to ale bývá ověřené letitou praxí pohybu po asijským kontinentě. Jednoduše řečeno: s čím před odletem kalkulujete, raději nepočítejte.
Vykuleně zírám na malou nepálskou postavičku, která mi  omluvně říká „Talung bude dražší o osm tisíc dolarů“.
„Cože“já snad špatně slyším. Je pravda, že už  jsem tušil lehkou zradu v posledních emailech. Ale osm talířů navíc. No to je  minimálně  v „hajzlu“. Po malé klinické srdeční zástavě,začínám přemýšlet co s tím. Už takhle expedice stojí přes devět tisíc amerikánů a navíc nechci dát ani měďáček, nehledě ke skutečnosti již tak  vyluxovaného účtu.     
„Povídej Govinda, ale něco co opravdu stojí za ty prachy.“
Problém nastal v transportu „helikopotvorou“, která z jedné objednané nabobtnala na dvě. Chytré letošní nařízení vlády jak oškubat nachtivené turisty, kde  přeprava lidí zároveň s batožinami je téměř vyloučená. Dá se s jistotou obejít za třeba poloviční  všimné, ale to se potom vracím k bodu jedna,že nedám ani rupii navíc.
„Dobrá měníme kopec.Dej my dvacet minut a já se dohodnu s Honzou a zavolám klukům na „slováč“.Hold se budou muset smířit s osudem jako já.
„OK Govinda ještě než zmizneš z Práglu tak ti dám vědět“. Podávám mu ruku a mávám na číšnici,že chci zaplatit.V hlavě probíhá těžký souboj, ani pořádně nevnímám,když vycházím  z pajzlu a pokračuji pražským dlážděním směrem k domovu.
Musím to celé překopat „ksakru“.
„Haló Govinda,piš si: Kyashar 6750 metrů, údolí říčky Inukhů. Přílet stejný pátého ráno až skončíme v Afgoši. Čau“.

8.10 středa
Včera konečně doklouzali s denním zpožděním Maťo,Pavol a Milan.Tak už jsme všichni.Sedíme na terase v hotelu Potala,usrkáváme San Miguela a dole pět pater pod námi pulzuje večerní Kátmandů. Expedition permit jsem vyřídil po dnu nudy na ministerstvu turismu a tak nezbývá než sednou do BudhaAir s kurzem Lukla.

TripleNorthWalls

 
Kopec Kyashar se svojí stěnou je schovaný pohledům ve vedlejším údolí, než jde největší trekové procesí  pokračující přes Namche Bazar pod Everest a Gokyo. Když pod něj přicházíte, je to ohromující podívaná. Strmý a špičatý,žádná sněhová hromada. Před třemi lety jsem s Honzou udělali středem  jižní stěny cestu Ramro Chaina. Letos pokusíme štěstí a snad když nahoře  budou milostiví tak se podaří dokončit můj pokus s Davidem Šťastným z roku 2001. Cesta vede po nevylezené téměř dvoukilometrvé východní hraně,vyfrézované do ostrého břitu. Slovenští „braťja“  budou řešit kudy lézt až po nakoukání stěny přímo pod kopcem. Nezbývá něž poslat pozdrav do Čech a na Slovenko.
Namaste Marek a kluci
   
TripleNorthWalls

 





Marek Holeček   [úpravy] 20:06 08.10.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Beton:)20:43:42 08.10.2008
Beton s vama!Cao Majkl
Majklodpovědět 

 Svajambu21:25:34 08.10.2008
Cau kluci, je fajn o vas zase neco vedet. Bezte si obejit Svajambu. Mejte se a koukejte to v klidu vylizt a zase se vratit. Tesim se v Tabore na pivo. Lisin psal z Afghose, ze pojede taky, az prileti z Kabulu.
loudisodpovědět 

 pls...21:45:00 08.10.2008
a video by nebylo(nebude)???...
z.w.codpovědět 

 ktm09:38:56 09.10.2008
Dik Maro, perfektny opis KTM, letiska, Thamelu... a Govinda s Gokarnou su moji Nepalski bratia...:) normalne som sa tam pri citani ocitol s vami... drzim palce na tom hrbe :)
Filipodpovědět 

 Do třetice všeho dobrého10:31:28 09.10.2008
Zdar Maroušku a Honzíku,

do třetice zlomte vaz (-:, oslavíme to v Praze nebo Adru

Otakarekodpovědět 

 Foto dne:
Trebenna East
T.H.C., 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (188222)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Lockdown In Paradise 4a Leonidio
Pene Pump 7a+ El Ático
Pene Pump 7a+ El Ático
El Díván Del Maigmó 6b+/6c El Ático
Ciminiera 7a+ Ceredo
Nově komentované:
Krchov 96 7+/8- Mařenka
Světlo Na Konci Tunelu 6C+/7A Tetínské Skály
Světlo Na Konci Tunelu 6C+/7A Tetínské Skály
Dark Side Of The Mums 7b St. Léger Du Ventoux
Krchov 96 7+/8- Mařenka

 Nově v diskusi:
Re: foto dne | foto dne | Re: BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | BOULDER ZÁVODY FLASH OPEN | Re: Rozloučení | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem |

 Nové komentáře:
Re: Tlak sponzoru | Re: Spíš prdíky AO | Tlak sponzoru | Re: Spíš prdíky AO | Re: Chybka | Re: Spíš prdíky AO | Re: Spíš prdíky AO | Spíš prdíky AO | ale prd | Re: Ocenění ? |

 Kde to vře:
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (101)
MČR v lezení na obtížnost (62)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (59)
Piolets d'Or 2025 za celoživotní přínos: Rus Alexander Odintsov (28)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (11)
Američan Sean Bailey přelezl boulder Arrival of the Birds 9A (6)
Ital Elias Iagnemma navrhl první boulder 9A+ na světě (3)
Sherpafest 2025 (2)
Mára Holeček a Radek Groh vzdali výstup na Cho Oyu (2)

 Nově v inzerci:
SmichOff 20.11. | Spárové rukavice | Lezky EVOLV - Shaman Lace | Prodám sjezd.lyže | Petzl Ouistiti dětský sedák | Statická a dynamická lana | Lezečky vel. 37/38 | stan Hilleberg Allak 2 | Skialpový set G3 Findr | Lana dvojitá/poloviční Tendon Master 7,8mm CS, 60m |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 93 
 Někdy ano 
 71 
 Ne nepoužívám 
 86 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.