LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Těžký místo vynech a lez dál.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP Soul KOR (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12875
2.Votoček 12700
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8357
2.Y 8126
3.Groš 7968

Výsledky
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)

Deníčky
5763 lezců
1170142 cest
Nové přelezy:
L'elefante 7b+
Chasin´ Th 9
Chasin´ Th 9
George For 9
Level 42 10-/10
Minisex 7C
Jedna Ruka 10-
Chasin´ Th 9
The Flow 9+/10-
Gare Au Ga 7b+

Stěny
Hotel Impuls - Havířov
Flash Wall - Olomouc
Stěna Holešov - Holešov

Prodejny
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Prachovské výzvy

smallŽe kvalitního lezení ve stěnách na písku máme u nás opravdu dost, ví snad každý, koho to alespoň trošku zajímá. Ten kdo má rád naklopenější stěny jezdí spíš do Labáku, více položených cest, spár a komínů se dá najít na Broumovsku no a ten kdo se vyžívá v solení a olamování chytů z krásných věží chvátá na Hrubici. Neprávem ale spousta lezců, kteří vyhledávají kvalitní stěny, a nevadí jim za lezením v rámci ČR vyjet z domácích oblastí, pozapomněla na jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás – Prachovské skály.


První zmínka o lezení v Prachově je z roku 1907, kdy se místním průkopníkům podařilo vysoukat se na Mnicha. Od té doby uběhla řada let a v dnešní době již výčet zdolaných věží hrubě překročil 200. Nové lezecké cesty zde vznikají nadále i po více než sto letech od zdolání první věže, ikdyž už v menší míře a to hlavně z důvodu rozlohy místních skal, která zdaleka nedosahuje velikosti ostatních pískovcových oblastí u nás. Na druhou stranu to je v Prachově všude kousek..


Petr a Pavel RP Xb

foto © Jiří Ponomarev


Nejzajímavější období pro stěnové lezení v Prachově začalo zhruba v první polovině 70. let a skončilo na počátku 90. let. V tu dobu, se v Prachově dařilo lezcům, jako byl Petr Čermák, Marek Havlík nebo Tomáš Sedláček v obtížných severních stěnách, kde se nacházejí nejtěžší linie oblasti.

Skvělým příkladem je Smítkova věž, v jejíž severní stěně vedou famózní linie vytyčené nejlepšími lezci doby. Mimo Mockovou Psycho-logickou cestu (která nabízí mimo obtíží psychických i RP výzvu ohodnocenou IXb) zde naleznete i první desítku oblasti od Petra „Bobuláče“ Čermáka Petr a Pavel (RP Xb). Tato linie protínající lákavý střed stěny, dokáže příjemně překvapit jak kvalitou skály, tak i absencí dolezového rajbasu, který často nepříjemně ukončuje dobývání věží. Napravo je vytyčen kontroverzní směr Tomáše Sedláčka Bourání Pomníků (RP XIa), u něhož výčet přelezců dává tušit vysokou obtížnost. Seznam cest, které vedou na tuto věž, a stojí za přelezení, tímto samozřejmě nekončí, ale ty přelomové ze severní stěny jsem snad zmínil všechny.


Nejistá sezóna RP XIa

foto © Kuba Jedlička


Při přesunu mezi věžemi zaručeně oceníte rozlohu skal - k dalším zajímavým cestám je skoro škoda sundávat lezečky. Z těch lezených určitě stojí za zmínku lehce převislá Rebelie (RP Xa) Tomáše Sedláčka sledující soustavu trhlinek a malých chytů přes čtyři kruhy. Na Drážďanskou věž hned vedle můžete zkusit oblíbené Žluté Sokolíky (RP IXc) nebo třeba extrémní linii Nejistá Sezóna (RP XIa), která loni těsně odolala OS přelezu.


Las Vegas RP IXb

foto © Venda „Ještěr“ Novotný


Ale ani o lehčí cesty není na okolních věžích nouze, delší stěnovky nabízí Americká věž. Na ni vedoucí Údolní cesta (RP IXa) kterou má na svědomí divoká trojka Prachtel, Mocek, Cajtháml vám zaručeně přinese intenzivní zážitky. Pro vyznavače kratších cest nezbývá než doporučit Sluneční Věž, na níž se nachází plejáda cest do IXb po příjemných chytech ve skvělém materiálu.


Půlnoční Království RP VIIIc

foto © Venda „Ještěr“ Novotný


Pokud vás tedy pofestivalová kocovina nevyžene do zahraničí, zkuste oprášit Prachovské výzvy a pokračovat tak ve skvělé tradici lezení v Prachově.


Zdeněk Runštuk   [úpravy] 08:47 28.08.2014Tisk 

Reklama:


Související články:
 Foto dne:

Sila Oceánu
 Databáze cest:
Všechny cesty (185518)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
L'elefante Elegante 7b+ Val Masino
Schovka 6C Skalky Za Aritmou
Zaběhlej Kus V Labské Údolí - Pravý Břeh
Stará Cesta V Labské Údolí - Pravý Břeh
Dámička V Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Chyba 6A+ Hlavatice
Tangenziale 7b Comano
O Kolečko Navíc Xa Labské Údolí - Levý Břeh
Druhá Míza 8+/9- Bechyně
Plotna 8+ Bechyně

 Nově v diskusi:
Re: Skalni lezeni Brazilie | Re: Skalni lezeni Brazilie | Re: Skalni lezeni Brazilie | Skalni lezeni Brazilie | Re: non-debil | non-debil | Re: Zell am See | Re: Zell am See | Zell am See | Re: Skalní sesuv v Pakistánu |

 Nové komentáře:
Re:tardi | Re:tardi | Re:tardi | Re:tardi | Re:tardi | Re:tardi | Je druhý :) | Re: Škoda jí, | Velmi smutne | Re:tardi |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (86)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (21)
Pinch od Edelridu (20)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (13)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)

 Nově v inzerci:
VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 360-520 Kč/hod 76 000 až 89 000/M | Pár - lano dvojité/poloviční Tendon Master 7,8mm 60m | Sháním lezce na výškové práce v Praze | Sir Joseph Koteka II 500 200cm | LS Aequilibrium LT GTX | Srbsko - nalezené Grigri+ | Swiss DZ | Rakousko podzim | La Sportiva Solution | Chamonix |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1833 
 Ne 
 2091 
 Nevím 
 1335 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.