LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Mladí horolezci - potrava hor.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5824 lezců
1189194 cest
Nové přelezy:
Climbers V 7b+
Patroclos 7b
Super Carp 7b+
Vertigo 7c
Patsamama 7b
C`e Qualcu 7c
Welcome To 7c
M40 7a+
Návštěvní Xb
Rošáda 7C

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XII. díl

Zpráva o výletu plzeňských kamarádů mě opravdu rozveselila. Trasa, kterou si pro svůj výlet zvolili je pro neochozené nožičky trošku náročnější. Schody, kterými završili svůj výstup na hřeben mezi Schmilkou a Affensteiny jsou proslulé Heilige Stiege.

Po jejich zdolání je člověku poněkud slabo, ale lezení pak stojí za to. Němci mají svůj národní park velice rádi a pokud to počasí jen trochu dovolí, vydávají se houfně na výlety. Po Heilige Stiege jich dupe spousta oběma směry a výstup či sestup se pak poněkud protahuje. Časté výlety mají na kondici těchto neúnavných turistů přímo tréninkový vliv. Nahoře nejen nepřevlékají propocené košile, trička totiž nenosí, ani nedlabou energetické tyčinky jako nebozí vytrénovaní lezci s tenoučkýma nožičkama, oni si po výstupu vesele zajódlují a, považte, i v této chvíli krásně voní.


Heilige Stiege je jedním ze způsobů, jak se dostat výškově nad oblast Schmilky. Od hraničního přechodu s Hřenskem je to asi ten nejrychlejší. Ostatní nejsou tak prudké, ale o to delší. Když už se na hřeben dostanete, máte ideální možnost zvolit si lezení na Affensteinech, v Malém či Velkém Zschandu. Všude je to vpodstatě kousek a hlavně z kopce. Zpátky vás čeká cesta v opačném gardu, proto není nutné na jednodenní výlet tímto směrem vláčet vercajk. Na lezení nezbyde čas ani síla. Pravidelní čtenáři už jistě pochopili, že se k vytouženým skalám dostanou i odjinud, a to z údolí Kirnitztal, kam se dojedou autem. A jestli počasí opravdu nepřeje a už jste tak vysoko, vydejte se zdolat nejvyšší horu širokého dalekého okolí Grosser Winterberg o nadmořské výšce 552 metrů. Jste přeci horolezci. V hospodě si tam dáte pivo a zpátky půjdete o dost lehčí, bude vás stát všechny peníze. Jen pro zajímavost, hladina Labe ve Hřensku má nadmořskou výšku asi 150m. Je škoda, že klukům nepřálo počasí, protože minimálně tři cesty na Bussardwand stojí za to. Klasický je nepřehlédnutelný zářez uprostřed údolní stěny s nejtěžším místem uprostřed při přelézání malého převísku. Tři kruhy, spousta smyček. Jmenuje se Bunte Wand a je za VIIIa. Nádherný.


Další bonbónek je stěna nalevo od zářezu. Vede tu Südwand se 4 kruhy na polici pod velký převis a doprava ke třetímu Bunte Wadn. Ti, co se nemusí za každou cenu zapsat do vrcholové knížky odsud mohou sjet dolů. Cesta je za VIIc, čistě stěnové lezení. Ještě více vlevo vede přes dva kruhy ke třetímu direkt varianta rovněž za VIIc. Poslední varianta vede pro změnu od druhého kruhu zářezem a stěnou přes dva kruhy rovněž pod velký převis, Buntmalerei, VIIIa.

Cesta, která se mě osobně líbí, protože patří mezi velké stěny, jež nabízí kombinaci dlouhého, ne úplně lehkého a i trochu psychicky náročného lezení, vede 20 metrů napravo od zářezu, jmenuje se Direkte Sockelwand, VIIIc. Jde o narovnání starší Sockelwand, která vede více zprava. Jde o klasickou cestu od Bernda Arnolda, po jejímž vylezení má člověk zvláštně radostnou náladu, kterou jsem nikde jinde než na velkých pískovcových stěnách, v Meteoře nebo pak až v horách, neměl.

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 08:47 19.06.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Co to je ?
Jardo, kdyz se vystoupas klikatou cestou jiz na uroven nastupu do cest, tak vykouknes primo pod hodne previslou stenou jsou tam timto obrovskym dachem (spise jeho levou casti nejake cesty) copak to je?
Pesnejsi identifikace: doprava je to k Verbogenen turm (Heile Welt)a doleva k velkemu bivaku. Mimochodem smi se tam jeste spat ?
Zapsal: JirkaS, 12:23:05 21.06.2001
 super fotky
tak tyhle fotky se ti jiri moc povedly. jsou vostry jako mun nuz.
Zapsal: hop, 16:33:23 22.06.2001
 To na druhym obrazku je Muschelkopf
Jeste si Hope vzpominas, jak jsi na tu malou vezicku chtel lezt. Tobe se libila , ze byla mala vid ?
Zapsal: JirkaS, 19:31:25 22.06.2001
 JOsbuBMJsnbYjr
The revenue crteead from taxation of not just the people but the energy suppliers (gas, electricity, fuel) is tremendous. I hate viruses but new inventions should have there blue prints put onto virus e-mails that get sent to as many people as possible. Virus as to replicate and be sent to everybodys contacts.Very informative hawkm7 as ever.Peace
Zapsal: auAwRSmZXNJNgAN, 11:21:52 14.08.2012
 RAlyEbstzCQNLXzNLE
6TN0ZM Really appreciate you sharing this blog article.Much thanks again. Fantastic.
Zapsal: RqeZUDKBalvcYEeTsPq, 23:21:43 05.06.2013


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (187983)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Poprdění 6C+ Tisá - Modřín
Sei Prophet 7- Zillertal
Blutige Spur 7 Meteora
Aragog 7 Bošické Skály
Sochár Um 7B Chtelnica
Nově komentované:
Malý Prd 6C+ Tisá - Modřín
Crack In The Heart 6b Kalymnos
Moitié Quiche, Moitié Pizza 7c+ St. Léger Du Ventoux
Roky Erictson 7b Leonidio
Drž Se Vlevo 6 Skály Pod Barborkou

 Nově v diskusi:
Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem |

 Nové komentáře:
Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: Jo | Re: Jo | Zadávání cest, přehled cest sektoru | Re: Jo | Re: Duplicita | Re: Jurčenko | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (27)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (6)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)

 Nově v inzerci:
Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové | Prodám jistítko ALPINE UP - Nové | otevřená příležitost k bezplatné půjčce | Malarone 250mg | práce | Sportovkyni pro život | Dřevěná lišta- Panťak | Bunda na Bleším trhu | koupim karabiny |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1618 
 50 dní v divočině 
 1114 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1435 
 Andrea 
 1158 
 Ashima 
 944 
 Barkley Marathon 
 973 
 B.I.G. - světové prvenství 
 1029 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 906 
 Gálfy - Horský život 
 868 
 Jak se staví ledovec 
 851 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1228 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 995 
 Lezci z Manína 
 1033 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 893 
 Operace Nos 
 1013 
 Plamen nikdy nezhasne 
 901 
 Pohlednice z konce světa 
 1137 
 Pomíjivost ledu 
 876 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 907 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 911 
 Rhapsodia Corcontica 
 913 
 Sama 
 1065 
 Šampioni zlatého údolí 
 976 
 S lyžemi v oblacích 
 1180 
 Tenaya Traverse Challange 
 990 
 Tenkrát na východě 
 1166 
 Velká alpská silnice - 73 
 951 
 Za oponou velehor 
 1140 
 Zápasník Dee Dee 
 999 
 Životní výprava 
 1027 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.