LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Bern (SUI) (13.06)
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP rychlost Polsko (05.07)

Žebříček
Cesty:
14.Bulička 11056
15.Smetanová 10972
16.Šofránko 10895
Bouldry:
14.Indrák 10200
15.Pařík 10125
16.Kučera 10028
Hory:
6.Černý 6557
7.Zaoral 6412
8.Bloudek 5970

Výsledky
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)

Deníčky
5744 lezců
1161655 cest
Nové přelezy:
Empire Sta 7c
Jaxitax 8B
Země Pro S 9+/10-
Rallye 10
Peroxid Vo 8A
Der Komet 8B
Unterwelt 8A
Pray For L 8A
Erwin's Pr 8+/9-
Pochybná P 9+/10-

Stěny
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

První opakování "Norského pilíře"

Great Trango, Pákistán

obr_smallČtveřice norských horolezců zopakovala na Great Trango "Norský pilíř" z roku 1984.

Rolf Bae, Bjarte Bø, Sigurd Felde a Stein Ivar Gravdal vylezli na severovýchodní pilíř Great Tranga (1500m)a odtud pokračovali na východní vrchol (6 283 m). Výstup jim trval 27 dní a sestup další tři dny.

Great Trango

severovýchodní pilíř Great Tranga, který má přibližně 1380 m

foto by John Middendorf/ Bigwalls.net.



"Norský pilíř" z roku 1984 se řadí mezi  průlomové cesty v himalájském lezení.  Norský horolezci Stein Aasheim, Finn Daehli, Hans Christian Doseth a Dag Kolsrud vylezli za tři týdny  dvě třetiny stěny. Kvůli malému množství jídla se rozhodli, že budou mít více šancí v dokončení výstupu, pokud ve stěně zůstanou jen dva muži. Ve stěně zůstali  Daehli a Doseth, kteří dokončili průstup stěnou a pokračovali dalších šest délek v ledu a sněhu k vrcholu. Tento historický výstup bohužel skončil smrtí obou horolezců. V polovině  sestupu je strhla  lavina, který je pohřbila na úpatí stěny.

Při prvovýstupu před 24 lety se nacházel na začátku pilíře velký ledovec. Ledovec zmizel a odkryla se přibližně 400 metrů vysoká převislá stěna, kterou museli letos Norové nejdříve vylézt, aby se dostali k původnímu  nástupu cesty.

Zdroje:

cecilieskog.com

Climbing.com

Simona    [úpravy] 09:29 16.06.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ledovec13:13:09 16.06.2008
... že by za 24 let ubylo 400 v.m. ledovce ???
HTodpovědět 
 Re: ledovec13:22:56 16.06.2008
přišlo mi to také divné, ale jak na Ceclieskog.com, tak na Climbingu tento údaj je.
simodpovědět 
  Re: ledovec14:59:44 16.06.2008
chyba prekladu IMHO. na climbing je, ze se odkryla 400 m prikra stena... ne previsla! a to uz je docela predstavitelny.
mickodpovědět 
   Re: ledovec20:12:55 16.06.2008
na cecilieskog.com odkud tuto zprávu převzal Climbing.com je toto:Now this glacier is gone, and when it disappeared it revealed a pretty steep wall, approx 400 meters tall. Američané běžně používají, že když je něco "steep", tak je to převislé.
simodpovědět 
    Re: ledovec22:51:44 16.06.2008
nejsou cecilieskog.com norove?
odpovědět 
    Re: ledovec09:56:47 17.06.2008
co se tyce anglickych vyrazu, tak pro previsly pouzivaji spise overhanging. steep bych prekladal spise jako prikry.
omej pomejodpovědět 
   Re: ledovec10:28:21 17.06.2008
Opravdu si těžko představit, jak pod převisem vznikl ledovec, a navíc 400m mocný. A jak by pak musel dlouho odtávat (hroutit se)? Asi to byla hodně příkrá, ale položená stěna s relativně tenkou vrstvou ledové "polevy".
Vašekodpovědět 

 čeština15:11:07 16.06.2008
Norský --> Norští
Šťouraodpovědět 

 Rolf Bae12:12:11 19.06.2008
Jo Rolf je drak super cesta :-)
Jose prasečí hlavaodpovědět 

 Foto dne:

Gideon šedý
 Databáze cest:
Všechny cesty (184429)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Vanity Man 6b Ostaš
Unknown 6c Ostaš
Necky 6- Skály Údolí Šembery
Přeber Si To Sám VIIb Skály V Údolí Roklice
Druhá 5 Radotínské Údolí
Nově komentované:
Žlebský Parlament VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Když V Báru Houstne Dým Xa Prachov
Klínová Spára 6- Mařenka
Klínová Spára 6- Mařenka
En Garde 6a La Mannuta

 Nově v diskusi:
Re: Davle | Re: Davle | Re: Davle | Re: Davle sekačka | Re: Davle | Re: Ztraceny bot | Re: Davle | Re: Davle | Re: Pro preklizkare | Re: Davle |

 Nové komentáře:
Re: Tak to je | Re: Tak to je | Re: -3 pokusy | Re: -3 pokusy | Tak to je | Re: -3 pokusy | Re: -3 pokusy | Re: -3 pokusy | -3 pokusy | Super |

 Kde to vře:
SP v boulderingu Praha 2025 (65)
SP v boulderingu Praha 2025 (24)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (14)
SP v boulderingu Praha 2025 (13)
Minisérie Správci skal (12)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (9)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (9)
Sleva na příští rok za zrušené finále žen SP v bouldru v Praze (2)

 Nově v inzerci:
hledáte výhodnou půjčku? | Myti a natery fasad | Myti a natery fasad | nalezené lezačky | Nález jistítka Skalák | Zánovní Lezečky Triop Tiger vel. EUR 45 | Nalezená žlutá lanovice Prachov | Vejškovky v Liberci | Statická a dynamická lana | Spolulezec |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1452 
 Ne 
 1683 
 Nevím 
 989 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.