LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
MČR ve skialpech (14.12)
JINGLE JAM vol. 7 (16.12)
Vánoční závody Ruzyně (24.12)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3.Štípek 12275
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11200
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Černý 8001
3.Groš 7768

Výsledky
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Deníčky
5839 lezců
1193181 cest
Nové přelezy:
Nesnesitel 7C
Bitterswee 9-
Working Cl 7c
Osel 9
Goat Bell 7b
Styks 7b
Fly For A 7c+
Maschinen 7B+/7C
Karambol 9+
Ojos De Pe 7a+

Stěny
Lezecká stěna Znojmo - Znojmo
Olympia - Brno - Modřice
Hala TSC - Turnov

Prodejny
Rock Point - OC Nisa - Liberec
Rock Point - NC Eden - Praha 10
HUDYsport - Jičín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

lidé&HORY 2/2025

V aktuálním čísle 2/2025 najdete několik lákavých pozvání na zajímavé túry především do blízkých oblastí v Alpách – pro milovníky skialpu je to výstup na Marmolatu, pro vysokohorské turisty a ferátisty několik túr v oblasti Adamella, pro vyznavače vertikál tipy na vícedélkové výstupy v Sextenských Dolomitech a pro turistiku na horách tipy na túry v tyrolské oblasti Gschnitztal.

Dvoustránková reportáž je věnována záchranné akci a nehodě českých ferátistů na zajištěné cestě Johann v jižní stěně Dachsteinu. Nepřehlédnutelný tip pro dobré lezce najdete v příběhu o výstupu na věž Jebel Rum v Měsíčním údolí na jihu Jordánska. Téma čísla je věnováno trekovému okruhu kolem Mont Blancu.

Roman Siegl: ILLIMANI – KRÁLOVNA CORDILLERY REAL

Seriál článků o výstupech na vrcholy jihoamerických And pokračuje výstupem na Illimani, nejvyšší vrchol skupiny Corillera Real. Vrcholem Illimani, který je dobře přístupný v bolivijského městečka La Paz, končí 160 km dlouhý hřeben Corillera Real na jihovýchodě. Více o Illimani na str. 11-15.


Josef Essl: MARMOLATA – VELKOLEPÁ SKIALPOVÁ TÚRA NA KRÁLOVNU DOLOMIT

Marmolata, královna Dolomit, si získala slávu především díky své impozantní jižní stěně, která je 800 m vysoká. Na této stěně se psala historie horolezectví. Zajímavý a náročný skialpový výstup ze severní strany je výzvou pro každého dobrého a kondičně zdatného milovníka skialpových túr - viz str. 25-28.

Markéta Hanáková: VÁDI RUM – 2. ČÁST

Příběh o výstupu po krásné třináctidélkové cestě Rum Doodle, obt. 5b, na věž Jebel Rum v jordánské poušti zaujme nejen příběhem lezecké dvojice Markéta Hanáková a Ondřej Hájek. Linie Rum Doodle je určitě bezvadným tipem na jedinečné lezecké dobrodružství v Měsíčním údolí na jihu Jordánska. Více na str. 45-51.


TÉMA ČÍSLA: Ladislav Novák: Trekové trasy světa – TMB Okruh kolem Mont Blancu

Tour de Mont Blanc, zkráceně TMB, je trek kolem masivu Mont Blancu, který prochází Francií, Itálií a Švýcarskem. Na trase dlouhé 170 km dosahuje převýšení přes 10 tisíc metrů a cesta vede, jak v takových horách jinak, téměř pořád z kopce do kopce. Okruh se dá zvládnout za 10-11 dní, při svižnější chůzi ale i za 6 dní. Více na str. 69-78.


ZAJIŠTĚNÁ CESTA JOHANN KLETTERSTEIG, 24. ÚNOR 2025 A ZÁCHRANNÁ AKCE

Zajištěná cesta Johann Klettersteig v jižní stěně Dachsteinu patří u našich sousedů k velmi vyhledávaným ferátám. Riskantní pokus o výstup dvou českých ferátistů, kteří se na tuto cestu vydali koncem února tohoto roku 2025, způsobil mimořádnou záchrannou akci. Více o události na str. 9-10.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI V ČÍSLE 2/2025
SENJA: Zimní lezení na ostrově Senja, str. 17-20
CHATY SEKCE AUSTRIA: Austriahütte, str. 21-24
VELOVISTA – cyklistický festival na jihu Rakouska, Korutany, 21.- 25. 5. 2025
GSCHNITZTALER HÜTTENSTERN: Od chaty k chatě v jedné oblasti Stubaiských Alp, str. 38-41
METODIKA:  8. díl: Tanec na ledě – pohyb po ledovcích a mačky, str. 42-44
VYSOKÉ TATRY – KLASICKÉ VÝSTUPY XXVIII.: Baranie rohy – Šádkovy plotny, str. 52-55
VÍCEDÉLKOVÉ LEZENÍ V HORÁCH  – 5. díl: Dolomitské klasiky, str. 56-59
NOVINKY V OUTDOOROVÉM VYBAVENÍ: Novinky předních českých firem, str. 62-64
ALPSKÝ KLUB PRAHA: Programy 2025, str. 65
ALPENVEREIN.CZ: Nouzové volání z Alp; Změna klimatu postupuje, str. 66.
SOUTĚŽE: čtenářská tajenka, Poznej horu / skálu (na základě malby).

ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA ALPINISMU:
Nejaktuálnější zpravodajství ze světa alpinismu najdete na webu www.lideahory.czwww.alpenverein.cz

PŘEDPLATNÉ:
www.predplatne.lideahory.cz

Příjemnou četbu přeje Ladislav Jirásko



Ladislav Jirásko   [úpravy] 09:59 16.04.2025Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Grotta Dei Santi
Terra media, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (191599)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Last55 5A Hlavatice
Vousatice šklebivá 3 Hlavatice
Mám To V Paži 6A Hlavatice
Čistokrevný Kříženec 5A Hlavatice
Goat Bell 7b Karpathos
Nově komentované:
Hrana 6+ Davle
Ronti 5c+ Leonidio
Hrana 6+ Davle
Karambol 9+ Josefovské Údolí
Ojos De Perro Azul 7a+ Leonidio

 Nově v diskusi:
Foto dne | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: jungZoban | Re: jungZoban | jungZoban | Re: Cha | Re | Re: Cha | Re: Cha | Díky za zveřejnění | Není advent jako advent | Re: Cha |

 Kde to vře:
Světový pohár ve sportovním lezení míří na pražskou Štvanici (14)
Skialpinistka Eva Matějovičová na zimní olympiádu nepostoupí (10)
Tragédie na Grossglockneru: obvinění z usmrcení z nedbalosti (9)
Mezinárodní lezecká federace IFSC mění jméno na World Climbing (6)
EP v ledolezení Utrech, Nizozemsko (3)
JINGLE JAM vol. 7 - Christmas Edition (2)
Beauty of Aurina (2)
Ve Vysokých Tatrách bude od 23.-27.11. uzavírka některých chat (1)

 Nově v inzerci:
Rock Pillars Rebel QC 44 | Výbava do ledu, Rezervace! | La Sportiva Testarossa | Dětský skialp set | ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Pohorky Mammut vel 8,5 | Scarpa charmoz | VV Transportér obytný spaní 2+2 | Jungle ve středu | Praha prodám |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1040 
 Někdy ano 
 1047 
 Ne nepoužívám 
 1089 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.