LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vopravdickej horolezec všude strká prsty, u žen vidí madla, na všem shybne a jeho nejlepší kámoš je friend.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
31.Novotná 10365
32.Kohout 10365
33.Suchan 10327
Bouldry:
31.Obal 9500
32.Majdloch 9475
33.Chytil 9453
Hory:
14.Louda 5242
15. 5018
16.Magič 4805

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5753 lezců
1165624 cest
Nové přelezy:
Hučení V J 10-
Vagabond D 7c
Kleiner Ro 9+/10-
Kleiner Ro 9+/10-
Flatline 7b+
Sorci Verd 7c
Unten Und 9
Le Chibre 7b
La Teigne 7b
Is Any One 7b

Stěny
LSD - Lezecká Stěna Dufek - Kuřim
Stěna u Salesiánů - Praha 8
DDM Domino - Hronov

Prodejny
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tofana - ó hory

Tak si doma polehávám se sádrou na noze, která značí, že letošní sezóna v horách pro mne asi skončila. Takže jsem se rozhodl podělit se o zážitky z lezení na Tofaně, na tom nádherném kopci, který se vypíná nad Cortinou d.Ampezzo. Jó, je to ta Cortina, kde bude příští olympiáda.

Samotná Tofana má dva vrcholy, první d´Mezzo je známý spíše mezi lyžaři, druhý di Rozes je zase naším hřištěm. Nad údolím z Cortiny do  sedla Falzarego se vypíná jižní stěna s několika výraznými pilíři s velkým množství cest všech typů a obtížností. Podělil bych se o dojmy ze dvou cest. Bella Ciao 8- na třetí pilíř a Sognando L´Aurora 9- na druhý pilíř.

Obě cesty jsou odjištěny nýty, stylem, že nýty neulehčují přelez, odlezy i v těžkých místech jsou několikametrové a friendy se rozhodně hodí. Kvalita skály, zejména v první polovině stěny, je velmi slušná, v druhé polovině stěny je třeba zvýšit opatrnost.

Lezení s tou, kterou milujete :-)                                                                                                                    cestou Bella Ciao 8-,  820 m lezení, 17 délek. Z cesty jsme měli docela respekt, dlouhá, orientačně náročná stěna, den před námi v ní ještě někdo po setmění bloudil s čelovkami. Chystáme pečlivě, co dáme do batohu na cestu, aby v něm bylo vše, co potřebujeme, a vše pro případ, co kdyby. Marcelka jako vždy před takovým výstupem špatně spí a je nervózní, až do chvíle, než si sáhne na první chyt. Potom se v ní probudí její horolezecké já, které smaže i drobný silový rozdíl mezi námi, a po devíti hodinách plni emocí jsme na vrcholu. Cesta je fyzicky a psychicky poměrně náročná, zvláště v horních partiích stěny je skála lámavá. Cesta několikrát křižuje klasický výstup Alvera-Pompanin, ve kterém bylo několik dvojek, které se na štandech hojně sdružovali, takže občasný ulomený stup nebo chyt šel přímo mezi ně. Ale na vrcholu jsme byli všichni v poho a bez "ztráty kytičky".

Lezení s mladým a odolným :-)                                                                                                                              cestou Sognando L´Aurora 9-, 600 m, 16 délek. S Chlupem je radost lézt, nevadí mu batoh, při jištění je trpělivý a přesný, rád fotí, moc nejí, co je potřeba, to vyleze. Cesta začíná 5 délkami v plotnách, aby v dalších dvou třetinách stěny šla do převislých partií stěny. Lezení je silově vytrvalostní, takže obtížnost 9- je potřeba umět. Odměnou je krásné atletické lezení s nýty, kterých je méně než akorát a občas je potřeba se po nich dobře dívat. Jedno sezení v 10. délce mne sice zamrzelo, ale nezkazilo velkolepý dojem z cesty.

Důležité informace k cestám jsou v níže uvedených odkazech.  Výhodou obou cest je krátký nástup. Autem vyjedeme až k Refugio Dibona do výšky 2.000 m a odtud je na nástup cca 45 min. Pokud přijedete pozdě večer, dá se tu i přespat, a nebudete sami. Po vylezení cesty sestupujeme zřetelným chodníčkem s mužíky, a poté se dáme vlevo a po vzdušném prvoválečném chodníku  sejdeme k chatě Guissani. Pasáž po prvoválečném chodníku je docela drsná a rozhodně vojákům, kteří tu trávili spousty měsíců v létě i v zimě, nebylo co závidět.  Na chatě Guissani si dáte něco na žížeň a za hoďku seběhnete k autu.

Abych nebyl tak faktograficky nudný, nejen lezecké zážitky dělají z lezení nejlepší sport na světě. Sprchování po lezení na parkovišti může mít různé podoby. Zatímco my chlapi, pokud není v blízkosti potok, si hrajeme na yosemitské krysy, co se moc nemyjí, tak lezkyně si mytí neodpustí. Tak si jedna francouzská lezkyně postavila speciální stan ve tvaru hrušky, do něj zavěsila sprchu z auta, a vytvořila si tak sprchovací kout, za který by se nemuseli stydět ani v blízkém hotelu. Druhý den nato přišly dvě holky z feráty, také vytáhly sprchu, odhodily komplet svršky a s bujarým smíchem smyly všechen pot a prach z Tofany, ovšem bez sprchovacího koutu. Z diskrétnosti národnost neuvádím. Prostě na Tofaně je toho spoustu k vidění a k zažití.

Takže Vám přeji pěkné lezení a zážitky :-)

https://www.bergsteigen.com/touren/klettern/bella-ciao-tofana-di-rozes/

https://www.planetmountain.com/en/routes/sognando-aurora-tofana-di-rozes.html


Tofana



Expozice



Lezení fakt krásný



No nýt to není



Ze stěny



Vrcholovka



Mladý a odolný



Ó hory



Sestup po prvoválečných chodníčcích


Vašek Skopec   [úpravy] 11:22 29.09.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Cesta 18:41:33 29.09.2023
Hodně  pěkně počtení a velká  motivace. Krásné fotky.
Gorbi odpovědět 

 jako fakt pěkný20:53:58 29.09.2023
poi týdnu dovolený střídavě přidávaje zedníkům a tesařům a s krumpáčem a hráběmi okolo bagru musím otevřeně přiznat, že jestli jsem se neroplakal, tak jsem se úplně poslintal. já bych lezl až bych brečel.
Lukas B.odpovědět 

  20:41:27 03.10.2023
Skvělé počtení Vašku.
Aleš P.odpovědět 

 Tofana22:15:51 05.10.2023
má vrcholy tři. Ono i dle názvu - "di Mezzo" znamená "prostřední". V článku není zmíněná ta třetí, Tofana di Dentro.
odpovědět 

 Zajímavý tip, díky20:56:16 07.10.2023
Ta informace "Autem vyjedeme až ... do výšky 2.000 m" nejspíš spustí prozkoumávání, co se tam dá vylézt o pár stupňů níž. 
Šlojířodpovědět 
 Re: Zajímavý tip, díky08:11:28 09.10.2023
ten nejpravější z pilířů jsem vylezl dokonce i já. takže co lézt pro softmovera tam rozhodně je.
Lukas B.odpovědět 

 Podpora21:56:43 08.10.2023
Vašku, přejeme brzké uzdravení a radost z krasných a hodnotných výstupů !!!
bobulíkodpovědět 

 Foto dne:
Dohlenwand
Lumpazivagabundus, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (184907)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Fringuello 5b Arco
Überhang Für Einsteiger 6 Frankenjura
Růže Z Texasu VIIIa Bišík
? 1 Srbsko
Mílanátek 7 Srbsko
Nově komentované:
Rechte Nordwand 7- Frankenjura
Direkte Nordwand 7+ Frankenjura
Pasivní Směr 6b Radvanice
Akční Směr 6c Radvanice
Procházka Kamením 7A Radvanice

 Nově v diskusi:
Re: Adam Ondra vaří v KFC | Re: Studenské skály nález karabin | Re: Adam Ondra vaří v KFC | Re: Adam Ondra vaří v KFC | Re: Adam Ondra vaří v KFC | Adam Ondra vaří v KFC | Re: UFOni | Re: UFOni | Re: UFOni | Re: UFOni |

 Nové komentáře:
důkaz | Re: Kvalita skály | Re: Parohy | Re: Parohy | Re: Počet cest - autor | Re: Řezník ze sklepa... | Gratulace | Zakresleno na openclimbing.org | Řezník ze sklepa... | Gratulace |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (83)
SP v boulderingu Praha 2025 (65)
SP v boulderingu Praha 2025 (16)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (14)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (13)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (11)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
SP v boulderingu Praha 2025 (10)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)

 Nově v inzerci:
MAMMUT FIRST ZIP 4 | Holku z ostravska. | CT Alpine up | mobilní lezecká stěna | tatry | Helma Black Diamond | Maglajzáky | Scarpa drago | Černé dioptrické brýle (KEEN | Síte |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1602 
 Ne 
 1856 
 Nevím 
 1132 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.