LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Solidní vrstva mechu pohnojená dávkou strachu ve výlezu na vrchol udrží všechno.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
45.Schockherr 10062
46.Bardas 10035
47.Zedek 10022
Bouldry:
45.Chovanová 9050
46.Paděrová 9050
47.F 8906
Hory:
19.Hess 3908
20.Punčochář 3751
21.Novotný 3598

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5745 lezců
1163117 cest
Nové přelezy:
Am Arsch V 9-
Fat Burner 9-/9
Engram 7b+
Troppo Lei 7b+
Lady Domin 7B+/7C
Shaved Bea 7c
Nique La P 7c
Překvapení 9
Hlasy Ze Z Xc
Jay&Sneha 9/9+

Stěny
Sportareál Klíny vnitřní stěna - Klíny 210
Areál LITES, Borovice u Mnichova Hradiště - Mnichovo Hradiště
Na Střelnici - Svitavy

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
HUDYsport - Olomouc
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Shark's Fin vylezen

Americká expedice ve složení Conrad Anker, Jimmy Chin a Renan Ozturk vyřešili velký himálajský problém Shark's Fin v severozápadní stěně Mt. Meru (6310m, Garhwálský Himálaj).

Do třetice všeho dobrého. Americký tým dokončil 2. října  prvovýstup 1300 metrů dlouhým centrálním pilířem nazývaným „Žraločí ploutev“ v SZ stěně Mt. Meru. Jen pro představu o jak výjimečný výstup jde,  nutno zmínit, že Shark's Fin odolal v minulosti pokusům deseti expedic.

Conrad Anker, Jimmy Chin a Renan Ozturk ve stěně strávili jedenáct dní a dva dny sestupovali. Výstup vedli v alpském stylu. Jak už jsme zmínili pro Conrada Ankera to byl třetí pokus. Poprvé se o výstup pokoušel v roce 2003 společně s Brucem Millerem a Dougem Chabotem, kdy dolezli do výšky 6000 metrů. Podruhé to bylo v roce 2008 se stejným týmem jako letos. Kvůli špatnému počasí se ale museli otočit 100 metrů pod vrcholem. Takže letos je to opravdu zasloužené!


O Shark's Fin se pokoušeli i naši horolezci. V roce 1997 to byl Marek Holeček a Filip Šilhan. O devět let později se na místo činu Marek Holeček vrátil s Janem Kreisingerem. I tentokrát Shark's Fin odolával, a tak  svůj prvovýstup vedli pod ploutví doprava, čímž vytvořili nový hodnotný směr s názvem "Filkův nebeský smích" 7a, M5,80 stupňů, viz foto dole. Cestu vylezli za 13 dní alpským stylem.
Severní stěnu Meru vylezl jako první ruský horolezec Valery Babanov v roce 2001 po pětidenním sólo výstupu, za což získal Zlatý cepín.



Mt. Meru, nákres směru "Filkův nebeský smích" 7a, M5, 80 stupňů. 

foto by Marek Holeček


Planetmountain.com

Lezec.cz

Simona    [úpravy] 09:25 07.10.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 gratulace10:38:15 07.10.2011
tohle je neskutečný maso a pro mě čirá esence opravdového horolezeckého ducha! mají můj velký obdiv... dobře, že se vrátili v pořádku a můžeme doufat, že se jim i povedlo něco natočit či vyfotit
Hodpovědět 
 Re: gratulace14:20:29 07.10.2011
Tak to je opravdová bomba. Neskutečné, co se dá. Never stop exploring, Conrad Anker.
lynnhillllodpovědět 

 renan19:56:15 07.10.2011
je fajn, že je Renan opět fit (měl nehodu na lyžích, viz jeho profil na Vimeo)
bretacrodpovědět 

 The Shark's Fin13:20:56 19.10.2011
Nějaké další obrázky a povídání je na UKC www.ukclimbing.com/news/item.php?id=64602
 martanodpovědět 

 Foto dne:

Gastonka
 Databáze cest:
Všechny cesty (184582)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Projekt 1 Srbsko
Zahrádka 5+ Srbsko
Hubená Výhra 6+ Srbsko
Drtivá Porážka 6 Srbsko
Jardova Chaloupka 6- Srbsko
Nově komentované:
Krása Nesmírná IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Krása Nesmírná IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Překvapení 9 Sloup
Country Road VIIb Hrubá Skála
Jižní Levá Cesta VII Prachov

 Nově v diskusi:
Re: Studenské skály nález karabin | Re: Studenské skály nález karabin | Re: 8a plotny v krase | Re: 8a plotny v krase | Re: 8a plotny v krase | UFOni | Grand Canaria | Studenské skály nález karabin | Re: 8a plotny v krase | Re: Zillertal spaní, mýto atd |

 Nové komentáře:
Re: ach ty titulky | Re: ach ty titulky | Šlo tomu předejít | Re: ach ty titulky | Re: :-( | Nanga Parbat | Re: Hory jsou krásné | :-( | Re: ach ty titulky | Re: ach ty titulky |

 Kde to vře:
SP v boulderingu Praha 2025 (65)
SP v boulderingu Praha 2025 (24)
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (19)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (14)
SP v boulderingu Praha 2025 (13)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
Minisérie Správci skal (12)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (9)

 Nově v inzerci:
Gabrielka - friendy a ballnuty | Chata pod Rysmi | Vklíněnce v Ádru | Grand Canaria | ICT Dragon 2 Drytoolingové cepíny | Ozone HV 45,5 | Skwama 43,5 | dětský sedák | Nové lezečky Scarpa Mago vel. 41 | Průvodce Křížový vrch |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1516 
 Ne 
 1754 
 Nevím 
 1048 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.