LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezec nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5824 lezců
1189360 cest
Nové přelezy:
December P 9
Satisfakce Xc
Lítost špa 7C
La Balenot 7c
Toto D´Ara 7b
Palpito Te 7b+
Pao De Que 7b
Aurora Bor 8a+
Scylla 7c
Feistus Re 7b+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vlado Štrba z expedice na Everest: mám permit s Ueli Steckem

Slovák Vlado Štrba, který je v Nepálu na zpochybňované expedici na Everest, aby se podruhé tentokrát nakonec sám pokusil o výstup slavnou Boningtonovou cestou tzv. Hard Way, oznámil, že získal společný permit s Ueli Steckem na jihozápadní stěnu.

"Moja a Ueliho agentúra sa spojili a máme spoločný permit na juhozápadnú stenu (aspoň viem, že tam nebudem až tak sám)," napsal na Faceobooku.

"... menší permit na Lobuche peak a ďalší Slovák (Peter Abaffy) ide skúsiť klasickú vstupovú trasu vrámci expedície Happy Feet Everest 2017 a budeme spoločne zdieľať spoločný základný tábor.
Už som v Namche Bazáre a pomaličky sa posúvam do základného tábora. Tam budem cca okolo 19.4.,"
informoval Vlado Štrba.



Zde je fotka společného permitu:



A přidal společné foto z Namche Bazár s Ueli Steckem a jeho parťákem Tenji Sherpou, kteří se chystají na extrémní traverz Everest - Lhoce (viz: Ueli Steck se připravuje na extrémní traverz Everest-Lhoce):



Původně se Vlado Štrba chystal na Everest s parťákem z loňska Zolo Pálem. Ten ale na poslední chvíli od expedice odstoupil. A tak se Vlado Štrba rozhodl výstup uskutečnit sám. Expedice Everest Hard Way: Z.Pál odstoupil, V.Štrba chce jít sám

Od jejich expedice se koncem loňského roku distancoval slovenský horosvaz James, podle něhož na cestu nemají a klamou veřejnost. Viz článek na Lezci: Slovenský James se distancuje od pokusu o Everest Hard Way

Slovenská expedice na Everest 2016 Hard WayPoprvé se Vlado Štrba a Zolo Pál pokoušeli o výstup na Everest Boningtonovou cestou loni na jaře. V květnu je z C2 po údajném zásahu menší lavinou zachraňoval vrtulník. (Viz článek na Lezci: Slováky na Everestu zasáhla menší lavina a sestupují). Následně organizovali další pokus na rok 2017 a sháněli sponzory a podporu v médiích.

Koncem roku 2016 se proti jejich počínání zvedla kritika ze strany některých slovenských horolezců. viz mj. článek: Snežný kocúr – alebo smutná pravda o slovenskej expedícii Everest Hard Way

Kriticky se vyjádřily i horolezecké osobnosti jako Zoltán Demján (Zoltán Demján: Everest Hard Way je vyhradená výlučne pre absolútnu svetovú špičku.) nebo Jarýk Stejskal (Jarýk Stejskal: Everest priťahuje exotov z celého sveta.).

Odpověď na kritiku od Zoltána Pála: Zoli Pál: Nenávisť do kopcov nenoste

Boningtonova cesta z roku 1975 vede JZ stěnou. O výstup nejstrmější stěnou Everestu se od roku 1969 pokoušelo několik výprav. Prvovýstup se nakonec podařil velké britské expedici vedené Chrisem Boningtonem. Na vrchol hory vystoupili Doug Scott a Dougal Haston, později také Peter Boardman s Šerpou Pertembou a sólo Mick Burke (ztratil se v mlze při sestupu).

Cestu „Hard Way“ opakovala v roce 1988 slovenská expedice. Členy byli Jozef Just, Peter Božík, Dušan Becík a Jaroslav Jaško. Výstup uskutečnili alpským stylem a Jozef Just jako jediný stanul na vrcholu. Na sestupu všichni zemřeli.

Vlado Štrba zatím informoval o aklimatizačních trecích, při kterých vyšel na Island Peak (6189m).

Při vlastním výstupu na Everest chce mít tábor C1 a C2 totožný s výstupovou trasou do Jižního sedla, ale od C2 už plánuje postupovat v trase stěnou s bivaky v B1 (7800m) a B2 (8300m) až k vrcholu, jak uvedl původně na stránkách expedice:
www.everest.8000.sk


sth   [úpravy] 09:35 11.04.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Na permite10:23:17 11.04.2017
Ueli Steck 40 rokov

Vlado Strba 30 rokov, Chuck Norris slovenskeho himalajizmu predbehol cas!
The Gododpovědět 
 Re: Na permite11:25:28 11.04.2017
Hmmm, podle fotky dost sešlý třicátník. Jojo, v těch velkých nadmořských výškách se stárne rychleji.
odpovědět 

 Dostan rozum chlape!11:57:51 11.04.2017
Ja stale dufam, ze dostane rozum a vykasle sa na to lebo toto co sa chysta urobit je vedoma sebevrazda.
Michalodpovědět 
 Re: Dostan rozum chlape!16:52:18 15.04.2017
Tomu neveri ani on sam,takove divadílko,
odpovědět 
  Re: Dostan rozum chlape!09:35:53 02.05.2017
Zial rozum nedostal ani jeden z nich
odpovědět 

 Foto dne:

Vlastějovická
 Databáze cest:
Všechny cesty (188006)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Jízda Na Hraně 7A+ Skály U Sosnové
Zigzagando 6b Orsomarso
Inner Smile Into Exutero 7b Leonidio
Nonna Dario 7a Besagno
Meraki 7b Kalymnos
Nově komentované:
Peťánek 7B Srbsko
Horní Varianta 7- Žleby
Peťánek 7B Srbsko
Rebel Yell 7a Kalymnos
Malý Prd 6C+ Tisá - Modřín

 Nově v diskusi:
Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Jo | Re: Jo | Re: subscripce and pay to win | subscripce and pay to win | Re: aby zo seba nerobili .. | Re: ? | aby zo seba nerobili .. | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: ? | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (33)
MČR v boulderingu (10)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (9)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (2)
Lezec Deníček nově i pro Android (1)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | SCARPA | Parťák do hor, žula volá | Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové | Prodám jistítko ALPINE UP - Nové | Malarone 250mg | práce | Sportovkyni pro život | Dřevěná lišta- Panťak |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1667 
 50 dní v divočině 
 1153 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1466 
 Andrea 
 1189 
 Ashima 
 968 
 Barkley Marathon 
 1006 
 B.I.G. - světové prvenství 
 1053 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 934 
 Gálfy - Horský život 
 895 
 Jak se staví ledovec 
 875 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1257 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 1020 
 Lezci z Manína 
 1067 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 910 
 Operace Nos 
 1037 
 Plamen nikdy nezhasne 
 926 
 Pohlednice z konce světa 
 1165 
 Pomíjivost ledu 
 895 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 930 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 933 
 Rhapsodia Corcontica 
 937 
 Sama 
 1083 
 Šampioni zlatého údolí 
 1003 
 S lyžemi v oblacích 
 1203 
 Tenaya Traverse Challange 
 1014 
 Tenkrát na východě 
 1192 
 Velká alpská silnice - 73 
 962 
 Za oponou velehor 
 1145 
 Zápasník Dee Dee 
 1026 
 Životní výprava 
 1061 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.