LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Solidní vrstva mechu pohnojená dávkou strachu ve výlezu na vrchol udrží všechno.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Žebříček
Cesty:
45.Winter 10101
46. 10100
47.Reich 10088
Bouldry:
45.Chovanová 9200
46.Tran 9181
47.Čech 9150
Hory:
6.Bloudek 6420
7.Švihálek 6192
8.Zvonková 5717

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5841 lezců
1195462 cest
Nové přelezy:
Ćale Moj 7b
Sarkit Sou 9+/10-
Free Willy 7b
Tampourlo 7c+
Acrovatis 7c+
Ride The S 7c
K3 Climbin 7c
Patata Neg 8a
Fire 7b
Junimond 9+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hory shora

Radek Jaroš a Arnošt Tabášek

Kniha je v první řadě krásnou obrazovou publikací, alespoň tak na mne na první pohled zapůsobila.

Podtitul hlásá Příběhy ze sedmi osmitisícovek a skutečně jsou to ty které naleznete na zadní straně přebaly , ty na kterých stanula noha hlavního vypravěče vynikajícího horolezce současnosti, Radka Jaroše.
Když jsem se ponořil do jednotlivých kapitol, zjistil jsem, že je psána pro mě příjemným jazykem, který popisuje nevšední příběhy, dokonce i mnohem více nevšední, než lze od publikace tohoto typu očekávat.

Naleznete zde i dosti drastické odstavce, jeden si dovolím citovat.


Úryvek z knihy
Nikdy víc. Nikdy víc. Nikdy víc. Slova se opakují jako v refrénu Havrana z básně Edgara Alana Poea. Možná skutečného ptáka přivolají. Najednou se zvedá z ledovce. Vzlétá neochotně a ztěžka. Vzápětí všichni vidí, co ho k místu tak magicky přitahuje. Ve sněhu jsou ostatky nějakého horolezce. Na K2 neměl tolik štěstí. Noha trčí, vyvrácená a vytržená s kyčle. Na chodidle ještě zůstává bota s připevněnou mačkou. Opodál kosti druhé nohy. Ostatky nejsou podle kusů látky staré. Ale kdo spadne na K2 letí v kotrmelcích celé tři kilometry. Obrovskou rychlostí naráží do výčnělků skal a ledu. Proto je tělo tak zdevastované.
Havran hodující na lidských ostatcích, dělá tečku za sestupem.




Dovoluji si z mého laického úhlu ohodnotit tuto knihu, také z pohledu horolezecké historie a kontinuity československého horolezectví. Řada horolezeckých expedic posledních dob se potýkala s přílišnou komercializací a někteří jedinci, dokonce šlapali napříč horolezeckým ideálům. Viz pan Trčala.
Tuto knihu tedy chápu, jako návrat ke tradičním hodnotám alpinismu a vyzdvihnutí fair play přístupu.






Mont Everest 8850 m
K 2 8611 m
Kančendženga 8586 m
K 2 a Broad Peak 8611 m 8047 m
Čho Oju 8201 m
Šiša Pangma 8046 m
K 2 a Nanga Parbat 8611 m 8125 m



Titulní strana






Zadní strana se všemi vrcholy




Kniha k sehnání (kromě normálních knihkupectvích) také přes knižní web, jehož adresa je uvedena přímo na přebalu.
176 stran

Mám rád z tepla domova sledovat poletující vločky  a z pohodlí gauče listování pěknými dobrodružnými knížkami. Tohle je jedna z nich. Pěknou zimu.

JirkaS   [úpravy] 22:25 04.01.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Skvělá knížka23:52:20 04.01.2006
Nezbývá mi než souhlasit, knížka je to skutečně výborná.Ježíšek se letos trefil, málem jsem kvůli ní neodešel na půlnoční, tak mě pohltila...
hansodpovědět 

 adresa09:43:15 05.01.2006
Mohu poprosit o web adresu, kde se dá kniha koupit?
tomanousodpovědět 
 Re: adresa11:39:10 05.01.2006
www.knizniweb.cz

374,- Kč
 jirkasodpovědět 
 Re: adresa19:14:04 06.01.2006
Nebo taky tady
http://www.kosmas.cz/knihy/128343/hory-shora/

za 359 Kc
honzaodpovědět 

 Objednávka13:33:10 05.01.2006

Knihu lze objednat i přímo na Radkově webu, navíc Vám jí jako bonus podepíše.

www.radekjaros.cz
Ondra Uherodpovědět 

 Superb14:01:28 05.01.2006
Vážně skvělá záležitost. Děkuji ježíškovi.
Prochyodpovědět 
 Re: Superb08:28:12 09.01.2006
Připojuji se s díky Ježíškovi. Moc pěkný čtení.
nzodpovědět 

 Jazyk13:02:43 06.01.2006
Jestli to Radek Jaroš píše ve stejnem stylu jako vstupy na svuj web při každé akci, tak to musi bejt supr poctenicko...mrknete tam..www.radekjaros.cz
Tomodpovědět 

 Foto dne:

Alkazar
 Databáze cest:
Všechny cesty (189020)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Uranos 6b San Vito Lo Capo
Zeus 6a+ San Vito Lo Capo
Hera 5c+ San Vito Lo Capo
Tierra Indomita 6b La Botalaria
Bikini Club 6b La Botalaria
Nově komentované:
Working Class Hero 7c Leonidio
Clean Your Clock 7a+ Leonidio
Clean Your Clock Extension 7b Leonidio
November Rain Ext. 8+ Beycik
Mpoumpis The Man 7b+ Leonidio

 Nově v diskusi:
Re: Šárka - nové bouldery | Re: dotaz na adminy | dotaz na adminy | Re: Šárka - nové bouldery | Re: Šárka - nové bouldery | Šárka - nové bouldery | Re: BBC vs MejCup | Re: BBC vs MejCup | BBC vs MejCup | Re: Alpy skialp |

 Nové komentáře:
Palec | Re: hmmm... | Taky tak | Re: PF | PF | PF | hmmm... | Re: Sestup GG | Re: Sestup GG | Re: Sestup GG |

 Kde to vře:
Čechy zachránil vrtulník, když jim z Grossglockneru spadlo lano (6)
PF 2026 (4)
Plotnové 9a Niobe od Adama Ondry přelezl Ital Gianluca Vighetti (4)
Simone Moro chystá leteckou záchranku v pákistánském Karákóramu (2)
Jakob Schubert: pokusím se kvalifikovat na olympiádu 2028 (1)
Film Rhapsodia Corcontica je přes svátky zdarma na YouTube (1)
Média: Lavina na severu Řecka zabila čtyři horolezce (1)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Boty La Sportiva | Statická a dynamická lana | Scarpa F1 za 4 500,-Kč | Scarpa drago 42,5 | Posledni výzva-děvče na jízdu za zážitky | La Sportiva Skwama | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 | Mačky BD Cyborg pro |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1940 
 Někdy ano 
 2122 
 Ne nepoužívám 
 2047 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.