LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Místní klasifikace: mluví; nemluví; nemluv na mě!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy Kanada (26.02)
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
3.Stribrny 11950
4.Štípek 11869
5.Širůčková 11747
Bouldry:
3.Trojan 11225
4.Pochman 11000
5.Novák 10903
Hory:
19.Petr 3220
20.Nešvera 3129
21.Slavíček 3060

Výsledky
Zimní olympiáda (06.02)
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)

Deníčky
5852 lezců
1199736 cest
Nové přelezy:
Přepište D 7C
Kolébka Ži 8A
Chilli 9
Jedna Mozk 7C
Loli-X 10-
Zephyr 7c
Ukřižování 7C
Kalter Bra 7C/7C+
Unknown 8A
Katerina C 7c+

Stěny
Sportcentrum Evropská - Stěna FTVS UK - Praha 6
Olberg lezecká stěna - Blansko
Boulder Hluchák - Šumperk

Prodejny
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Další sjezd osmitisícovky

šiša pangma Polský skialpinista Andrzej Bargiel sjel za velmi špatných povětrnostních podmínek z vrcholu Šiša Pangmy.






Pětadvacetiletý Andrzej Bargiel, považovaný v současnosti za nejzajímavější objev Artura Hajzera mezi mladými polskými horolezci, dokázal minulý týden vystoupit na jeden z vedlejších, tzv. Centrální vrchol Šiša Pangmy (8008), za mimořádně obtížných podmínek.

Jak sám sebekriticky podotkl na svém blogu, v době, kdy se setkal s již sestupující expedicí španělského horolezce Carlose Soriy, šlo o podnik extrémně nebezpečný. Nedbaje varování nadále stoupal, často po pás v stále přibývajícím sněhu, a viděl řadu prachových lavin, schopných smést jej z cesty. Vzhledem k podmínkám vzdal myšlenku na výstup na Hlavní vrchol Šiša Pangmy (8027), neboť přechod dalšího sněhového hřebene nebyl reálný, a zvolil Centrální vrchol jako náhradní cíl, a zároveň místo startu svého sjezdu.

šiša nangma z wiki


Šiša Pangma, pohled od severu

foto: Wikipedia; autor Dirk Groeger v rámci lecence Wikimedia Commons


Andrzej Bargiel na sebe v minulosti upozornil spíše jako talentovaný a nadějný skialpinista. Dosahoval úspěchy v mezinárodních skialpinistických závodech včetně mistrovství světa a podstatně srazil dosavadní časový rekord z extrémního závodu v běhu na Elbrus. Snad tím na sebe upozornil polské „hledače horolezeckých talentů“. Pro svůj himálajský program na následující období si jej vybral Artur Hajzer.

Od roku 2012 se tedy Bargiel stal součástí polských himálajských týmů. Loni byl účastníkem expedice na Manasulu (8163), letos se s Hajzerem zúčastnil tragické expedice na Lhotse (8516). Centrální Šiša Pangma je však pro něj prvním dosaženým osmitisícovým vrcholem, navíc korunovaným extrémním sjezdem špičkové úrovně.

A se sjezdy z osmitisícovek hodlá Andrzej Bargiel pokračovat. Ve spolupráci s dalšími polskými himálajisty vytvořil projekt příznačně nazvaný „Hic sunt leones“ který má své protagonisty přinést na nové a neznámé území. Chcete-li do dalšího, vyššího levelu himálajské hry. Poláci se zkrátka rozhodli, že jim nestačí být v Himálaji průkopníky zimního lezení, a průkopníky alpského stylu v nejobtížnějších stěnách osmitisíchových hor. Napříště se hodlají pokusit nejvyšší hory ještě sjíždět.



Video: On the brink  de Andrzej Bargiel


Zdroje a odkazy:
Blog: Andrzejbargiel.com
Wspinanie.pl – zpráva o sjezdu
Wspinanie.pl – popis výstupu
Desnivel.com – zpráva

Tomáš FRANK   [úpravy] 23:22 07.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Sektor: Lorito
Crosstown traffic, 7b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (189444)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Els Calés Seràn Sempre No 7a+ Grau Dels Matxos
Las Gotas De Dios 6c Grau Dels Matxos
Batzac 6b Grau Dels Matxos
Suara 6c Grau Dels Matxos
Pralinka 7C Bolešiny
Nově komentované:
Cloud Nine 7B Jižní Stěna Soutěsky Džbán
Cloud Nine 7B Jižní Stěna Soutěsky Džbán
Zephyr 7c Poets
Dírka 7A+ Maloměřice
Nad Odpadky 7C Maloměřice

 Nově v diskusi:
Re: Najdi deset rozdílů | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech |

 Nové komentáře:
Re: jen vzhůru internetoví bojovníci | Měřit stejným dílem | Re: Zanechme hysterie | Re: zrele na psychiatriu | Re: jen vzhůru internetoví bojovníci | Re: jen vzhůru internetoví bojovníci | Re: Zanechme hysterie | Re: jen vzhůru internetoví bojovníci | Re: jen vzhůru internetoví bojovníci | To brzy.. |

 Kde to vře:
ČHS nesouhlasí s návratem Rusů na mezinárodní závody v lezení (31)
Rusové mohou opět soutěžit na mezinárodních závodech v lezení (15)
Podmínka 5 měsíců za to, že mu umřela parťačka na Grossglockneru (7)
Video: Adam Ondra a boulder party ve stylu oldschool PC hry (5)
Nelezte na Mařence - 28.2. (1)

 Nově v inzerci:
Matrace | Zapomenuté smyčky | Parťák na skialpy | Průvodce Pravý břeh | sedák - Rock Empire Nox vel. L | Goretexová bunda | Lezecké cepíny-Singing rock | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp | Expediční spacák Sir Joseph Looping 1200 190 cm | lezení venku27.2.-2.3. |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 1743 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 1869 
 Ne, uniklo mi to. 
 1610 
 Sleduji jen Adama. 
 1672 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.