LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Žebříček
Cesty:
3.Štípek 12275
4.Trojan 11956
5.Stribrny 11950
Bouldry:
3.Trojan 11200
4.Novák 10853
5.Stráník 10800
Hory:
20.Tomasu 3348
21.Magič 3304
22.Rojko 3282

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5841 lezců
1195468 cest
Nové přelezy:
Ćale Moj 7b
Sarkit Sou 9+/10-
Free Willy 7b
Tampourlo 7c+
Acrovatis 7c+
Ride The S 7c
K3 Climbin 7c
Patata Neg 8a
Fire 7b
Junimond 9+

Stěny
Prostor Letňany - Praha 9
Squashová hala - Bezdružice
LC Baldovec - Rozstání – Baldovec

Prodejny
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
HUDYsport - Havířov
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Madagaskar: dálkový rozhovor s Francois Legrandem

Karambony

smFrancois Legrand a další lezci Expedice Karambony 2007 se několik týdnů pokoušeli na Madagaskaru prostoupit big wallem Karambony a v minulém týdnu odpověděli na otázky českých čtenářů Lezce. Podle posledních informací se jim volný přelez všech délek během expedice nepodařil, nicméně z lezení a bouldrování natočili spoustu materiálu pro chystané lezecké DVD.

Níže jsou odpovědi lezců z Madagaskaru na vaše otázky. Rozhovor s čtenáři Lezce na dálku na téma výstupu cestou Tough Enough nebo lezení vůbec nabídl českým čtenářům francouzský web Kairn.com, který expedici pořádal.

otázka1
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jakým stylem tato cesta byla dělaná, tedy jestli jste šli "zezdola" nebo nejdříve cestu proslanili. Rovněž by mě zajímaly nějaké postřehy nejen z lezení -> tedy místní kolorit (nejen lezením je člověk živ). Dík
Element

odpověď 1: Nejprve jsme to zkoušeli od země až k těžkým délkám, na které jsme pak potřebovali několik dní. Pak jsme šli na vrchol, abychom pracovali na těch délkách, které jsou v horní části. Založili jsme základní tábor a slaňovali jsme denně, abychom zkoušeli ty těžké úseky. Tímto způsobem jsme také mohli natáčet video. Samozřejmě hlavním cílem bylo vylézt cestu zdola nahoru, ale myslili jsme si, že by to mohl být cíl pro příští  výlet. Protentokrát jsme se pokoušeli vylézt volně každou délku zvlášť. Pokud jde o místní kolorit, žijeme v malém táboře v těsné blízkosti místních lidí. Také jsme s nimi před pár dny užili velkou místní slavnost. Chceme se o tom více rozepsat v dalších článcích.

otázka 2
Je to lámavé, když ano, čistíte cestu od volných kamenů?
JirkaS

odpověď 2: Je to žula, ale nikdo to před tím vlastně nelezl. Takže jsme narazili na spoustu volného materiálu. Greg spadl na jeho délce několikrát jen proto, že se mu vylamovaly chyty. Stále se bojíme, ža vylomíme i nějaký klíčový chyt ...

otázka 3:
Ja bych se chtěl jenom zeptat, jak dlouho jste cestu nacvičovali a čím to jistíte, jako jestli lepíte a nebo zakládáte jištění, které si pak vezme druholezec. Jo a ještě jestli je to jediná cesta na big wall??
quido
otazka 4
Pokud jsem to správně pochopil, snažíte se o volný přelez již prostoupené (Němci 2005) stěny. Přejišťovali jste tuto cestu, nebo lezete pouze po původním jištění? A jak je to vůbec jištěno? Klasicky „francouzsky“, nebo je to odjištěno odvážněji (vlastní jištění)? Díky a přeji hodně štěstí.
mirek

Odpověď na otázku 3 a 4:
Francois Legrand a Greg Sobczak jsou ve stěně nyní tři týdny. Ale skála je tak agresivní, že nedokážeme více než několik pokusů každý a více naž dva dny za sebou a pak si máme jeden den rest. K jištění, pokud to jde lézt jen s friendy, nenýtujeme. Když ne, tak používáme mechanickou kotvu (ne lepidlo).
Na této stěně je pouze tato jedna cesta, ale několika dalších cest existuje na okolních stěnách.







3 x Francois Legrand v cestě Tough Enough, Madagaskar

foto od Kairn.com


Úvodní článek o expedici, jejích cílech a složení viz: Expedice Karambony 2007

Článek o expedici, kde jste pokládali vaše otázky: Legrand a spol odhadují cestu na Madagaskaru až za 8c - Ptejte se expedice Karambony 2007

Aktuální dění z expedice na internetu je v denním blogu ve francouzštině na adrese: www.humanedgetech.com/expedition/kairn/

Web hlavního organizátora: www.Kairn.com


Lezec.cz+Kairn.com   [úpravy] 08:16 22.09.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ...14:39:42 23.09.2007
Nevíte někdo jak se bude jmenovat DVD, kdy bude, popřípadě kde se bude dát sehnat? Vypadá to opravdu šíleně.
Tomodpovědět 
 Re: ...Karambony18:20:29 08.10.2007
Ještě není jasné, kdy video bude, zda tvůrci nepočkají na další expedici na Madagaskar. Název bude asi Karambony. Dají nám na Lezce vědět.
 Standaodpovědět 

 Foto dne:

Alkazar
 Databáze cest:
Všechny cesty (189022)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Thetis 6a San Vito Lo Capo
Eros 6b+ San Vito Lo Capo
Uranos 6b San Vito Lo Capo
Zeus 6a+ San Vito Lo Capo
Hera 5c+ San Vito Lo Capo
Nově komentované:
Working Class Hero 7c Leonidio
Clean Your Clock 7a+ Leonidio
Clean Your Clock Extension 7b Leonidio
November Rain Ext. 8+ Beycik
Mpoumpis The Man 7b+ Leonidio

 Nově v diskusi:
Re: Šárka - nové bouldery | Re: dotaz na adminy | dotaz na adminy | Re: Šárka - nové bouldery | Re: Šárka - nové bouldery | Šárka - nové bouldery | Re: BBC vs MejCup | Re: BBC vs MejCup | BBC vs MejCup | Re: Alpy skialp |

 Nové komentáře:
Palec | Re: hmmm... | Taky tak | Re: PF | PF | PF | hmmm... | Re: Sestup GG | Re: Sestup GG | Re: Sestup GG |

 Kde to vře:
Čechy zachránil vrtulník, když jim z Grossglockneru spadlo lano (6)
PF 2026 (4)
Plotnové 9a Niobe od Adama Ondry přelezl Ital Gianluca Vighetti (4)
Simone Moro chystá leteckou záchranku v pákistánském Karákóramu (2)
Jakob Schubert: pokusím se kvalifikovat na olympiádu 2028 (1)
Film Rhapsodia Corcontica je přes svátky zdarma na YouTube (1)
Média: Lavina na severu Řecka zabila čtyři horolezce (1)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Boty La Sportiva | Statická a dynamická lana | Scarpa F1 za 4 500,-Kč | Scarpa drago 42,5 | Posledni výzva-děvče na jízdu za zážitky | La Sportiva Skwama | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 | Mačky BD Cyborg pro |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 1941 
 Někdy ano 
 2125 
 Ne nepoužívám 
 2048 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.