LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ježíš von si zpívá? Tak to bude zase tlama jako kráva!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Vírský cepín (04.02)
Zimní olympiáda (06.02)
Brno Boulder Cup 2026 (07.02)

Žebříček
Cesty:
48.S 10000
49.Hyžný 9963
50.Čáň 9954
Bouldry:
48.Šlapák 9056
49.Šolc 9050
50.Klapal 8903
Hory:
26.Halašta 2307
27.Kulajta 2304
28.Rojko 2298

Výsledky
ČP v bouldru Praha (24.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)
MČR v ledezení na rychlost (13.01)

Deníčky
5848 lezců
1197376 cest
Nové přelezy:
Santé Suri 7b
Libertad 7b+
Ramera 7b+
Amor Y Odi 8a
Amor Y Odi 7c+
Aromas Del 7b+
La Casica 8a
Ramallar 8a
Penurias 8a
La Casica 8a

Stěny
Sokol Nymburk - Nymburk
Stěna Luh - ZŠ Vsetín Luh 1544 - Vsetín
Lezecké centrum Vertikon - Zlín

Prodejny
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3
HUDYsport - Jičín
bart´s port - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dent du Geant, první lezení ve čtyřech tisících

17.6.2018 Petr Janda, Jana, Radek

Radek přišel s nápadem vylézt na Dent du Geant. Rezervovaně jsem souhlasil, byl to ambiciózní nápad a musel jsem si to trochu srovnat v hlavě. Pořád jsem se schovával za myšlenku, že to nějak časově nevyjde, případně nevyjde počasí, nicméně jsem se alibisticky chystal.

Radek měl jasno, sledoval předpovědi, dolaďovali jsme věci a nakonec jsme dospěli k okamžiku odjezdu.

V Rozvadově jsme měli zpestření se zabouchnutými klíčky v autě, ale v tu chvíli nás už nic nemohlo odradit. V sobotu ráno jsme byli v Courmayeru v Itálii.  Zmátořili jsme se po noční cestě, rozvážně sbalili a v naprosté pohodě a beze spěchu se vydali lanovkou na Rifugio Torino.

Vylezli jsme z lanovky a poprvé naživo viděli, do čeho se pouštíme. Pořídili jsme startovní fotku a vyrazili po firnu do mraků v údolí.


Dent du GeantBrouzdáme trochu v mlze, ale nenavštívili jsme Ermitáž. Postavili jsme stan. Na celkem výhodném místě pod nástupem. Pivko, odpočinek, spánek, pohledy vzhůru, myšlenky jak, strategie. Řízek od Jany. Spát... Ráno vstáváme ve čtyři, pijeme čaj uvařený večer a v pět vyrážíme.

Svítá. Fotíme. Stoupáme. Čtyřicetipětistupňový firn nás dostatečně zahřeje. V sedle napít, vydechnout, chvíli diskutujeme, jestli kuloárem nebo standardně přes mixy v pravé části masivu. Mixy a Radek jako náčelník vyhrávají a prostupujeme jedničkovým-dvojkovým terénem sem tam s trojkovým krokem. Dostáváme se pod nástup do Burgenerových ploten, sundáváme mačky, odkládáme zbytečnosti a necháváme nadbytečný materiál a 2 batohy pod nástupem.

Pořadí Petr, Jana, Radek. Radek se dobrovolně ujal batohu a ukázal se tak jako nejsilnější člen výpravy.

Každý z nás si užíval cestu jinak: snahou o čistý přelez bez zbytečného zdržování, vnímáním prvního lezeckého výstupu na čtyřtisícovku nebo dohledem na celý tým a bezpečné potěšení z výstupu.

Dent du Geant


Bylo to lezení. Možnost „háknout“ cestu po fixu bylo jen zjednodušení. Tak o dva stupně. Většinou je cesta ukloněná, ale místy jsou kroky kolmější a přísnější nebo plotna zjemní. Doporučení všem, co chtějí dát čistotě přelezu čas a kladou na ni důraz, je zvážit lezečky, v jemné partii se hodí lépe než pohory. Horští vůdci ale musí už při přijímačkách vylézt pětku v pohorách, takže měřítka jsou dána.

Předvrchol... Místa asi jako na Prachovské jehle, přelez přes sedlo na hlavní vrchol. Taky lezení. Tady se za fixy nikdo nestydí, čas vesele utíká a my si to uvědomujeme. Pár fotek, vracíme se do sedla ke slaňáku. Čeká nás přes 150 m slanění, je třeba hledat kruhy a při první délce to bylo pro Radka dobrodružné. Slanění bylo dlouhé, sestup přes mixy a následně přes rozbředlý strmý firn také. Byli jsme pomalí nahoru i dolů. Suma sumárum 12 hodin. Opět se ukazuje, že čas je v horách kritická veličina.

Na balení stanu máme 10 minut a cesta na lanovku je napínavý a vyčerpávající závod. Dali jsme to o minutu, tedy bez rezervy a díky patří Radkovi, že tenhle závod dal se stanem navíc. Mokří, ale šťastní sjíždíme lanovkou dolů.
Přeskupujeme tým: Radek a Jana směr Aosta, masiv Monte Rosy, Jitka a Petr směr kemp Ponte Breuil a Gran Paradiso, ale to už je další vyprávění, tak zase příště ...


Dent du Geant - svítání pod horou

Svítání pod horou


Dent du Geant - Předvrchol Pointe Graham 4009

Předvrchol Pointe Graham 4009


Dent du Geant - Vrchol Pointe Sella 4013

Vrchol Pointe Sella 4013


Dent du Geant - Slanění

Slanění


(c)2018 Petr Janda, Radek Kabelík

Petr Janda   [úpravy] 11:39 05.07.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 paráda23:43:26 05.07.2018
Moc pěkný, díky za článek a inspiraci ;-)
aTomodpovědět 

 dobře vy22:42:19 09.07.2018
Dik za fajn článek
Adamodpovědět 

 Pochvala09:48:20 11.07.2018
Hezká akce.
Můžu mít prosbu? Chystáme se do oblasti za týden.
Sdělil bys mi do e-mailu podrobnosti ohledně parkování, zda se dá někde dole přespat,....
Díky moc
Pekyodpovědět 

 Foto dne:
Hafty
Kamasutra, 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (189215)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Santé Suriana 7b Todra Gorge
Amor Y Odio L1+L2 8a Mula
Amor Y Odio L1 7c+ Mula
Edlingette 6c+ Les Lames
Mathema 7b Leonidio
Nově komentované:
La Quebrantá 7c+ Chulilla
Morgenspaziergang 5b Paklenica
Morgenspaziergang 5b Paklenica
Eisiges Klassenzimmer 4 Amertal
Eiland 7b+ Chulilla

 Nově v diskusi:
Re: Lyže na lezení | Re: Lyže na lezení | Re: Lyže na lezení | Re: Lyže na lezení | Re: Lyže na lezení | Dotaz | Re: Lyže na lezení | Re: Lyže na lezení | Re: Lyže na lezení | Re: Lyže na lezení |

 Nové komentáře:
Re: kardinální otázka | Re: DVD | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | kardinální otázka | Re: Klasifikace? | Re: Za peníze cokoliv |

 Kde to vře:
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (181)
Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli 3 čeští skialpinisté (42)
Alex Honnold vylezl nejištěným solem namrakodrap Taipei 101 (29)
Český pohár 2026 v boulderingu 1. kolo (16)
Patagonie: první BASE jump z Fitz Roy (10)
Američan Sean Bailey oznámil přelez nové cesty v USA za 9c (8)
ČHS upozorňuje na podmínky pro skialpy a ledolezení v Krkonoších (7)
Adam Ondra připustil, že jeho Change v Norsku nemusí být 1. 9b+ (2)
Závod Šumavský rys a celodenní skialp day na Špičáku (1)
Vojta Trojan si zapsal své druhé 9a+: Furia De Jabali v Siuraně (1)

 Nově v inzerci:
ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | MSR whisperlite | La Sportiva Nepal | Hledam spolulezkyni..skaly hory, skialp | Boty LaSportiva Nepal Cube GTX 42,5 | Mačky SR Lucifer II Tech | Cepíny CT North Couloir | Lezci s detmi | Statická a dynamická lana | expediční péřovka |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 118 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 140 
 Ne, uniklo mi to. 
 147 
 Sleduji jen Adama. 
 134 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.