LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)
Novoroční pohárek (24.01)
Zimní olympiáda (06.02)

Žebříček
Cesty:
15.Klapal 11100
16.Churavý 11068
17.Šofránko 10981
Bouldry:
15.Pařík 10325
16.Širůčková 10253
17.Indrák 10150
Hory:
10.Nešťák 5095
11.Černý 4920
12.Procházková 4592

Výsledky
ČP skialpy Kraličák (10.01)
SP ledy Korea (09.01)
MČR ve skialpech (14.12)

Deníčky
5847 lezců
1197359 cest
Nové přelezy:
Primerisim 7c
Plaquistad 8a
Primerisim 7c
Gofio Aska 7b+
Ange De L´ 9
Olympos Ga 10
Kara Elmas 9+/10-
Metallica 9+/10-
Peatón Del 7c
Dobrák Od 8A+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Piolets d'Or 2023 za celoživotní přínos: George Lowe (USA)

Pořadatelé Piolets d'Or 2023 oznámili, že letošní cenu za celoživotní přínos světovému horolezectví dostane americký lezec George Lowe. Od 60. let se věnoval těžkému lezení ve velehorách v USA a zejména pak v Himalájích, kde má mj. prvovýstup východní stěnou Mount Everestu z roku 1983.

S oceněním Piolets d'Or za celoživotní přínos se zařadí mezi následující horolezecké legendy: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley, Sir Chris Bonington, Wojciech Kurtyka, Jeff Lowe, Andrej Štremfelj, Krzysztof Wielicki, Catherine Destivelle, Yasushi Yamanoi a z loňska Silvo Karo.

Oznámení pořadatelů o letošním ocenění na Facebooku:



George Lowe na Wikipedii:

George Lowe (climber)

Piolets d'Or 2023 se bude pořádat ve francouzském Briançonu 14.-16. listopadu 2023. V předvýběru na Piolets d'Or 2023 je i český tým Jaroslav Bánský, Radoslav Groh, Petr Kejklíček a Zdeněk Hák za prvovýstup na Chumbu (6859 m) v Nepálu 27.-29. října 2022.

Viz nedávný článek na Lezci:

Piolets d'Or 2023: V předvýběru je český tým za Chumbu (6859 m)

A pořadatelské stránky: pioletsdor.net

Standa Holec   [úpravy] 07:49 10.10.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 make lowe not war22:47:01 11.10.2023
Jenom pro vyjasneni, at ostatni nemusi googlit jako ja:

Tohle neni ten George Lowe, ktery lezl s Hillarym na Everest.  :)

A vzhledem k tomu, ze jsem konecne cetl treti dil Schuberta, tak ani to neni vynalezce frienda, to byl Greg Lowe.


jx nullodpovědět 
 Re: make lowe not war06:18:37 12.10.2023
Dovolím se (Dle dostupných zdrojů) poupravit: Frienda vynalezl Ray Jardine. I když byl inspirovám tvarem jistidla Greg Lowa (vklíněncem u nás známým pod názvem "abalak" po Abalakovi z Ruska, který jej vynalezl také). Pochopil, že na kýžené vlastnosti je třeba použít tvar rovnoramenné (logaritmické) spirály.
Tím dostal výstředíkové camy na novou úroveň.
Viz třeba tady:
https://www.mountainbrands.cz/ clanky-gear/pribeh-friendu-kamosu- kteri-vas-podrzi
Dagodpovědět 
  Re: make lowe not war21:34:09 12.10.2023
Ok, omlouvam se za mystifikaci a dekuji za opravu.
jx nullodpovědět 
   Re: make lowe not war07:12:22 13.10.2023
V poho, naosal jsi to jinak krásně, zejmena titulek mi pobavil! A vhodně. Já to jen doplnil, pro někoho, koho by ta historie zajimala.
Dagodpovědět 
 Re: make lowe not war14:33:21 12.10.2023
ano,ano. a rovněž tak neplést s Alexem Lowe, jenž již bohužel není mezi námi
odpovědět 
  Re: make lowe not war13:30:27 13.10.2023
A dalsi slavny toho jmena jeff lowe. Asi standartni alpinisticke prijmeni
odpovědět 
   Re: make lowe not war15:08:18 13.10.2023
Skoro to vypadá, že když se někdy, někdy, narodí nějaký Lowe, místo chrasítek dostane do kočárku karabinky a na hraní skoby, vklíněnce a šrouby do ledu. Do školy už pak chodí s cepínem.
dagodpovědět 
    Re: make lowe not war11:01:46 16.10.2023
vypadá to tak. přitom v tom jménu je pro horolezce trochu ironie, vyslovuje se shodně jako low, tedy nízký/o česky. tuším, že, pravopis je gaelského původu a pochází ze staré němčiny z podoby loewe, čili lev.
josefodpovědět 

 Foto dne:

Kalymnos
 Databáze cest:
Všechny cesty (189225)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Plaquistador 8a Chulilla
Bílý Rys 9 Ťažká Dolina
Scorpio 5c San Vito Lo Capo
Grand Silence Frisé 6b Mouries
Normální Cesta 1 -
Nově komentované:
Levá Cesta V Hrubá Skála
Iur 8B+ Cresciano
Souvenir 8A/8A+ Chironico
Midnight Express L2 7b+ Datca
Live Like Jay 7b Datca

 Nově v diskusi:
Tri cesi zahynuli pod lavinou - Styrsko | Re: prostý bojovník na horské chatě | Re: týchto nechať vyhladovať | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: Slevy chaty v Tatrách | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: Slevy chaty v Tatrách | Re: Slevy chaty v Tatrách |

 Nové komentáře:
Re: Kruhy se nedaji normalne koupit-výmluvy | Fanda dne | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | ... | Re: analyza analyzy |

 Kde to vře:
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (145)
Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli 3 čeští skialpinisté (27)
Vzniká film mapující život horolezce Jana „Gusty“ Havla (10)
Patagonie: první BASE jump z Fitz Roy (10)
Vojta Trojan si zapsal své druhé 9a+: Furia De Jabali v Siuraně (8)
Adam Ondra připustil, že jeho Change v Norsku nemusí být 1. 9b+ (8)
Zemřel nestor chrudimských horolezců Vladimír Ťéša Těšitel (5)
SP v ledolezení Jižní Korea: (5)
Závod Šumavský rys a celodenní skialp day na Špičáku (1)
SP v ledolezení Jižní Korea: Aneta Loužecká stříbrná v rychlosti (1)

 Nově v inzerci:
Lano Tendon | Lyže a boty | Cepín Nanga Parbat | Telemrk pinové vázáni | PRODÁM spací pytel SirJoseph Lopping II 900 | Boty Alpina na BC lyže | Boty Alfa GTX na BC lyže | lezení kuřim | Ledopád Bechyně | LAVINOVÝ VYHLEDÁVAČ |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 3675 
 Někdy ano 
 4258 
 Ne nepoužívám 
 3987 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.