LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   “Nejdřív je climbing a potom polibek tvůj!” Jiří Korn.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)
Novoroční pohárek (24.01)
Zimní olympiáda (06.02)

Žebříček
Cesty:
8.Stráník 11302
9. 11269
10.Danda 11186
Bouldry:
8.Jungling 10600
9.Kopecký 10600
10.Mokroluský 10550
Hory:
25.Tomasu 2354
26. 2332
27.Halašta 2307

Výsledky
ČP skialpy Kraličák (10.01)
SP ledy Korea (09.01)
MČR ve skialpech (14.12)

Deníčky
5847 lezců
1197072 cest
Nové přelezy:
Tankista 7B+
Powerband 8A/8A+
Plytka SD 7C/7C+
Katana SD 8A+
Meister 8B
Obłykampus 7C
Wściekła K 8A+
Luna Mengu 7b
Bílý Rys 9
Zloty Dagg 7C+/8A

Stěny
WallClub - Sezimovo Ústí
DDM Domino - Hronov
Lezecké centrum Ruzyně - Praha 6

Prodejny
HUDYsport - Praha 7
HUDYsport - Praha 5
HORALSPORT - KLADNO

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Javorový štít, 2 417m

Centrál (Hlavní žlab, II až III), JZ stěna, S4+(VI) E3, 55°, 450

JAVOROVÝ štít, 2 417m, CENTRÁL (Hlavní žlab, II až III), JZ stěna, S4+(VI) E3, 55°, 450 vm
Ohromná RADOST, další z VELKÝCH VÝZEV na sezónu. Chodil jsem tam jak do houslí, naposledy s Martinem Eliasem a Karlem Svobodou, bylo to zmrzlé.

Konečně, poslední možný den (5.5.2017) to vyšlo! Tentokrát sólo. Překrásný sjezd!

Díky za doprovod a podporu Jirka Juroška a ALPSORT.cz. Na dálku pochopitelně i Vit Strouhal a CLIMBING TECHNOLOGY.cz.

Nádherná jízda ze SZ vrcholu Javorového štítu po firnové pláni do JZ kotle. Firn se sype pod lyžemi jako cukr krystal. Nad kotlem půl hodiny čekám a po desáté skáču přes malý práh do měkkého sněhu kousek před stínovou čáru. Pak ještě dvacet minut čekám uprostřed. Ve stínu je to zmrzlé a expozice veliká, E3. V půl jedenácté traverzuju nad skalami do sto metrového žlábku s klíčovým skalním prahem už skoro dole. Nejtěžší místo, S4+ (VI). Pár metrů sešlapu po ledě, a pak to pustím šusem, firn lyže skvěle drží. Zvedám ruce vítězně k obloze, řvu radostí. Vyšlo to! Hurááá! Práh byl celou zimu v hraničních podmínkách. Naposledy jsem tu byl s Karlem a Martinem den před Kežmarákem. Hodně sněhu, zato zmrzlé a ještě nepřepracované na firn. Pro mě je to asi nejkrásnější z „černých“ linek. Šlapu už v půl páté ze Smokovce. V 8,30h na vrcholu. Kochám se tou ohromující nádherou. V 10h stoupá oblačnost – zas tu budu mrznout, než sníh změkne? Naštěstí se dá vjet do střední části pravým, už odměklým žlábkem a o sto metrů níž už sníh měkne i bez slunce. Užívám si působivou scénu skalisek, ledopádů, sněhu, slunce i mraků a vykrajuji oblouky zvolna jeden po druhém.

Už to vypadalo na slabou sezónu v extrémech a nakonec se to přece otočilo. Vždy musíš věřit a být připravený do poslední chvíle! Ta víra a soustředění na cíl jsou vždy klíčové!  Stojí to mnoho sil, ale nakonec přichází odměna! Už to nešlo tak hladce jako loni. Zúžil se výběr. Přece jen letos čtyři černé linky. Dvě v Roháčích, v severní stěně Prislopu „D1+“ a v jižní z Ostrého Roháče, „B2“. K tomu jsem dokončil 101 štítů a vrcholů na lyžích v Tatrách, 70 ve Vysokých. Všechno kontinuální sjezdy z vrcholu anebo pár metrů pod. V pár případech pak z pod vrcholových skal, ale to jen u menších štítů ve Vysokých Tatrách. Stát na lyžích ve strmé stěně mezi skalami je pro mě nadpozemský zážitek. Díky všem, kteří mi fandí!


Rosťa Tomanec Javorák


skok malého ledového prahu















Přehled extrémních sjezdů v Tatrách:




Rosťa Tomanec   [úpravy] 10:27 01.06.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Paráda!!21:55:32 02.06.2017
Tuhle neděli sme si to stejnou linkou vyklusali nahoru a musím říct 'klobouk dolů'... musel to bejt velkej zážitek... jen tak dál!!
Ticháčodpovědět 

 Velkej zážitek19:03:30 03.06.2017
Jo, jo, díky, VELKEJ ZÁŽITEK...:-)
Zico RTodpovědět 

 Foto dne:
Falesia Dimenticata
A.L.M.F 12-2-89, 6b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (189227)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Powerband 8A/8A+ Rudawy
Katana SD 8A+ Rudawy
Plytka SD 7C/7C+ Jelenia Gora
Meister 8B Hohnstain
Boulder Problem 2 7A Jelenia Gora
Nově komentované:
Kmín Tam 6C Panský Les
La Esperanza De Volver 7a+ Chulilla
Magic Woman 6b San Vito Lo Capo
Cuerpo Jodio 7a+ Túron
Levá Cesta V Hrubá Skála

 Nově v diskusi:
Re: Foto dne | Re: Foto dne | Foto dne | Re: Slevy chaty v Tatrách | Mařenka | Tri cesi zahynuli pod lavinou - Styrsko | Re: prostý bojovník na horské chatě | Re: týchto nechať vyhladovať | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě |

 Nové komentáře:
žebřík | Re: Nejištěné sólo 😁 | Re: Nejištěné sólo 😁 | Nejištěné sólo 😁 | pravda kterou zde diskutující selektivně nekomentují | Re: De iure | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | Re: analyza analyzy | Re: Pohoda |

 Kde to vře:
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (162)
Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli 3 čeští skialpinisté (42)
Vzniká film mapující život horolezce Jana „Gusty“ Havla (10)
Patagonie: první BASE jump z Fitz Roy (10)
Adam Ondra připustil, že jeho Change v Norsku nemusí být 1. 9b+ (8)
Vojta Trojan si zapsal své druhé 9a+: Furia De Jabali v Siuraně (8)
ČHS upozorňuje na podmínky pro skialpy a ledolezení v Krkonoších (7)
SP v ledolezení Jižní Korea: (5)
Zemřel nestor chrudimských horolezců Vladimír Ťéša Těšitel (5)
Alex Honnold vylezl nejištěným solem namrakodrap Taipei 101 (4)

 Nově v inzerci:
Ladakh v srpnu | La Sportiva Mantra Chalk | Spolulezkyně | Vosky SWIX | freeride boty Dynafit Tigard 130 | Scarpa Mojito Hike GTX WMN | Grade VII Down Parka | Statická a dynamická lana | Lano Tendon | Lyže a boty |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 11 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 9 
 Ne, uniklo mi to. 
 7 
 Sleduji jen Adama. 
 7 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.