LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Zimní olympiáda (06.02)
Brno Boulder Cup 2026 (07.02)
SP ledy USA (20.02)

Žebříček
Cesty:
13.Churavý 11068
14.Bulička 11053
15.Šofránko 10981
Bouldry:
13.Chytil 10425
14.Kučera 10328
15.Pařík 10325
Hory:
21.Slavíček 3060
22.Novák 2688
23.Bernard 2632

Výsledky
ČP v bouldru Praha (24.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)
MČR v ledezení na rychlost (13.01)

Deníčky
5847 lezců
1197143 cest
Nové přelezy:
Niapas Dea 8a+
La Bella P 8b
Torito L1+ 7b
La Marcian 7b
Aromas De 7b+
Lloricas 7c
El Remanso 7c+
Space Time 7b
Ya Era Hor 7b
El Infiern 8b/8b+

Stěny
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zemřel Ivan "Kluvoš" Kluvánek

Ivan "Kluvoš" Kluvánek patřil do éry poválečných horolezců, byl u prvních extrémních výstupů v zimních Tatrách, Kavkaz znal jako své boty.
Byl reprezentantem Československa, později trenérem reprezentačního družstva. Zemřel 16. 3. 2021 ve věku 93 let

Kdyby na přelomu 40. a 50. letech nebylo komunistů a politických čistek na vysokých školách, možná by se Kluvoš k lezení vůbec nedostal. Do skal "utíkal" přávě před nástrahami režimu a tehdejší společností spolu s kluky z rodné ulice. Začínali na cvičných skalách na Pajštúně a v Sološnici. Kamarádi u lezení nevydrželi, a tak začal Kluvoš lézt s jinými, daleko za hranicemi bratislavského okresu.


Ivan "Kluvoš" Kluvánek


Čím více času trávil v horách, tím více byl horolezcem, už nešlo jen o únik před světem, ale o ryzí vášeň a lásku k lezení, skále i horám. Pomalu si budoval reputaci a postavení mezi tehdejšími významnými horolezci. Vycestovat do světových velehor bylo tehdy v podstatě nereálné, a tak se na expedice trénovalo v domácích podmínkách, tedy Vysokých Tatrách. Na jednu takovou akci přizval Kluvoše v roce 1955 Arno Puškáš. Šlo o velkolepou akci, kdy měli poprvé kolektivně zdolat hlavní hřeben Vysokých Tater v zimě a expedičním způsobem, tak jako se to dělá v nejvyšších pohořích světa. 24 horolezců, 10 dní, 61 tatranských štítů. Vše zvládli bez větších potíží a pootevřeli tak dveře nejen do velehor, do kterých když později vyjeli, byli dobře připraveni.

Jako pro Slováka pro něj byly Tatry domácí hřiště a jen málokdo se může pochlubit tolika přelezy a prvovýstupy jako on. Například druhý zimní přelez Stanislawského cestou na Vysokou, třetí letní přelez Orlowskeho cestou na Galerii Ganku, první zimní výstup Cermanovou cestou na Javorový štít a nespočet dalších.


První zimní Tatranský přechod



Na konci padesátých let se Kluvošovi poprvé otevřely kavkazské obzory a od té doby se tam často vracel. Mezi horolezci byl považován za znalce nejen tamních hor, ale i sovětských poměrů a byrokracie, ve které se naučil dobře chodit. Na Kavkaze vylezl řadu vážených cest, jako Schmadererův pilíř na Šcheldu, Severní pilíř na Šcharu, Severní stěna na Ulluauz a další.



"Vysoké Tatry sú jedinečné a k nijakým iným sa nedajú prirovnať. Ale do Kaukazu som zamilovaný. Pre mňa kaukazským štítom nemôže konkurovať ani Hindukúš, ani Pamír."



V letech 1958 až 1961 byl členem reprezentačního družstva, dalších mnoho let jej trénoval spolu s Rudou Antoníček (pozn. Ruda by včera 17. 3, oslavil 100 let, zemřel v roce 2016). Za své sportovní úspěchy byl oceněn titulem Mistr sportu, později zasloužilý Mistr sportu.


Ivan Kluvánek s Rudou Antoníčkem



Kluvoš během expedice Hindúkuš 1974


Jako vedoucí expedice se podíval také na Pamír, lezl v Alpách, Rumunsku, Španělsku, Norsku, zúčastnil se expedice do Hindúkuše v roce 1974.

I když později skončil s "velkým" lezením, lásku k horám neztratil, jen už nešlo ani tak o technicky obtížné lezení, jako spíš o horské túry. Byl nadšeným cestovatelem, ještě v 84 letech navštívil Kambodžu a v 90 naposledy i svůj milovaný Kavkaz. Zemřel 16. 3. 2021 ve věku 93 let.

Více o životě a zážitcích Ivana Kluvánka si můžete přečíst v knize Navždy první od Martina Krejsy.

foto: Archiv Ivana Kluvánka

Michaela Košatková   [úpravy] 09:11 18.03.2021Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 díky21:25:32 19.03.2021
Díky za krásnou vzpomínku na úžasného člověka a lezce. Snad jsou v nebi taky vysoké hory...
aTomodpovědět 

 Foto dne:
Sicílie
Monte Cofano 657 m
 Databáze cest:
Všechny cesty (189231)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Torito L1+L2 7b Mula
Eisiges Klassenzimmer 4 Amertal
No Name 7a Mula
Pájaro Fósil 6c+ Mula
Powerband 8A/8A+ Rudawy
Nově komentované:
Eisiges Klassenzimmer 4 Amertal
Eiland 7b+ Chulilla
Mandibula Batiente 7c+ Siurana
Sabrina 7b Mula
Sabrina 7b Mula

 Nově v diskusi:
Re: Doubek | Re: Doubek | Re: Doubek | Re: Doubek | Re: Doubek | Re: Doubek | Re: Lyže na lezení | Doubek | Re: Lyže na lezení | Re: Lyže na lezení |

 Nové komentáře:
Re: Trestní odpovědnost | Re: Trestní odpovědnost | Re: Trestní odpovědnost | Re: Pěkná podívaná | Re: Trestní odpovědnost | Re: Trestní odpovědnost | Re: Trestní odpovědnost | Re: Trestní odpovědnost | Re: Trestní odpovědnost | Re: Trestní odpovědnost |

 Kde to vře:
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (173)
Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli 3 čeští skialpinisté (42)
Alex Honnold vylezl nejištěným solem namrakodrap Taipei 101 (12)
Patagonie: první BASE jump z Fitz Roy (10)
Vzniká film mapující život horolezce Jana „Gusty“ Havla (10)
Adam Ondra připustil, že jeho Change v Norsku nemusí být 1. 9b+ (10)
Vojta Trojan si zapsal své druhé 9a+: Furia De Jabali v Siuraně (8)
ČHS upozorňuje na podmínky pro skialpy a ledolezení v Krkonoších (7)
SP v ledolezení Jižní Korea: (5)
Zemřel nestor chrudimských horolezců Vladimír Ťéša Těšitel (5)

 Nově v inzerci:
Prodám skialp lyžáky Salomon | La Sportiva Top Nepal 47 | Cepiny BD fuel | Boty | Spacák Nanok | Moon Board 2017 | Hilleberg Jannu | ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Ladakh v srpnu | La Sportiva Mantra Chalk |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 32 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 36 
 Ne, uniklo mi to. 
 33 
 Sleduji jen Adama. 
 26 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.