LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
MČR v lezení na obtížnost (09.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
13.Bulička 11106
14.Pail 11103
15.Churavý 11068
Bouldry:
13.Chytil 10325
14.Mokroluský 10300
15.Širůčková 10253
Hory:
21.Tomasu 3348
22.Rojko 3282
23.Nešvera 3129

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5825 lezců
1189926 cest
Nové přelezy:
Vzali Mi M 7C
Jinýto Fin 7C+
Jednou Pac 7C
Jan Kareš 9/9+
Ozon 7C
Jedna Mozk 7C
Stěhovák Z 8A
Špekulant 7C+
Vítej Z5 J 7C
Levej žleb 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ottava Meraviglia

...nebo také Saurowall

Nebojte se, nejedná se o pádlování po Otavě ani o Kanadu. Ottava Meraviglia je nový sektor nad Cenigou. Ceniga je téměř předměstí Dro. Kus od hlavní silnice jsme tak idylické místo nečekali, prostě typická italská vesnice obklopená vinicemi a sady. Kolem hory, nedaleko průzračná řeka Sarca a přes ní antický most, který svědčí o dlouhé historii tohoto místa.

Potenciál skal u Arca by se mohl zdát vyčerpaný, ale opak je pravdou. Spíše jde o to najít vůli dojít dál od auta a vynosit potřebný materiál. Problémem se může stát i ochota vlastníka pozemku tolerovat přítomnost lezců a negativní jevy s tím spojené. Otázkou jsou i finance na jištění, protože samotná údržba tolika skal v okolí Arca spolyká nemalé prostředky. A také je nutné v rámci „trvale udržitelného rozvoje“ nechat něco budoucím generacím.

Přístup: Z Arca na Trento, před Dro odbočit do Cenigy. V centru Cenigy je parkoviště. Zde zaparkujte. Pěšky po Via al Ponte až k antickému mostu, za ním do kopce. Na první křižovatce lesních cest ignorujte odbočku doprava a jděte rovně. Po 100 m je kus za malou stěnkou kamenný mužík a odbočka doprava. Po pěšině do kopce cca 15 minut. První mužíky doprava vedou do oblasti Ceniga. K Ottavě vede až druhá odbočka s mužíky.


Ceniga, lezecké sektory jsou v pásu skal na kopci


Historie: Oblast vynýtovali Sauro Merighi a Igor Micheletti. Oblast byla poprvé zveřejněna v průvodci Klettern in Arco vydavatelství Versante Sud na jaře 2006. Dá se najít i pod názvem Saurowall, podle jednoho z nýtovačů.


Hop v Grande Giga 7a


Lezení: Nástup zahřeje nejen u srdce. Následuje zklamání, takovou dálku sem jdeme a tohle. Zklámaní bylo zbytečné, zalezli jsme si perfektně. Oblast má veliký nevyužitý potenciál a bude zde dost cest za 8a a výš, ale napřed je musí někdo udělat. Do stávajících cest těžších než 7b se nám nechtělo nalézat. Byly dlouhé a nelezené a my byli pohodlní na bloudění v neobílených převislých stěnách s občasnou pavučinou. Jsme srabi, ale komu by se chtělo nastoupit do 35 m dlouhého 7c po sklopených chytech. Ale všechno ostatní, co jsme lezli, bylo krásné. Místní vápno bylo nejlepší kvality s vynikajícím třením. V kolmých až mírně převislých stěnách se dosyta vyřádíte po krápníkách, lištách, sklopanech i dírkách. Klasifikace byla velkou neznámou. 7b byl pochod, 6c+ boj, 7a+  nářez jak v 7b+ jinde.


Ceniga – antický most


Nejlepší roční období: Stěna je mnohem méně převislá, než se zdá z nákresu. My jsme sem přitom šli za drobného mrholení a v očekávání přeháněk. Ottava Meraviglia je východní stěna a na úpatí je les. V létě se zde dá odpoledne, na jaře a na podzim po celý den, ale když je kosa a vítr, tak je na Ottavě zima jak v Kanadě nebo v Otavě.


Hop v Grande Giga 7a


Přehled cest:
Celkem 17 cest a pár projektů.
Do 6b+....2
6c až 7a+....9
7b až 7c+.....5
8a a výš....1

Doporučené cesty:
Ganga ines 6b po pádlování sokolem najednou přijde stopka a technická plotna
Bom 6c po bouldru dole zajímavé lezení nahoře
Gorilla Lilla 6c+ v průvodci 7b, ale i takoví honiči bodů jako my museli uznat, že ani náhodou, přesto je to pěkná cesta
Grande Giga 7a v průvodci 6c+, na netu 7a, které podle nás sedí, dole velmi silový a nečitelný krok, pak nádherné lezení, které graduje až k závěrečnému převisu, 30 m
Il Coonte Ddracula 7a+ škoda, že cesta nemá ještě jeden řetěz v 20 m, bylo by to krásné 6a+, horních 10 m už je jiná písnička, pár silových kroků, boulder po lištách a silový dolez, 7b by slušelo víc


Hop alias Černá šprcka v Il Coonte Dracula 7a+


Budete-li čerství, můžete se cestou dolů zastavit na již zmíněné skále Ceniga, kde na vás čeká 7 technicky náročných cest, kde cestou nahoru plynule dochází. Obtížnost cest je od 6b+/c do 7a+/b. Nebo si dejte malou svačinu na ideálním piknik placu u římského mostu, prostě Dolce Vita.

David Chudoba   [úpravy] 14:30 26.01.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 juuuu19:36:32 26.01.2009
jak to ten kluk dělá, že furt někde leze? pěkné cus
kudrnáčodpovědět 

 Strucne jasne08:50:14 27.01.2009
Dik za skvelej popis, tyhle clanky od tebe me vzdy namotivuji. Jen poznamka, taky by se mohli tvurci mistnich pruvodcu domluvit na nazvu steny, to uz je asi treti nebo ctvrta stena, ktera ma dva nazvy.
Steveodpovědět 

 Foto dne:
Tomáškův lom - Centrální Stěna
Peťánek, 7B
 Databáze cest:
Všechny cesty (188047)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Splněná Pětiletka 8 Žleby
Jednou Pacient, Navždy Pacient 7C Popová Skála
Kluzák 7B+ Popová Skála
Jinýto Finito 7C+ Popová Skála
One Inch Punch 7A Popova Skála
Nově komentované:
Letos Moc Sněhu Nenapadlo 8+ Velká
One Inch Punch 7A Popova Skála
Pražská Varianta 5 Svatý Jan
Hopsavá VIIb Suché Skály
Waiting For Holidays L1+L2 8- Geyikbayiri

 Nově v diskusi:
Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Zadávání cest, přehled cest sektoru | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah |

 Kde to vře:
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (37)
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (34)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
Lezec Deníček nově i pro Android (2)

 Nově v inzerci:
Bunda Simond | Pohorky Montura Yaru Tekno GTX | Montane Solution nepromokavá bunda | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | SCARPA | Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové | Prodám jistítko ALPINE UP - Nové | Malarone 250mg | práce |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 12 
 Někdy ano 
 14 
 Ne nepoužívám 
 14 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.