LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Love to climb? So do we.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
MČR v lezení na obtížnost (09.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
40.Novotná 10168
41.??? 10166
42.Kohout 10165
Bouldry:
40.Bulička 9150
41.Čech 9150
42.Tran 9131
Hory:
29.Opice 2510
30. 2404
31. 2332

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5826 lezců
1190084 cest
Nové přelezy:
Las Ensena 7c
Freeman 8a
Me Pone Pa 7c
Monkey Bus 8A
Akumulátor XIb
King Of Bo 8a+
Gandalf 7c
Resentin 7c+
La Puta Ti 7c
Geografia 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lost Arrow Spire Highline lákavým cílem

Lost Arrow Spire linePo Anně Kuchařové, se do snad nejznámější highline na světě Lost Arrow Spire line pustila další Středoevropanka, Barbara Sobańska, která se svým přechodem stala první Polkou na této lajně.







Highline v tomto místě se natahuje stovky metrů nad údolím – na jedné straně se kotví do stěny Upper Yosemite Falls, zatímco na druhé straně za vrchol neuvěřitelně přitažlivé solitérní věže Lost Arrow Spire, která sama o sobě tvoří hodnotný cíl.




Lost Arrow Spire Highline - first polish woman

Barbara Sobańska PRESENTS





Lost Arrow Spire line

Zpráva o polském přechodu na  Wspinanie.pl

repro: Lezec.cz





Lost Arrow Spire line

Anna Kuchařová nad Yosemite Valley

foto © archiv Anny Kuchařové - snímky poskytnuté pro server Lezec.cz





The Lost Arrow Spire je samostatně stojící věž v Yosemite Valley v Kalifornii. Věž jakoby vyrůstá ze stěny Upper Yosemite Falls .
Věž byla původně vylezena pomocí nahození lana na vrcholek ze stěny a pak pomocí tohoto lana ( Ax Nelson) vyprusíkoval na samotnývrchol The Lost Arrow Spire. I když tento eskamotérský kousek vzbudil mezi nelezci velkou pozornost, lezci samotní jej nepovažují jako oficiální výstup na vrchol. Ten se podařil později a jako první výstupce je považován legendárních Yosemite lezec John Salathé a Ax Nelson přes komínovou cestu Lost Arrow Spire chimney. Tato cesta je uvedena ve výběru nejlepších cest Sev. Ameriky. Fifty Classic Climbs in North America.



Odkazy:
Zpráva o přechodu Barbary Sobańske na Wspinanie.pl
První stručná zpráva o českém přechodu na Lezec.cz
Článek Anny Kuchařové s fotodokumentací na Lezec.cz



Tomáš FRANK   [úpravy] 19:12 20.11.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 V čem je obtížnost?12:44:40 21.11.2013
V této disciplíně jsem úplný amatér, sotva přejdu třímetrovku, problematice tedy absolutně nerozumím. Mohl by mi někdo napsat, v čem je rozdíl u stejně dlouhých slackline, jen natažených v různých výškách? Jsem si vždy myslel, že lina se chová stejně. A také se chci zeptat, jak je to s jištěním. Řada přechodů je s jištěním za pas, ale často jsou vidět i přechody úplně bez jištění. Jak to s tím je? Je přechod s jištěním stejný, jako bez? Z laického hlediska mi připadá, že přechody ve jednom nebo ve dvou metrech jsou nebezpečnější, než přechody ve velké výšce, kde má chodec sedák a lano. Jak to s tím je? V čem spočívá obtížnost přechodů, jako je třeba právě tento? Třeba ve filmu I believe I can fly (Flight of the frenchies) chodí podobnou linu jen tak.

Díky.

J.odpovědět 
 Re: V čem je obtížnost?13:39:59 21.11.2013
nevim kolik například skáčeš do dálky, ale zkus to samé skočit z jedné sklaní věže na druhou, pak určitě pochopíš
d.odpovědět 
  Re: V čem je obtížnost?13:48:48 21.11.2013
To je přeci něco úplně jiného. Pokud jsi jištěn, je jedno, zda máš pod sebou 20 metrů, nebo 500 metrů, spadneš vždy stejně.
odpovědět 
  Re: V čem je obtížnost?13:50:15 21.11.2013
To by byl dost morálovej skok.
honzaodpovědět 
 Re: V čem je obtížnost?14:37:59 21.11.2013
Ano, lajna se chová víceméně stejně. Co se chová diametrálně jinak je psychika. Často je rozhodujícím parametrem ani ne tak výška jako expozice. U této konkrétní lajny jdeš přímo na špičku věže s výhledem do celého údolí. Lajnu navíc ztěžuje velký vítr. Je proto naprosto radikální rozdíl přejít lajnu o stejné délce, která je uzavřená v nějaké soutěsce či lomu a vedle toho, třeba jako zde, lajnu, která jde přímo na vrchol špičaté věže s rozhledem do údolí. Rozhodujícím faktorem je tedy slacklinerova psychika, jak se s expozicí a výškou dokáže vypořádat. Jak zde bylo řečeno analogicky k lezení, co skočíš na zemi, mezi věžemi - byť jištěn - určitě nepřeskočíš... Pocity a chování z highline těžko abstraktně popisovat. Kdo nezkusil, těžko pochopí... srovnání s lezení není zcela na místě.

Co se jištění týče, existuje mnoho stylů - nejbezpečnější je sedák a odsedka. To pro případ, že při pádu nechytíš v letu lajnu. Pád do sedáku je nejméně nepříjemný. Další možnosti jištění už vyžadují zkušenosti a jistou mentální a psychickou přípravu - dá se jít jen za smyčku kolem pasu - tzv. swami belt, chodí se uvázaný za kotník a poslední fáze je free solo. Do jiných jištění než sedáku se většinou nepadá...

 MáraSodpovědět 

 Foto dne:
slanění
Jižní hrana
 Databáze cest:
Všechny cesty (188059)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tip Layback 5.11d Indian Creek Canyon
Power Paws 5.11b Indian Creek Canyon
King Of Bongo 8a+ Pratdip
Tre Pilastri 7 Arco
L'Amicizia Continua 7 Arco
Nově komentované:
Splněná Pětiletka 8 Žleby
Tyskyewic 6b+ Colodri Est
Tyskyewic 6b+ Colodri Est
Amicizia Continua 7 San Paolo
Větrná Spára 6+ Polední Kameny A Hlídači

 Nově v diskusi:
Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Ah | Re: Jo | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah |

 Kde to vře:
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (43)
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (34)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
Lezec Deníček nově i pro Android (2)

 Nově v inzerci:
Skialpový set G3 Findr | Lana dvojitá/poloviční Tendon Master 7,8mm CS, 60m | Bunda Simond | Pohorky Montura Yaru Tekno GTX | Montane Solution nepromokavá bunda | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | SCARPA | Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové | Prodám jistítko ALPINE UP - Nové |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 16 
 Někdy ano 
 17 
 Ne nepoužívám 
 16 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.