LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12875
2.Votoček 12700
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8357
2.Y 8126
3.Groš 7968

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5760 lezců
1169434 cest
Nové přelezy:
7b+ 7b+
Odin´s Taf 10
Němá Barik 9+/10-
Duna XIa
Opiju Tě R 7C
Odchod O B 7C
Samurai Se 7C+
Il Buco 7c
L´Aderenza 7b
La Teigne 7b

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Další smutná novina z Mont Blancu

Grandes Jorasses

obr_smallDnes byli nalezeni mrtví dva francouzští horolezci, kteří byli šest dnů uvězněni na italské straně masivu Mont Blanc.

Horský vůdce Olivier Souzac (47) a jeho klientka Charlotte Demetzová (44), zůstali minulý čtvrtek uvězněni u Pointe Whymper ve výšce asi 4050 metrů nad mořem. Vystoupili na vrchol z francouzské strany (Linceuil v severní stěně) a sestupovali do Itálie, kde je zastihlo špatné počasí. Teploty se pohybovaly kolem -9 °C přes den a -25 °C v noci a oba zkušení horolezci byli nalezeni na skále, kde se nemohli dobře skrýt, přičemž šest dnů je velmi dlouhá doba k přežití v takových podmínkách. Souzac zavolal o pomoc, kvůli vybité baterii se ozval naposledy v pátek.

První záchranný tým byl odvolán zpět kvůli sněhové bouři a silnému větru. Souzackův bratr (také horský vůdce) se vydal na pomoc z italské strany hory ale dvojici nenašel.

Helikoptéry mohly pro mlhu a silný vítr odletět až v úterý odpoledne, dvě nehybná těla objevily však dnes kolem poledne až díky červené bundě. Poté je dopravili do do italského městečka Courmayeur k identifikaci.

V článku je také zmínka o francouzském deníku Direct Matin, který poukazuje na případ francouzského horolezce Reného Desmaisona (14.4.1930-28.9.2007), který v únoru roku 1971 dokázal ve stejné lokalitě přežít 15 dní. Tuto událost (včetně počátků letecké záchranné služby i jednání Fr. alpského klubu) popisuje jeho kniha "342 hodin ve stěně Grandes Jorasses" (342 heures dans les Grandes Jorasses), kterou v roce 1994 přeložil Jiří Žák a vydala Nava.


Pohoří Mont Blanc i jeho vrchol jsou věhlasné a velmi frekventované jak horolezci tak vysokohorskými turisty, kterých jsou zde během roku stovky a tisíce. Přesto, že se jedná o relativně nízký "kopec" a vedou na něj i lehké výstupové cesty, každoročně zde přibývají další oběti.


Zdroje: (údaje se dost rozcházejí)
Článek na Novinky.cz
Článek na Chamonet.com
Článek na Planetmountain.com


Martin Tučka   [úpravy] 16:15 09.11.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Chyby v článku17:02:31 09.11.2011
V článku je uvedena spousta chyb, je lepší přečíst si to v originálu.
http://www.chamonet.com /reports/news/two-alpinists-found-dead-on -the-grandes-jorasses.html
Pavel Urbánekodpovědět 
 Re: Chyby v článku17:05:39 09.11.2011
díky za odkaz
 martanodpovědět 
 Re: Chyby v článku17:48:23 09.11.2011
Máš pravdu mistře Urbánku, v originále jsou překlepy. Místo from x form, místo rescue sevice x resuce service, místo meters x metres a mnoho dalšího.
No jo, to když Francouz píše anglicky to je vždy masakr.
Steveodpovědět 
  Re: Chyby v článku18:17:32 09.11.2011
A to teprve když anglicky začne mluvit :)
odpovědět 
   Re: Chyby v článku08:29:15 10.11.2011
Nešlo mi o překlepy, jen že to nebylo na Blanku ale na Jorassech a podobné detaily. Tady už to Marťan opravil.
Pavel Urbánekodpovědět 
 Re: Chyby v článku20:56:22 09.11.2011
Hm, hm, hm. V tom francouském zdroji je zajímavý odstavec:
----
They were roped to a relay point on a rock face, which prevented them from making a hole in the snow which could have protected them form the sub-zero temperatures.
"They froze to death as they could not protect themselves from the cold, they were exposed and without a sleeping bag - I think they were trying to make their way down" reported a member of the Italian rescue team.
---
To je v přímém rozporu s tím, že tady (resp. na Novinkách) se tvrdí, že byli v záhrabu.
Tak jako tak, život jim to nevrátí.
R.I.P.
odpovědět 

 ...17:37:37 09.11.2011
tohle je smutný no...
odpovědět 

 oprava19:36:30 09.11.2011
Ono se to zřejmě přihodilo na Grandes Jorasses (někde pod Pointe Whymper), který je součástí masivu Mont Blanc (termín masiv značí pohoří nikoli vrchol). Jen pro zajímavost: z vlastního vrcholu Mont Blanc na vrchol Pointe Whymper je to vzdušnou čarou dobrých 10 km. Horolezci zdolali severní stěnu (vystupovali tedy z francouzské strany) a umrzli při sestupu na italské straně hory. 
pavelodpovědět 
 Re: oprava23:20:10 09.11.2011
Díky za doplnění, trošku jsem hledal a upravil to, snad pak ještě budu mít čas na to mrknout.
 martanodpovědět 
 Re: oprava17:24:57 10.11.2011
Prý lezli severní stěnu, cestou Le Linceul = přes Rubáš a našli je na sestupu na italské straně.

Zdroj: http://www.lastampa.it/_web/ cmstp/ tmplRubriche/editoriali/ gEditoriali.asp?ID_blog=25&ID_articolo=9416

Odstraň mezery - Google translator napoví.
odpovědět 

 GJ09:51:05 11.11.2011
Akoto ze boli without sleeping bags, ked v tom istom clanku sa pise ze planovali jednu noc prespat? Celemu tomu neachapem. V kazdom pripade smutna udalost. Nech odpocivaju v pokoji.
Ericodpovědět 

 Foto dne:
Veldener Wand
Zug Um Zug, 7+
 Databáze cest:
Všechny cesty (185443)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
7a 7a Le Rif D'Oriol
Giulia 6a Sass Beita
Paralelní Vesmír Xb Teplické Skály
Ojebávka Berličky 7A Zvůle
Odchod O Berlích 7C Zvůle
Nově komentované:
Velká Pardubická 9 Lom Kobyla
Erupce Na Slunci VIIb Skály U Šemanovic
Chachimente 7b La Hermida
Chachimente 7b La Hermida
Chachimente 7b La Hermida

 Nově v diskusi:
Re: Zell am See | Re: Zell am See | Zell am See | Re: Skalní sesuv v Pakistánu | Re: skály pro děti | Skalní sesuv v Pakistánu | Re: skály pro děti | Re: skály pro děti | Re: skály pro děti | Re: skály pro děti |

 Nové komentáře:
Re: Ten seznam za poslední týden je delší | Ten seznam za poslední týden je delší | Finále | Re: rytířská zbroj | Re: rytířská zbroj | Re: gratulace | Re: gratulace | Re: gratulace | Re: gratulace | Re: rytířská zbroj |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (86)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (21)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (13)
Pinch od Edelridu (12)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (11)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)
Denis Urubko a Maria Cardell: prvovýstup alpsky na Nanga Parbat (8)

 Nově v inzerci:
Rakousko podzim | La Sportiva Solution | Chamonix | Lano Mammut Crag Dry 9.8mm, 60m | Lezečky Scarpa Pernštejn | Prodam | Master 9.7 50m Bicolour (nelezené-nové) | Itálie ferraty a gran paradiso | Ruksak DOLDY Fitzroy 50 černý | Ostaš nebo Křížák |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1783 
 Ne 
 2025 
 Nevím 
 1288 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.