LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   "Technika je vždycky jenom skrytá síla" A.O.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
23.Jeliga 10634
24.Jungling 10616
25.Novák 10581
Bouldry:
23.Šlapák 9900
24.Nespoutaný 9881
25.Vaňous 9850
Hory:
10.Procházková 5864
11.Sukačová 5842
12.Abt 5784

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5745 lezců
1163130 cest
Nové přelezy:
Am Arsch V 9-
Fat Burner 9-/9
Engram 7b+
Troppo Lei 7b+
Lady Domin 7B+/7C
Shaved Bea 7c
Nique La P 7c
Překvapení 9
Hlasy Ze Z Xc
Jay&Sneha 9/9+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Využití časoprostorových trhlin v lezení

Koronaviry a s nimi spojené restrikce spoustě z nás omezily pracovní docházku, takže máme víc času na přemýšlení, snění a psychické sebezdokonalování. Jako by se zastavil čas hektických výkonů a ve vzniklé bublině může do lezení proudit příval nových konceptů.

Jeden takový za mnou přišel v noci.

Sedím v hospodě u Kozy a poslouchám bohatýrské historky z lezení. Společnost je hojná, spousta mých spolulezců, taky Plagát, Pepis a další známí borci z jizersko-skalácké oblasti. Řeč se stočí na Prachtela a jeho legendární podniky. Traduje se, že v dětství sjel na sáňkách Hlubočepskou plotnu, což zatím nemá opakování. Všichni se shodují, že jestli pověst nelže, jedná se nejspíš o jeden z největších počinů českého horolezectví.

Druhý den beru sáňky a jdu na to. Na plotnu lezu z boku tatranským žlabem. Napadl čerstvý prašan, takže je to docela výkon, ale aspoň to dolů pěkně pofrčí. Sáňky povlávají za mnou na špagátu a začíná mi docházet morál. Raději dál polezu po větvích buků, rostoucích okolo.

Najednou visím třicet metrů nad zemí v koruně obrovitého jizerského buku. Spodních dvacet metrů jsou holé kmeny, slézt po nich není šance. Taky jsem se ztratil - netuším, kudy jsem se sem dostal a kudy zpátky. Natékají mi bandasky, kurva, je to se mnou fakt zlý.

Pád z téhle výšky nepřežiju. Na poslední chvíli mě napadá spásná myšlenka – podívat se na bezpečnostní štítek houpačky, která stojí hned vedle mé postele. A skutečně, na štítku je šest Aristotelových zásad, co dělat, když je člověk v prdeli: Expozice, kolize, krize, peripetie, katastrofa, katarze.
Rychle koukám, co píšou u bodu č. 3. Uklidni se a zhluboka dýchej. Na chvíli zavři oči, pak je zase otevři a pokud zjistíš, že jsi ještě neumřel, tak je to nadějné.

Paráda. Je to nadějný! Pořád visím na větvi a síly už mi dávno došly, ale kupodivu mají pravdu, pořád ještě visím, takže schválně, co píšou dál.

Nyní ti začnou hlavou běžet představy, co kdybys umřel. Dostaví se strach, že se ti všichni budou posmívat, jakou jsi udělal volovinu (zase mají pravdu, něco takového mi skutečně hlavou běží!). Překonej tuhle fázi, smiř se s tím. Pak znovu přehodnoť situaci.

Safra, visím tu na spadnutí, úplně hotovej, myslel jsem, že jde o setiny vteřin. Tohle je spíš nějaká ezo-meditace.

Napadnou tě nová řešení a dostaneš se z toho.

Heuréka! Bezpečnostní štítek nelhal. Všechno se mi nějak srovnalo v hlavě a jako mávnutím proutku ležím v bezpečí své postele. Vedle spí naše holky, opodál je spásná houpačka a všude vládne noční mír. Jenom nevím, kolik je – hodiny se zastavily a telefon je vybitý. Dávám ho na nabíječku, ale čas se zresetoval a nový nenaskočil. Dochází mi, že jsem se ocitl v nějaké časové trhlině. Tak proto jsem dokázal na těch větvích viset tak dlouho!

Písči   [úpravy] 10:51 05.04.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Díky!11:49:03 05.04.2020
Kdyby měla nastat fakt tvrdá karanténa, psychoanalytici by si asi pošmákli.
P. (staré)odpovědět 
 Re: Díky!12:34:03 05.04.2020
A psychiatři jakbyzbled
odpovědět 
 Re: Díky!14:14:20 05.04.2020
buď v klidu, na lezci i jinde si už dlouhý roky pošušňáváme až až, stačí se dívat
odpovědět 

 Mělo by to končit slovy...09:10:51 06.04.2020
...a v nose mě příjemně šimrá krystal.
:-)odpovědět 

 Údolíčka?20:02:57 06.04.2020
Máš na ty prvoskoky apod. v Údolíčkách schválení od VK předem? Někdy bych se přidal...
Máraodpovědět 
 Re: Údolíčka?23:11:41 06.04.2020
Napiš mi kdyžtak meljem nebo po fcb.
P.odpovědět 

 Foto dne:

Gastonka
 Databáze cest:
Všechny cesty (184583)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Hexentanz 8- Silvretta
Projekt 1 Srbsko
Zahrádka 5+ Srbsko
Hubená Výhra 6+ Srbsko
Drtivá Porážka 6 Srbsko
Nově komentované:
Krása Nesmírná IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Krása Nesmírná IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Překvapení 9 Sloup
Country Road VIIb Hrubá Skála
Jižní Levá Cesta VII Prachov

 Nově v diskusi:
Re: Studenské skály nález karabin | Re: Studenské skály nález karabin | Re: 8a plotny v krase | Re: 8a plotny v krase | Re: 8a plotny v krase | UFOni | Grand Canaria | Studenské skály nález karabin | Re: 8a plotny v krase | Re: Zillertal spaní, mýto atd |

 Nové komentáře:
Re: Šlo tomu předejít | Re: ach ty titulky | Re: ach ty titulky | Re: ach ty titulky | Šlo tomu předejít | Re: ach ty titulky | Re: :-( | Nanga Parbat | Re: Hory jsou krásné | :-( |

 Kde to vře:
SP v boulderingu Praha 2025 (65)
SP v boulderingu Praha 2025 (24)
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (21)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (14)
SP v boulderingu Praha 2025 (13)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
Minisérie Správci skal (12)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (9)

 Nově v inzerci:
Gabrielka - friendy a ballnuty | Chata pod Rysmi | Vklíněnce v Ádru | Grand Canaria | ICT Dragon 2 Drytoolingové cepíny | Ozone HV 45,5 | Skwama 43,5 | dětský sedák | Nové lezečky Scarpa Mago vel. 41 | Průvodce Křížový vrch |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1517 
 Ne 
 1758 
 Nevím 
 1048 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.