LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   co žere zima ? fyzičku a morál...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
Melloblocco (07.05)
SP boulder Curitiba (BRA) (16.05)
SP boulder Salt Lake City (USA) (23.05)

Žebříček
Cesty:
1.Votoček 12656
2.Šindel 12597
3.Trojan 12234
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7783
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Deníčky
5730 lezců
1154115 cest
Nové přelezy:
Forgotten 9-
Tumor 8+
Thunderbir 10-/10
Bergtatt 9+/10-
Postranní XIb
Švédský Zá 7C+
Ribstole 8A
Píďa Xb
Magnetfing 9+
Schachmatt 7C

Stěny
ZŠ Komenského - Trutnov
Sportareál Klíny venkovní stěna - Klíny 210
Singing rock caffé - Vysoké Tatry

Prodejny
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
HUDYsport - Jablonec nad Nisou
2D chyty - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

30. 10. 2017 zemřel Fred Beckey

Fred Beckey (autor Peter Stevens, CC Wikipedia)Fred Beckey byl výrazná lezecká osobnost nejen severoamerického kontinentu. Zemřel 30. října 2017 ve věku 94 let. Zanechal za sebou velké množství prvovýstupů, kterými mimojiné aspiroval na světový rekord v jejich počtu, několik lezeckých průvodců po Cascade Range Mountains a tisíce následovníků svého životního stylu.

Nikde v českých lezeckých médiích jsem nenašel žádnou poznámku o úmrtí Freda Beckeyho, ačkoli by si zasloužil víc než pouhou noticku.

Takže kdo to byl a proč by si zasloužil trochu víc pozornosti?

Vlastním jménem Friedrich Wolfgang Beckey se narodil v Düsseldorfu v Německu 14. Ledna 1923. Jeho rodiče emigrovali do Severní  Ameriky a usadili se v Seattlu. Je to blízko horského pásma Cascade Range, které sahá od Kalifornie až po jižní území Britské Kolumbie v Kanadě. Toto pohoří se stalo pro Beckeyho místem, kde nejvíce realizoval své horolezecké plány a četné prvovýstupy.
Už jako 19letý se svým bratrem v roce 1942 uskutečnil druhý výstup na vrchol Mount Waddington (4019 m) v Britské Kolumbii v Kanadě. Hora není sice bůhvíjak vysoká, ale problém představuje mimo jiné její dostupnost. Dnes se za ní více méně pouze létá vrtulníkem. V té době však tento výstup představoval vrcholný počin a byl přirovnáván k severní stěně Eigeru.
Beckey v podstatě nepřestal lézt až do své smrti 30. října 2017. Ještě na podzim tohoto roku byl ve Squamish v Kanadě, aby přelezl své cesty na dominantu Chief pro připravovaný film „Dirtbag“. Za celý svůj život zdolal obrovské množství cest, z nichž mnohé byly prvovýstupy v dosud neprozkoumaných horách (aspiroval na světový rekord v počtu prvovýstupů). Je přirovnáván k velikánům světového lezení, jakými byli Cassin, Buhl, Terray nebo Bonatti. Je spoluautorem několika výstupů zařazených do legendárního výběru severoamerických cest 50 Classic Climbs of North America. Hlavním jeho působištěm byly hory v oblasti Northern Cascade Range a Olympic Mountains ve státě Washington, nicméně prvovýstup má i na Denali a několik prvovýstupů spolu s Heinrichem Harrerem na Aljašce (Mount Deborah a Mount Hunter) nebo s Yvonem Chuinardem (Mount Edith Cavell a Bugaboos). Dostal se i do Himaláje, ale velké expedice typické pro jeho dobu ho nelákaly. Místo toho se stal průkopníkem moderního alpského stylu a pionýrem životního stylu nazývaného „dirtbag“, což je dnes na americkém kontinentě běžným standardem – seženeš nějaké staré auto, ve kterém se dá spát, naložíš do něj všechno potřebné k lezení a základní věci pro život, jako je vařič a jídlo a jedeš od jedné lezecké oblasti do další.
Kromě jiného je autorem průvodců po Cascade Range a dalších knih s horskou tematikou.

Více o něm najdete na Wikipedii, na stránkách časopisu Alpinist.com a na www.mountaineers.org

Fred Beckey (autor Peter Stevens, CC Wikipedia)

Fred Beckey (foto z roku 2014 autor Peter Stevens, CC Wikipedia)

lajos lajos   [úpravy] 00:02 16.11.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Fred08:36:07 16.11.2017
Díky moc za připomenutí, přidal jsem link na článek který jsem  o Fredovi přeložil před několika lety.
 jirkas

 Foto dne:
Otec
Písečná Bouře, IXa
 Databáze cest:
Všechny cesty (183768)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Cuk 6A Kozí Kameny
Hup 6A Kozí Kameny
Jack 3 Kozí Kameny
Osvícení 5B Kozí Kameny
Koňolez 6B Kozí Kameny
Nově komentované:
Postranní Úmysl XIb Teplické Skály
Cuk 6A Kozí Kameny
Hup 6A Kozí Kameny
Le Vice Dans La Vallée 7a+ Kronthal
Le Vice Dans La Vallée 7a+ Kronthal

 Nově v diskusi:
Re: Dušičková spára | Re: Dušičková spára | Re: Dušičková spára | Supermini rychle dotazník pro lezce | Re: Dušičková spára | Re: Dušičková spára | Re: Dušičková spára | Dušičková spára | Re: Lezec.cz | Lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: | Nová cesta | Když marketingový guru neví co, | Re: v kontextu silniční dopravy | Re: Mágo | Re: to už je fakt na vyhazov | Re: jako ty slavný a starý kapely | v kontextu silniční dopravy | Tokerud | jako ty slavný a starý kapely |

 Kde to vře:
Český horolezecký svaz má nové logo (27)
Lezení v hale může být rizikové kvůli částicím z lezeček (22)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (3)
SP v lezení Bali, Idonésie (2)
Bouldering na Kubu Island v Botswaně (2)
Jana Švecová dala boulder Mild Abuse of Terminology 8B+ (1)
Video: Adam Ondra leze prvopřelez cesty za 9a+ ve Slovinsku (1)
JUNGLE JAM vol. 1 (2025) – Když se Výstavko rozzáří (1)
Petrohradské Padání 2025 (1)
Radek Votoček si zapsal třetí 9a: Intermezzo XY Gelöst, Rakousko (1)

 Nově v inzerci:
Lezečky La Sportiva Miura 20J vel. 39 | Férové a transparentní | Statická a dynamická lana | La Sportiva Ultra Raptor II | La sportiva | Cikánka | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 350-480 Kč/hod 64 000 až 80 000/M | Bouldermatka ocún moonwalk | Detske lezecky Evolv Venga 32 | Lano!!! |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 108 
 Ne 
 94 
 Nevím 
 42 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.