LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climbing is my life!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
49.Jurečka 10006
50.Čech 9988
51.Brajer 9988
Bouldry:
49.Kohout 8900
50.Chochola 8853
51.Kollár 8853
Hory:
30.Málek 2682
31.Zvonková 2677
32.Lienerth 2588

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5746 lezců
1164329 cest
Nové přelezy:
Cibule A O 9+/10-
Zkrat Xc
No Name 10-
Tisíc A Je 10-
Glücksschw 9
Zwickmühle 8+/9-
Finger In 9
LSD 9/9+
Populär 9+
Speedy Gon 9

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na Everestu našli botu i s ostatky, zřejmě po Andrewu Irvinovi

zjevně nález z expedice z r. 1924

Na úpatí Mount Everestu se našly bota a další ostatky, jež asi patří Andrewu Irvinovi, který před 100 lety zahynul spolu s Georgem Mallorym při pokusu o 1. výstup na nejvyšší horu světa. Ostatky objevil v tajícím ledu pod Everestem nedávno tým horolezců a filmařů pracujících pro magazín National Geographic. Zbytky ponožky v botě jsou označeny nášivkou: "A.C.IRVINE", informoval včera magazín.

Viz fotka horolezce a filmaře Jimmiho China se záběrem boty s ponožkou na Instagramu:




Poslední foto před pokusem o výstup v červnu roku 1924:



Britové George Mallory a Andrew Comyn Irvine se během expedice v roce 1924 z pokusu o výstup nevrátili. Jaké výšky dosáhli, není známo. Jak se uvádí na Wikipedii, geolog výpravy Noel Odell, který jako jediný horolezce doprovázel do nejvyššího tábora, je údajně viděl stoupat od druhého výšvihu, který je ve výšce 8605 metrů. Při expedici v roce 1933 se našel Irvinův cepín pod prvním výšvihem v nadmořské výšce 8560 metrů, v roce 1999 pak Malloryho tělo v 8155 metrech. "S vysokou pravděpodobností lze říci, že v době nehody oba horolezci již slaňovali zpět do nejvyššího základního tábora. Tělo Irvina ani fotoaparát, který měli s sebou, a který by mohl mnohé objasnit, však nikdy nalezeny nebyly. Podle některých teorií oba horolezci dosáhli vrcholu, mezi zkušenými horolezci však tato varianta příliš příznivců nemá," píše se na Wikipedii.

Z nového nálezu byl odebrán vzorek DNA, na jehož další identifikaci se dle informací médií pracuje. Další artefakty a možná i fotoaparát Andrewa Irvina jsou možná někde poblíž nálezu.

O novém nálezu více též v obecných médiích např. zde:

Sto let stará bota na Everestu možná změní historii. Může odhalit, kdo ho skutečně zdolal jako první


Standa Holec   [úpravy] 10:36 12.10.2024Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Zajimave15:49:38 21.10.2024
Zjevne meli obleceni na miru vcetne jmenovek. Kdyz nasli v r.1999 telo G.Malloryho, tak mel jmenovku tusim na kosili.
Josefodpovědět 

 Foto dne:

?
 Databáze cest:
Všechny cesty (184752)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Frycek Smetana 6c+ Szczytnik
Barack Obamania 7a/7a+ Bionnassay
Manon Des Sources 6c Bionnassay
Tomawak 6b+ Montdauphin-Fort
Yellow 6b Montdauphin-Fort
Nově komentované:
Cibule A Ocet 9+/10- Srbsko
Intergalaktické Substance IXc Ostaš
Finger In Harmonie 9 Frankenjura
Opičí Krok VIIb Tisá - Velké Stěny
Díky Bohu VIIc Křížový Vrch

 Nově v diskusi:
Re: UFOni | Expreska na Saxifraga, Stará Saxi | Re: UFOni | Re: UFOni | Re: UFOni | Re: Grand Canaria | Re: Grand Canaria | Re: Studenské skály nález karabin | Re: Studenské skály nález karabin | Re: 8a plotny v krase |

 Nové komentáře:
Král Krasu | Re: Otazka | Re: Otazka | Re: Otazka | Re: ach ty titulky | Otazka | Re: ach ty titulky | Re: ach ty titulky | Re: ach ty titulky | Re: Velká gratulace! |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (76)
SP v boulderingu Praha 2025 (65)
SP v boulderingu Praha 2025 (24)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (14)
SP v boulderingu Praha 2025 (13)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
Minisérie Správci skal (12)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (9)

 Nově v inzerci:
Rychlá půjčka bez doložení příjmu v České republice | Černé dioptrické brýle (KEEN | Síte | Theory 44,5 | Jistítko pod Starostovou | Statická a dynamická lana | Puškáš - Tatry | Gabrielka - friendy a ballnuty | Vklíněnce v Ádru | Grand Canaria |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1537 
 Ne 
 1786 
 Nevím 
 1069 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.