LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Více odvahy, méně železa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
2.Votoček 12900
3. 12031
4.Trojan 11956
Bouldry:
2.Ondra 11434
3.Trojan 11025
4.Novák 10900
Hory:
6.Bloudek 6420
7.Švihálek 6192
8.Černý 5904

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5810 lezců
1185366 cest
Nové přelezy:
Inspirace 9
Když Se Sn 8A
Hollywood 7C
Jogín 7C/7C+
Rychlá Smr 10-
Primetime 7C
Nácinka 8A
Runway 9+/10-
Rychlá Smr 10-
Ippolito 10-

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tragédie pod Shisha Pangmou

Horolezce na vrchol nepustila smrt.

Svůj sen, výstup na osmitisícový vrchol, měl horolezec Martin Oczko nadosah. Selhalo mu však srdce. Cestou nahoru zemřel.Šestatřicetiletý Martin Oczko, jeden z pětice horolezců Baníku 1. Máj Karviná, zahynul v Himalájích při výstupu na 8046 metrů vysokou Shishu Pangmu.„Je to tragédie,“ těžce hledá slova Martinův mladší bratr Kamil. Ten se v sobotu z tibetského Kathmandu předčasně vrátil i s bratrovým tělem.Jak se neštěstí vůbec stalo?Horolezci stoupali navázáni na sebe lany po ledovci ve výšce 6400 metrů.„Martin se najednou asi tři metry propadl,“ popisuje tragickou událost Kamil Oczko. „Zřejmě se pořádně lekl, i když ho ostatní kluci jistili.“Zachránit Martina nedokázal ani americký lékař, horolezec, který byl poblíž české výpravy.Kamil Oczko se bál, aby nemusel bratra pochovat tisíce kilometrů od domova. „Naštěstí nám s jeho transportem pomohlo asi patnáct lidí z okolních expedicí. Šli jsme i přes noc, abychom byli dole co nejdříve. Museli jsme ho stahovat přes nebezpečná místa.“Do základního tábora ve výšce 5700 metrů, kam se už dostali i jaci, pomáhali nést Martinovo tělo také ostatní členové karvinské expedice Věslav Chrzaszcz, Milan Pěgřimek a Petr Oczko, který má s bratry pouze shodné příjmení.Pokračování na str. D3Pokračování ze str. D1„Kluci zvažovali jestli lézt dál. Probírali jsme to a nakonec se rozhodli pokračovat,“ uvedl Kamil Oczko.Martin Oczko nebyl hazardér. Ještě před odjezdem byl stejně jako ostatní horolezci na lékařském vyšetření. Měl jen trochu zvýšený tlak. V Třinci, kde bydlel, zůstala po Martinovi manželka a dvě děti. Proč se vlastně Karvinští rozhodli pro Shishu Pangmu? „Protože patří k nejlevnějším osmitisícovkám a je dobře dostupná,“ uvedl před odletem Petr Oczko.„Rest day“ tak končí internetový deník expedice, který psal Kamil Oczko pravidelně každý den od 1. do 22. září.Přesto se ještě dvakrát k deníku vrátil.28. září oznámil, že vzhledem k bratrově úmrtí už v psaní pokračovat nebude.A poslední zpráva je ze 4. října. Oznamuje v ní, že zbylí tři členové expedice Milan Pěgřimek, Petr Oczko a Věslav Chrzaszcz zdolali vrchol Shishy Pangmy a jsou na cestě zpět.Pohřeb svého kamaráda ale nestihnou. Poslední rozloučení v Martinem Oczkem bude tuto středu v 15 hodin v obřadní síni třineckého hřbitova.


   [úpravy] 15:39 14.10.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Shisha Pangma 200515:42:54 14.10.2005
http://www.sweb.cz/kamil.oczko/
odpovědět 

 Nejlevnejsi osemtisicovka16:01:32 14.10.2005
Kathmandu je v Nepale, nie v Tibete... "Nejlevnejsi osemtisicovka" je krasny vyraz. Bude aj nejlevnejsi 9a? alebo nejlevnejsi boulder?

Inak, uprimnu sustrast.
feketeodpovědět 
 Re: Nejlevnejsi osemtisicovka16:20:15 14.10.2005
nejlevnejsi, jako ze za povoleni k vystupu platis nejmin, kapisto
Joseodpovědět 

 Možná jsem nepochopil přesně09:48:21 15.10.2005
Příčinou smrti byl nějaký šok, infarkt, nebo není známo? Četl jsem to dvakrát a buď jsem úplně mimo, nebo jsem to nenašel.
Lawodgeodpovědět 
 Re: Možná jsem nepochopil přesně11:56:12 15.10.2005
Nevím jestli mám přesné informace, ale já jsem slyšel, že umřel v noci ve stanu. Partyja by se měla vrátit příští týden, tak se dovíme víc.
Rumperteszodpovědět 
 Re: Možná jsem nepochopil přesně16:28:31 16.10.2005
www.everestnews.com_/2005expeditions/_shisha2005u_09292005_.htm (odstranit mezery)
odpovědět 

 Foto dne:
Kobylí hlava
Tea, 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (187553)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Lego Predĺženie 8- Súľov
Asistentka 6A Kalovy
A Grand Pas 5c Champfromier
C'est Rando 5c+ Champfromier
Prise Rapide 6a+ Champfromier
Nově komentované:
Už Naozaj Priamo 8+ Pajštún
Preťahovanie 9- Pajštún
Hardcore Xc Labské Údolí - Levý Břeh
Šílený Tanec XIa Labské Údolí - Levý Břeh
Dr. Faust 7- Meteora

 Nově v diskusi:
Terka je bůh | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | trapný | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě |

 Nové komentáře:
Re: Proč toto není na olympiádě? | Re: Proč toto není na olympiádě? | Proč toto není na olympiádě? | Re: Leva cesta | Rock star | Re: Rychlost | Re: zběrači | Re: Rychlost | Rychlost | Re: Leva cesta |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (120)
MČR v boulderingu (52)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (30)
Mára Holeček a Radek Groh vyrazili do Nepálu na Cho Oyu (8188 m) (16)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Adam Ondra vyhrál Rock Master Duel 2025 (12)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (10)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (10)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (9)
MČR v boulderingu - semifinále a finále (6)

 Nově v inzerci:
Singingrock Rama | Fiat Talento | Statická a dynamická lana | Ocún Sigma 11,5 UK | Scarpa Maestrale RS Zdarma | Suunto vertical solar | Tatry poslední týden v Říjnu | konec října za teplem | Batoh TrekSport Patagonia 80+15+2x7 | Adr 15.10. |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1358 
 50 dní v divočině 
 923 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1195 
 Andrea 
 975 
 Ashima 
 795 
 Barkley Marathon 
 823 
 B.I.G. - světové prvenství 
 851 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 746 
 Gálfy - Horský život 
 704 
 Jak se staví ledovec 
 688 
 JAMES - Století nad oblaky 
 997 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 833 
 Lezci z Manína 
 844 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 750 
 Operace Nos 
 833 
 Plamen nikdy nezhasne 
 723 
 Pohlednice z konce světa 
 959 
 Pomíjivost ledu 
 716 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 753 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 744 
 Rhapsodia Corcontica 
 748 
 Sama 
 900 
 Šampioni zlatého údolí 
 837 
 S lyžemi v oblacích 
 965 
 Tenaya Traverse Challange 
 824 
 Tenkrát na východě 
 973 
 Velká alpská silnice - 73 
 784 
 Za oponou velehor 
 962 
 Zápasník Dee Dee 
 812 
 Životní výprava 
 860 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.